Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu krążenia Serce Zdrowie

Atak serca. Czy można się obronić przed zawałem mięśnia sercowego?

Zawały serca zbierają rokrocznie wysokie żniwo. Bardzo często chorzy umierają z powodu zatrzymania akcji serca jeszcze zanim przyjedzie wezwana do nich karetka. Ludzie nie umieją rozpoznawać objawów zbliżającego się zawału – z tego powodu nie są oni na niego przygotowani. Tymczasem, gdyby mieli takową zdolność, mogliby z powodzeniem żyć jeszcze przez wiele lat.

Objawy i przyczyny zawału mięśnia sercowego. Fotografia: sciblogs.co.nz.
Objawy i przyczyny zawału mięśnia sercowego. Fotografia: sciblogs.co.nz.

Czym jest zawał (atak) serca?

Co się dzieje w czasie zawału? Przede wszystkim zostaje ograniczony dopływ krwi do serca. Jedno z naczyń wieńcowych blokuje się (np. jest zaczopowane skrzepem krwi), co z wolna doprowadza do niszczenia mięśnia. Na samym początku uszkodzenie przechodzi w reakcje zapalną, która zaczyna włóknieć i tworzy się blizna. Nawet, jeżeli wcześniej zablokowane naczynie dochodzi do zdrowia, to zwłókniała część serca nie jest już w stanie pompować krwi. Wręcz przeciwnie – to właśnie ona uniemożliwia to reszcie zdrowej części narządu.


Podstawą szybka reakcja, czyli pierwsza pomoc!

Pamiętaj o tym żeby:

 1. Dzwonić po karetkę już po odczuciu pierwszych, niepokojących nas objawów, których wcześniej u nas nie było.
 2. Absolutnie nie czekaj na ból! Jest on bardzo charakterystyczny: gniotący, rozdzierający bądź piekący. Zlokalizowany jest w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Ma on zdolność do promieniowania w kierunku szyi, ramion bądź żuchwy.
 3. Podczas zawału serca charakterystyczny jest nie tylko ból, ale również dreszcze i znaczne osłabienie. Osoba przechodząca przez to odczuwa ogromny lęk.
Warto przejrzeć:  Zaburzenia rytmu serca - tachykardia i bradykardia

Objawy zawału serca

Czy ból jest objawem obowiązkowym? Jak się okazuje, niekoniecznie. Czasem objawy zawału serca nie są zbyt typowe, wydawałoby się nawet, że wcale nie wiążą się z samym sercem. Niestety, osoby przechodzące przez to z nietypowymi objawami umierają około 3 razy częściej niż ci, u których jest to łatwiej rozpoznawalne. Bardzo często nie tylko pacjenci nie umieją siebie zdiagnozować, ale również lekarze wyciągają błędne wnioski i leczą swoich pacjentów w sposób nieprawidłowy, doprowadzając tym do ich śmierci.

Należy zatem zwrócić uwagę na pewną grupę objawów, która choć pozornie z sercem niezwiązana, może mieć wiele do powiedzenia:

 • Pocenie się – nie chodzi tutaj o wydzielanie potu podczas jazdy na rowerze czy przed ważnym wystąpieniem publicznym. Jeżeli pocisz się bez powodu, równocześnie czując ból w klatce piersiowej, ramionach, szyi czy też żuchwie, to powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Połączenie tych rzeczy jest bardzo silną wskazówką.
 • Bóle stawów – szczególnie symetryczne, tyczące się stawów w obrębie łokci. Jest to charakterystyczne dla kobiet i bardzo mylnie diagnozowane jako jeden z objawów grypy.
 • Bóle brzucha – uwagę winien zwrócić przede wszystkim piekący ból, odczuwany w górnej części brzucha. Bardzo często nie występuje sam, a towarzyszą mu nudności, potliwość oraz uczucie lęku, który tylko w teorii nie ma żadnego podłoża.
 • Nudności oraz wymioty – choć normalne w ciąży i po alkoholu, to jednak same z siebie niekoniecznie.
 • Zadyszka – pojawia się dlatego, iż lewa komora serca przestaje być wydolna.
 • Znaczne osłabienie oraz omdlenia. Jeżeli pojawiają się niewytłumaczalne zawroty głowy oraz omdlenia, to trzeba jak najszybciej poddać się badaniom. To właśnie najczęstszy objaw zawału utajonego, w którym nie mamy do czynienia z charakterystycznym bólem.
 • Bez jakiegokolwiek wysiłku pojawiają się nudności oraz zmęczenie.
Warto przejrzeć:  Jak leczyć przeziębienie i grypę w domu?

Grupy ryzyka wystąpienia zawału serca i przyczyny ataku

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o zawałach? Przede wszystkim to, że to właśnie one są najbardziej odpowiedzialne za zgony w obrębie pacjentów chorujących na nerki. Z powodu konieczności ciągłych dializ organizm staje się bardzo zmęczony, a to bezpośrednio przedkłada się na możliwość zawału.

Niektóre czynniki dodatkowo nas obciążają i sprawiają, że znajdujemy się w grupie ryzyka – bezpośrednio zagrożonej tym, że przejdziemy zawał serca. Przede wszystkim spodziewać się go mogą osoby, które cierpią na miażdżycę. Tryb życia jest także kluczowy – zawał (atak serca) tyczy się palaczy, osób otyłych i nadużywających alkoholu, prowadzących siedzący tryb życia. W grupie ryzyka znajdują się cukrzycy oraz osoby żyjące w stałym, silnym stresie.

OPINIE - 2

 1. Dobrze wiedzieć, jakie są objawy rozległego zawału serca. Jestem już w takim wieku, że tak na dobrą sprawę mimo zdrowego trybu życia nigdy nie wiadomo co na nas czeka, a każdy wie, że zdrowie jest najważniejsze i trzeba o nie dbać i to bardzo.

 2. Niestety, ale skutki ataku mięśnia sercowego zazwyczaj bywają bardzo ciężkie. Jestem po jednym zawale i powiem szczerze, że od tej pory moje życie, a raczej nawyki i zwyczaje bardzo się zmieniły. Trzeba uważać co się je i brać masę lekarstw.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *