Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Kosmetyka

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry na jesień?

Jesienią pojawia się chłodne powietrze, niskie temperatury, a nawet przymrozki. W mieszkaniach uruchamia się ogrzewanie, przez co skórę osłabia nie tylko chłód, ale także suche powietrze. To początki wyzwań, jakie stawia pielęgnacja zimowa, a jednocześnie regeneracja po lecie, podczas którego na skórę działa najwięcej promieni słonecznych. Choć opalanie może dawać efekty w postaci ładnego kolorytu skóry, wcale nie niesie ze sobą pozytywnych efektów pod kątem jej zdrowia. Jak więc powinna wyglądać jesienna pielęgnacja skóry i z jakich elementów się składać?

jak-powinna-wygladac-pielegnacja-skory-na-jesien


Nawilżenie i regeneracja skóry

Skóra jesienią może być wysuszona z jednej strony pod wpływem zimnego powietrza na zewnątrz i ogrzewania w pomieszczeniach, z drugiej jako następstwo działania słońca latem. Chociaż wychodzenie na słońce niezaprzeczalnie ma swoje zalety – poprawia nastrój i pozwala na przyswojenie witaminy D przez syntezę skórną – niestety ma negatywny wpływ na skórę. Przyspiesza proces starzenia się, wysusza, osłabia włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność i może być powodem przebarwień.

To właśnie z tego powodu warto zawsze pamiętać o kremie z filtrem UV. Skóra wysuszona przez działanie słońca potrzebuje przede wszystkim solidnego nawilżenia. Co ważne, warto mu je zapewnić nie tylko przed odpowiednie kosmetyki, ale także nawodnienie organizmu. W dużym skrócie można stwierdzić, że na 30 kg masy ciała powinno się wypijać niecały litr wody na dobę. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna wypijać niespełna 2 litry wody w ciągu dnia.

Warto przejrzeć:  Jaki depilator do domowego zastosowania?

W kosmetykach nawilżających warto szukać składników o działaniu zatrzymującym wodę w skórze, dodających jej elastyczności i odżywiających. Przykładem mogą być między innymi: olej makadamia, kwas hialuronowy, gliceryna, albo mocznik. Korzystanie z kosmetyków nawilżających i regenerujących warto uzupełnić o suplementację witamin A, E oraz C, które poprawią kondycję skóry, włosów i paznokci.


Oczyszczanie i złuszczanie naskórka

Skóra nie tylko jesienią potrzebuje regularnego oczyszczania. Warto o nim pamiętać szczególnie wieczorami, żeby pozbyć się zgromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń, a także resztek makijażu. Dokładne oczyszczenie jest istotne przed nałożeniem na skórę kosmetyków nawilżających i regenerujących, które zaleca się stosować szczególnie wieczorem. To właśnie w nocy w skórze zachodzi najwięcej procesów regeneracyjnych.

Jak pielęgnować skórę jesienią? Szczególnie podczas tej pory roku potrzebuje ona również złuszczania peelingiem. Złuszczanie doda skórze blasku, ujednolici jej koloryt, złagodzi delikatne zmiany trądzikowe, ułatwi wchłanianie składników regenerujących z innych kosmetyków, a nawet wyrówna płytkie zmarszczki. Nie należy unikać używania peelingów – obumarły naskórek z czasem nieestetycznie wyblaknie i może zacząć być widoczny na skórze. Z drugiej strony nie należy złuszczać naskórka codziennie – to zabieg, który w zależności od wybranych kosmetyków, wykonuje się kilka razy w tygodniu lub miesiącu.

Warto przejrzeć:  Pedicure frezarkowy - czym się charakteryzuje i jak go wykonać?


Peelingi i ich rodzaje

Tradycyjne peelingi mechaniczne to niejedyna możliwość. Choć są skuteczne a ich wybór ogromny, nie przy każdym rodzaju skóry są dobrym rozwiązaniem. Ich zasada działania opiera się na drobnych cząsteczkach, które podczas tarcia ścierają martwy naskórek. Mechaniczne ścieranie może jednak podrażniać skórę, a alternatywą dla cery wrażliwej i naczynkowej są peelingi enzymatyczne.

Peelingi enzymatyczne nie posiadają żadnych drobinek ściernych, ani nie wymagają tarcia po nałożeniu na skórę. W ich składzie znajduje się kompleks enzymów, który złuszcza naskórek pod wpływem zachodzących reakcji. Chociaż peelingi enzymatyczne są odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, szczególnie często poleca się je dla skóry skłonnej do podrażnień, naczynkowej, wrażliwej i trądzikowej.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *