Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Przygotowanie do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Co wiedzieć?

Problemy ze wzrokiem dotyczą osób w każdym wieku. Mowa tutaj także o genetycznych wadach wzroku, takich jak astygmatyzm. Brak ostrości widzenia, rozmyty obraz czy zaburzenia widzenia przestrzennego znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. W rezultacie koniecznie jest noszenie okularów lub soczewek, ale czasami niezbędna staje się laserowa korekcja wzroku. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, którego przeprowadzenie trwa zaledwie kilka minut. Jak się do niego przygotować i co warto na jego temat wiedzieć?


Wizyta w gabinecie okulistycznym

Laserowa korekcja wzroku w centrum okulistycznym to zabieg cechujący się bardzo wysoką skutecznością i bezpieczeństwem. Aby jednak zakwalifikować się do operacji, należy ustabilizować wadę wzroku. Poza tym istnieją też przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu. Mowa tutaj o zbyt dużej wadzie wzroku (zarówno w kontekście krótkowzroczności jak i dalekowzroczności) oraz o niektórych zmianach w rogówce (blizny, choroby dystroficzne itd.).

Laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się także u kobiet w ciąży czy osób zmagających się z cukrzycą. Innym przeciwwskazaniem może być trudny w leczeniu nieregularny astygmatyzm czy zaćma. Czasami też niemożność wykonania zabiegu wynika z wieku pacjenta — operacji nie powinno się wykonywać u osób do 18. roku życia. Dlatego też tak ważna jest wizyta o renomowanego okulisty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci kompleksowe badania. Dopiero wówczas może on zakwalifikować pacjenta do wykonania zabiegu.

Warto przejrzeć:  Jak usunąć kaszaki, prosaki i włókniaki na skórze?

O czym pamiętać przed zabiegiem?

Przede wszystkim jeśli nosimy soczewki, to na dłuższy czas przed badaniami kwalifikacyjnymi, powinniśmy z nich zrezygnować i wrócić do noszenia okularów. Wynika to z faktu, że soczewki mogą zmieniać tymczasowo kształt rogówki, co ma wpływ na wyniki późniejszych badań. Dodatkowo rekomenduje się wykonanie badań krwi na kilka dni przed operacją — pozwoli to wykryć ewentualny stan zapalny w organizmie. Zabieg laserowej korekcji wzroku nie powinien być wykonywany nawet w przypadku zwykłego przeziębienia czy osłabienia (np. miesiączka u kobiet).

Na dobę przed planowanym zabiegiem nie wolno stosować makijażu w formie cieni do powiek, tuszu do rzęs czy kredki do oczu. Przed operacją nie należy też stosować żadnych kremów, balsamów czy perfum. Co więcej, na 24 godziny przed zabiegiem nie zaleca się spożywania alkoholu oraz napojów kofeinowych, które wpływają na suchość oczu. W dniu operacji powinno się dużo odpoczywać, nie prowadzić samochodu i nie nadwyrężać wzroku. Sam zabieg jest bezbolesny, ale po nim mogą występować okresowe dolegliwości w postaci łzawienia lub zaczerwienienia oczu.

Po zabiegu z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne — oczy będą podrażnione, co przez jakiś czas może stanowić spore utrudnienie w przemieszczeniu. Dobrze też poprosić kogoś bliskiego, by ten pomógł przetransportować nam się do domu po operacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z okulistą.

Warto przejrzeć:  Kurczak ekologiczny – postaw na zdrową żywność

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *