Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Najczęstsze kontuzje podczas jazdy na rolkach

Jazda na rolkach oprócz tego, że jest doskonałą forma zabawy, jest także źródłem aktywności fizycznej sprzyjającej zdrowiu. Dobrze wpływa na poprawę koordynacji ruchowej oraz poczucie równowagi, dotlenia organizm, rozwija wytrzymałość i poprawia kondycję. W zachowaniu równowagi pomagają przede wszystkim mięśnie grzbietu i brzucha, dzięki temu z każdą godziną ćwiczeń stają się mocniejsze. Ryzyko kontuzji podczas jazdy na rolkach nie jest duże, ale może się zdarzyć. Jakiego rodzaju urazy zdarzają się najczęściej?


Jazda na rolkach – najczęstsze rodzaje urazów

Godzina jazdy na rolkach sprawia, że można spalić około 800 kcal, to jest tyle, co podczas ćwiczeń podczas dwóch godzin aerobiku. Punkt podparcia, jaki stanowią kółka rolek, jest niezwykle wąski, dlatego bardzo ważna jest koordynacja ruchowa. Brak odpowiedniej pozycji sprawia, że punkt ciężkości przesuwa się do tyłu i można przewrócić się na kość ogonową, a to często kończy się jej złamaniem. Jeśli punkt ciężkości jest wysunięty za bardzo do przodu, wówczas dochodzi do kontuzji kolan albo nadgarstków. Upadek na rolkach może się zdarzyć w każdym momencie, wystarczy niewielki fragment nierównej powierzchni, czasami nawet piasek może doprowadzić do zablokowania kółek. Według amerykańskiego czasopisma „National Electronic Injury Surveillance System” najczęstszymi kontuzjami są:

  •  urazy nadgarstków, wynoszą one 24,2% wszystkich uszkodzeń ciała,
  •  przedramion, 13,5%,
  •  łokci, 7,6%.
Warto przejrzeć:  Pierwsze objawy celiakii – nie lekceważ ich

W następnej kolejności są to przeważnie urazy twarzy, kolan, brzucha, kostek i palców u rąk. Jazda na rolkach zaliczana jest do jednej z najmniej kontuzjogennych dyscyplin sportowych, ale wiele zależy od właściwego przygotowania. Razem z dobrze dopasowanymi rolkami warto od razu zakupić kask oraz ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. Stosowane są także specjalne szorty zabezpieczające kość ogonową przed złamaniem. Należy również zwrócić uwagę na kask, powinien być on dedykowany specjalnie do jazdy na rolkach. Mimo że nie jest on elementem obowiązkowym, to wiele osób się na niego decyduje, urazy głowy podczas jazdy na rolkach nie należą do najczęstszych, ale kiedy już się pojawiają, są bardzo ciężkie. Przydatne jest także wsparcie instruktora jazdy na temat tego, jak można bezpiecznie upadać. Jeżeli już doszło do urazu, trzeba pamiętać o zdezynfekowaniu rany i udaniu się do lekarza.


Kontuzje podczas jazdy na rolkach – leczenie

Leczenie urazów zależy od ich rodzaju oraz nasilenia, jeśli doszło do skręcenia stawu, niezbędne jest jego unieruchomienie i stosowanie zimnych okładów. W poważniejszych przypadkach, kiedy doszło do złamań, niezbędne jest leczenie medyczne i rehabilitacja. Warto w takim przypadku skorzystać z pomocy specjalistów Centrum Medycznego https://sport-reh.pl/, w którym można liczyć na fachową pomoc w przypadku zmian pourazowych i uszkodzeń narządów ruchu. Po urazach może być potrzebna artroskopia stawu, która polega na małych nacięciach na skórze, przez które wprowadzane są mikroskopijne narzędzia umożliwiające leczenie. Skutki kontuzji mogą się nasilać z czasem, dlatego ważna jest systematyczna rehabilitacja. Jeśli urazom towarzyszy silne odczuwanie bólu można zastosować zabiegi z wykorzystaniem lasek wysokoenergetycznych emitujących monochromatyczne światło laserowe.

Warto przejrzeć:  Kurczak ekologiczny – postaw na zdrową żywność

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *