Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Jelito cienkie

Jelito cienkie jest ważna częścią układu pokarmowego człowieka i znajduje się pomiędzy żołądkiem i jelitem grubym. Pełni ono ważną funkcję polegającą na wchłanianiu substancji odżywczych z trawionego pokarmu. Jak działa oraz jakie są najczęstsze choroby tego narządu?

Jak działa jelito cienkie?

Jelito cienkie zbudowane jest z 3 części: dwunastnicy, jelita czczego oraz krętego. Dwunastnica to miejsce w którym soki trawienne zostają zmieszane z częściowo strawionym w żołądku pokarmem. Zawarte w soku enzymy umożliwiają trawienie białek, tłuszczy i węglowodanów. Zasadnicza część tego procesu kontynuowana jest w jelicie czczym, którego długość osiąga nawet 5 metrów. W tym miejscu następuje wchłanianie składników odżywczych do krwi, które dalej są dostarczane do wszystkich żywych komórek.

W jelicie krętym zachodzi końcowy proces trawienie i wchłaniania, które poprzez zastawkę krętniczo-kątniczą przechodzi w jelito grube.

Najczęstsze choroby jelita cienkiego

Objawy chorób jelita cienkiego są często bardzo podobne do oznak chorób innych części układu pokarmowego. Z tego powodu łatwo jest pomylić je np. ze zwykłą niestrawnością. Są to zazwyczaj biegunka, bóle brzucha, zaparcia czy nudności i wymioty. Choroby jelita cienkiego to m.in. celiakia, choroba Whipple’a, nowotwory, zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego i Crohna.