Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Co można zrobić, aby pobranie krwi nie bolało?

Pobór krwi to najczęściej wykonywana procedura medyczna. Tak naprawdę każdy z nas powinien raz do roku wykonywać morfologię jako profilaktykę zdrowia. Badania krwi są niezbędne w diagnostyce licznych chorób. Wyniki dostarczają kluczowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Jednak, aby cały proces poboru krwi przebiegał sprawnie i bez komplikacji, warto się do niego odpowiednio przygotować.


Pobór krwi – wskazówki dla pacjenta

Dla jednych osób pobór krwi jest rutynową procedurą medyczną, dla innych zaś stresującym momentem. Część pacjentów, na sam widok krwi mdleje, co również powoduje nerwy i duży dyskomfort. Dobre przygotowanie i nastawienie jest tutaj kluczowe.

Większość badań laboratoryjnych krwi wymaga od pacjenta bycia na czczo. Oznacza to konieczność odstawienia posiłków na ok. 12 godzin przed planowanym poborem. Stąd też badanie najlepiej wykonywać w godzinach porannych. W przeddzień należy wystrzegać się tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz spożywania alkoholu. Rano przed poborem można wypić szklankę niegazowanej wody.

Na badania powinno przychodzić się wyspanym i wypoczętym. Nie zaleca się wykonywania poboru krwi po nieprzespanej nocy lub intensywnym wysiłku fizycznym. Warto zatem zrezygnować z ćwiczeń dobę przed badaniem, natomiast przed samym wkłuciem zaleca się 15-minutowy odpoczynek tak, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne. W tym czasie należy również wstrzymać się z paleniem papierosów.

Warto przejrzeć:  Przyczyny i objawy oraz sposoby na biegunkę. Co robić w przypadku rozwolnienia?

Na 12 godzin przed wizytą w laboratorium pacjent powinien unikać picia kawy i herbaty lub napojów, które dostarczają do organizmu kofeinę. W przypadku zażywania na stałe leków, należy skonsultować się z lekarzem i dopytać, czy będą one wpływać na wynik badań. Specjalista poinformuje o braku przeciwwskazań do zażycia, konieczności odstawienia lub przesunięcia godziny przyjęcia po badaniu. To samo dotyczy również preparatów ziołowych lub suplementów.

Pobór krwi nie jest zabiegiem bolesnym. Odczuwany jest pewien dyskomfort w momencie wkłucia, jednak część pacjentów kojarzy sobie tę procedurę z nieprzyjemnym przeżyciem. Chcąc zniwelować odczucie bólu, warto przez kilka minut po pobraniu krwi, uciskać miejsce wkłucia przy wyprostowanej ręce.


Jak bezboleśnie pobierać krew? Rady dla dla personelu medycznego

Dla pielęgniarki pobór krwi jest często wykonywaną procedurą medyczną. Dobiera ona dogodne miejsce wkłucia, najczęściej są to żyły powierzchniowe rąk w okolicy zgięcia łokciowego. Przygotowując pacjenta do badania, kluczowe jest zrozumienie i empatia. Dla części osób to stresujący moment, pełen obaw i nerwów. Właśnie dlatego ważne jest wygodne ustawienie badanego na wypadek omdlenia na widok krwi. Istotne jest poinstruowanie pacjenta, w jaki sposób ma trzymać rękę, czyli wyprostowaną w stawie łokciowym.

Warto przejrzeć:  Kiedy warto iść na termy? Wymieniamy kilka dobrych powodów

Pielęgniarka zakłada opaskę uciskową powyżej miejsca wkłucia. Bardzo ważna jest również higiena, sterylność i dezynfekcja. Personel medyczny zawsze zakłada jednorazowe rękawiczki, a miejsce wkłucia musi być zdezynfekowane środkiem antyseptycznym. Preparaty te są w pełni bezpieczne dla pacjentów. Działają bakteriobójczo, wirusobójczo oraz grzybobójczo. Po zdezynfekowaniu pacjent zaciska rękę w pięść, aby żyły były lepiej uwidocznione. Pielęgniarka nakłuwa dane miejsce i pobiera odpowiednią ilość krwi do probówki. Następnie zostaje ona zabezpieczona i transportowana do laboratorium. W celu uniknięcia siniaków, miejsce wkłucia należy zabezpieczyć gazikiem i ucisnąć przez kilka minut.


Jakie wyposażenie medyczne sprawdza się przy poborze krwi?

Dla pacjentów bardzo istotnym elementem całej procedury medycznej stanowi wygodna pozycja. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku wrażliwych osób, dla których pobór krwi może skończyć się omdleniem. To także udogodnienie dla personelu medycznego, gdyż odpowiednie ułożenie usprawni procedurę medyczną.

Niewątpliwie największe znaczenie ma tutaj fotel do pobierania krwi. To wyposażenie dedykowane do placówek medycznych oraz punktów krwiodawstwa. Oznacza to, że spełnia wszystkie restrykcyjne wymogi i posiada odpowiednie certyfikaty. Nie jest to zwykły fotel, gdyż oprócz spełnienia określonych kryteriów, musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, kontakt z wilgocią i drobnoustrojami, a także łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji, która musi być wykonywana po każdym pacjencie.

Warto przejrzeć:  Niewydolność wątroby. Czym grozi i jakie są jej objawy? Kiedy leczenie zachowawcze wystarczy?

Tego typu wyposażenie z jednej strony cechuje się prostotą, z drugiej zaś funkcjonalnością, bezpieczeństwem oraz wygodą. Konstrukcja jest odporna na korozję i uszkodzenia, natomiast tapicerka bezszwowa i wytrzymała, dzięki czemu nie ulega deformacji w trakcie częstego mycia. Fotele do pobierania krwi obowiązkowo muszą posiadać system regulacji oparcia oraz podłokietników, dzięki czemu w szybki i prosty sposób można dostosować odpowiednie ułożenie do danego pacjenta. Profilowany zagłówek pozwoli na stabilne i wygodne oparcie głowy.

Z kolei dla pielęgniarek kluczowe będą stoliki zabiegowe, które znacząco usprawnią przeprowadzenie procedury medycznej. One również muszą spełniać wszelkie restrykcje i być wykonane z solidnych materiałów. Wyposażenie gabinetów zabiegowych czy laboratoriów musi być trwałe i niezawodne w użytkowaniu.

Dla wielu pacjentów pobór krwi to zło konieczne, inni zaś podchodzą do tego, jak do zwykłej procedury medycznej. Jeszcze przed wykonaniem badania, warto zastosować się do kilku kluczowych wytycznych, dzięki czemu wyniki będą bardziej wiarygodne. Warto również mieć na uwadze, że personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby pobór krwi był krótki i jak najmniej wymagający dla pacjenta.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *