Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że równie istotną kwestią, co ilość, jest także jakość wody. Trzeba bowiem pamiętać, że jej wpływ na organizm wynika przede wszystkim z zawartości minerałów. Czym różni się woda mineralna od naturalnej? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Wodę mineralną i naturalną (czyli źródlaną) łączy wiele cech wspólnych. Oba rodzaje są pozyskiwane z podziemnych źródeł, charakteryzujących się pierwotną czystością chemiczną i mikrobiologiczną, a ich skład mineralny jest determinowany przez występujące lokalnie czynniki. Zarówno woda naturalna, jak i mineralna, wywiera korzystny wpływ na organizm. Warto jednak wiedzieć, że pomiędzy nimi występują także istotne różnice. Nie można przecież powiedzieć, że pieczywo lekkie, wafle ryżowe i sucharki są tym samym, mimo że każdy z tych produktów ma wspólny mianownik – zboże. Tak samo jest z wodą.
Woda mineralna – co to takiego?
Mówiąc o wodzie mineralnej, na myśli trzeba mieć wodę podziemną o charakterystycznym i stabilnym składzie mineralnym. Klasyfikacja takich produktów jest dokonywana na podstawie zawartości naturalnych soli mineralnych. Odmiany niskozmineralizowane zawierają do 500 mg/l. Średniozmineralizowane charakteryzują się zawartością składników mineralnych na poziomie od 500 do 1500 mg/l, natomiast wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/l.
Czym jest woda naturalna źródlana?
Naturalna woda źródlana jest wydobywana z płycej położonych ujęć (ale wciąż pozostaje bezpieczna dla zdrowia pod względem mikrobiologicznym i chemicznym). Podobnie jak odmiana mineralna, zawiera naturalne składniki mineralne, jednak w wyraźnie niższym stężeniu. W przypadku odmiany źródlanej, ich zawartość najczęściej zamyka się w przedziale od 200 do 450 mg/ml.
Jak poszczególne odmiany wody wpływają na zdrowie?
Wyższa zawartość minerałów sprawia, że woda mineralna ma intensywniejszy smak niż źródlana (który niektórzy określają jako „skalisty” lub „górski”). Kluczowe różnice nie ograniczają się jednak wyłącznie do doznań smakowych. Dzięki zawartości sodu, wapnia, magnezu, żelaza i wielu innych substancji, odmiany mineralne wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego, odpornościowego, trawiennego i wielu innych. Przyczyniają się też do zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej.
Woda naturalna wywiera podobny wpływ na organizm. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku mówimy o znacznie słabszym oddziaływaniu. Niższa zawartość składników mineralnych ma jednak pewne zalety. Dzięki neutralnemu smakowi, ta odmiana lepiej niż mineralna nadaje się do przygotowywania napojów lub potraw.
Osoby, dla których ważna jest zdrowa, zrównoważona dieta, powinny postawić na wody mineralne. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar składników mineralnych może być tak samo szkodliwy, jak ich niedobór. Który produkt sprawdzi się jako bezpieczny na co dzień? Kinga Pienińska – woda mineralna o średnim stopniu zmineralizowania. Charakteryzuje się najwyższą czystością, wyjątkowo korzystnym składem i wyśmienitym smakiem. Te zalety sprawiły że znana marka stała się synonimem najwyższej jakości wody i jest chętnie wybierana przez osoby świadome swoich potrzeb żywieniowych. Podobnie zresztą jak Sonko – wafle ryżowe uznanego producenta to obowiązkowa pozycja w zdrowym i smacznym jadłospisie.
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, aby przejrzeć nowe rzeczy.