Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Jelito cienkie Zdrowie

Wrzody dwunastnicy – co jest ich przyczyną? Czym się objawiają i jak można je leczyć?

Choć choroba wrzodowa najczęściej utożsamiana jest z żołądkiem, nie jest on jedynym miejscem, gdzie mogą występować wrzody. Równie często zdarza się, że ta przypadłość dotyczy dwunastnicy. Wrzody dwunastnicy występują przez zakażenie bakterią Helicopacter pylori i może skutkować bardzo poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Nie można ich lekceważyć.

Wrzody dwunastnicy - jakie są ich przyczyny oraz charakterystyczne objawy? Fotografia: drhoffman.com.
Wrzody dwunastnicy – jakie są ich przyczyny oraz charakterystyczne objawy? Fotografia: drhoffman.com.

Dwunastnica jest rurowatym narządem wychodzącym z żołądka i przechodzącym w jelito czcze. Część górna dwunastnicy nazywana jest opuszką dwunastnicy i właśnie w tym miejscu najczęściej tworzą się wrzody. Wrzody dwunastnicy są ubytkami w błonie śluzowej, mogą mieć różną głębokość i wielkość, a z biegiem czasu się pogłębiać. Nieleczone wrzody dwunastnicy mogą prowadzić do sytuacji stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta.


Wrzody dwunastnicy i ich przyczyny

Występowanie wrzodów dwunastnicy łączy się zakażeniem bakteryjnym Helicobacter pylori, którą zarazić się można drogą pokarmową. Nosicielstwo bakterii nie jest gwarantem występowania wrzodów, ale chorobie wrzodowej dwunastnicy zawsze towarzyszy zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Bakteria wydala liczne toksyny, które osłabiają i uszkadzają błonę śluzową. Innymi przyczynami występowania owrzodzenia w dwunastnicy są nadmierne wydalanie kwasu solnego, zakwaszanie dwunastnicy w wyniku nagłego opróżniania żołądka, zdarza się również, że choroba wrzodowa dwunastnicy jest powikłaniem po chorobie wrzodowej żołądka.

Warto przejrzeć:  Żylaki kończyn dolnych i ich leczenie

Nasilenie dolegliwości związanych z wrzodami dwunastnicy uwarunkowane jest stresem, używkami, niewłaściwą dietą czy przyjmowaniem niektórych leków.

Z chwilą odkrycia powiązania choroby wrzodowej dwunastnicy ze wspomnianą bakterią, zmienił się kierunek diagnozowania i leczenia tej przypadłości. Badanie na obecność bakterii w organizmie można wykonać w każdym laboratorium. Polega ono na pobraniu krwi.


Wrzody dwunastnicy i objawy oraz diagnostyka

Choroba wrzodowa dwunastnicy może przez pewien czas nie dawać wyraźnych sygnałów, ale w końcu dochodzi do przykrych dolegliwości. Wiążą się one głównie z występowaniem bólu o różnym charakterze, braku apetytu, spadku wagi, czy uczuciem gniecenia. Nieleczone wrzody mogą doprowadzić do przerwania ścianki narządu i sytuacji bardzo groźnej dla zdrowia i życia. Zajściu temu towarzyszy najczęściej nagły i silny ból w środkowej części brzucha, wymioty z krwią, krwiste lub smoliste stolce. Pacjent musi natychmiast trafić do szpitala, gdzie poddany zostanie operacji.

Osoba, która stwierdza u siebie objawy wskazujące na wrzody dwunastnicy bądź żołądka, powinna zgłosić się do lekarza i poddać badaniu endoskopowemu, które pozwala nie tylko ocenić stan śluzówki, ale również pobrać wycinki do badań.


Dieta i leczenie wrzodów dwunastnicy

Leczenie wrzodów dwunastnicy opiera się na podawaniu kombinacji antybiotyków i leków z blokerami. By skutecznie walczyć z wrzodami dwunastnicy trzeba pozbyć się powodującej je bakterii. Kuracja trwa około dwóch tygodni i daje bardzo dobre rezultaty. Szacuje się, że tym sposobem leczy się 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Podczas leczenia należy bardzo restrykcyjnie przestrzegać zapisanych dawek leków.

Warto przejrzeć:  Ostre wirusowe zapalenie wątroby. Czym objawia się WZW?

Osoby cierpiące na wrzody dwunastnicy muszą stosować specjalną dietę. Nie wolno im spożywać kawy, herbaty, muszą odrzucić alkohol i papierosy. Unikać muszą również potraw, które powodują przykre dolegliwości trawienne i nasilają bóle. Dieta przy chorobie wrzodowej powinna być lekkostrawna i zawierać produkty, które nie pobudzają wydzielania soku żołądkowego i błonnika pokarmowego. W diecie powinniśmy unikać soli, pieczonych, smażonych, tłustych i słonych posiłków. Szczegółowe informacje o diecie przy wrzodach dwunastnicy można znaleźć na stronie http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/show.html?id=70992.

Rekomendowane jest natomiast gotowanie, duszenie bez podsmażania oraz pieczenie na pergaminie lub w folii aluminiowej bez dodatku tłuszczu. Przyprawy dodawane do posiłków powinny być łagodne. Ważna jest ponadto regularność oraz objętość spożywanych posiłków – mniej, ale częściej. Zalecane jest 5-6 mniejszych posiłków dziennie. Unikać należy zarówno gorących, jak i zimnych potraw, gdyż skrajne temperatury mogą przyczynić się do przekrwienia błony śluzowej żołądka. W naszym menu powinniśmy uwzględnić warzywa oraz owoce.

Statystyki dotyczące choroby wrzodowej wskazują, że wrzody dwunastnicy występują trzykrotnie częściej niż wrzody żołądka. Chorują najczęściej osoby młode, zapracowane, żyjące w stresie i nieregularnie się odżywiające. Znacznie częściej na chorobę wrzodową zapadają panowie.

Warto przejrzeć:  Sposoby na odgrzybienie organizmu

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *