Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego

Co powoduje choroby układu pokarmowego? Najczęstsze objawy, przyczyny i zapobieganie.

Każdy z nas odczuwa czasem ból brzucha bądź inne komplikacje związane z układem pokarmowym. Co jednak jeśli objawy są coraz częstsze? Tak naprawdę jeżeli mamy wrażenie, że coś jest nie tak – nigdy nie jest za wcześnie, aby wybrać się do lekarza.

Układ pokarmowy jest skomplikowany i długi (po rozłożeniu mierzy kilka metrów). Zaczyna się od jamy ustnej, przez przełyk, wątrobę, żołądek, jelita aż po odbytnicę – cały układ jest narażony na choroby przy nieodpowiednim stylu życia. Najczęstszymi objawami z jakimi musimy się mierzyć to bóle brzucha, biegunka. zgaga czy nudności. Gdy którakolwiek dolegliwość powtarza się zbyt często – nie można tego lekceważyć. Może być to np. zapalenie trzustki czy wyrostka robaczkowego, choroba wrzodowa,  a nawet nowotwór.

Przyczyny. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oprócz badań i zdrowej diety, jedną z równie ważnych rzeczy jaką możemy zrobić dla swojego układu pokarmowego jest higiena. Mycie rąk i pożywienia jest o wiele istotniejsze niż może nam się wydawać. Niehigieniczny tryb życia może prowadzić do chorób pasożytniczych (np. owsica), infekcyjnych lub biegunkowych, dlatego mycie rąk, owoców bądź mięsa powinno być podstawą.