Choroby skóry głowy dotykają wiele osób. Szybka diagnoza i podjęcie leczenia są bardzo ważne. W końcu głowa jest bardzo reprezentacyjną częścią ciała. Jakie choroby mogą dotyczyć tej okolicy? Są ich dziesiątki, rozpoznać powinien je dermatolog. Poniższy artykuł wspomina najczęstsze schorzenia.
Objawy
Choroby skóry głowy mogą dawać różne objawy. Najczęściej należą do nich łysienie, suchość, świąd, łupież, zaczerwienienie, guzki i ranki. Utrata włosów to problem dotykający wiele osób. Przyczyną może być bardzo wiele czynników, do najczęstszych należą:
- stres,
- niedobory witamin i minerałów (żelaza, kwasu foliowego),
- choroby przewlekłe i zapalne,
- ciąża,
- niektóre leki (nie tylko przeciwnowotworowe, ale również antykoagulanty, sterydy, leki hormonalne i wiele więcej),
- zaburzenia hormonalne (jest to bardzo częsta przyczyna, spowodowana nadczynnością, niedoczynnością tarczycy, czy zapaleniem Hashimoto).
Wybrane jednostki chorobowe
Łysienie dzieli się na niebliznowaciejące, bliznowaciejące, androgenowe i plackowate.
Alergiczne zapalenie skóry głowy to schorzenie objawiająca się zaczerwienieniem i świądem. Może być wywołane uczuleniem na kosmetyki albo ekspozycją na inne alergeny.
Grzybica skóry głowy to choroba, którą możemy zarazić się poprzez używanie wspólnych ręczników, grzebieni i odzieży z osobą zarażoną. Objawy to świąd, ból, guzki i wypadanie włosów. Jest wiele rodzajów grzybicy. Leczenie zalecone przez dermatologa jest bardzo skuteczne.
Choroby skóry twarzy to kolejna grupa. Możemy zaliczyć do nich na przykład powszechny trądzik młodzieńczy. To schorzenie często jest niełatwe do wyleczenia. Konieczne jest wiele konsultacji z lekarzem. Inną przewlekłą chorobą skóry twarzy jest figówka. Występuje ona w postaci przewlekłych krostek w okolicach brody u mężczyzn. Często jest to powikłanie po goleniu.
Nowotwory skóry głowy to kolejna grupa chorób. Występuje wiele odmian, najniebezpieczniejszą jest czerniak. W porę zauważone nowotwory dają bardzo dużą szansę na wyleczenie. Kontrola znamion i nowych wykwitów przez lekarza może uratować życie.
Jak prawidłowo pielęgnować skórę atopową? Najlepsze praktyki i polecane produkty
Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe, nawracające zapalenie skóry, które często…
Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?
Masz problemy skórne i umówiłeś się właśnie na wizytę u…
Czym jest trądzik niemowlęcy i jak go leczyć?
Częstą przypadłością spotykaną także u niemowlaków jest trądzik, który dotyka…
Jak usunąć kaszaki, prosaki i włókniaki na skórze?
Niedoskonałości powstające na skórze z reguły nie mają charakteru złośliwego,…
Komentarze i opinie