Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby skóry Kosmetyka Medycyna estetyczna Uroda Zdrowie

Jak usunąć kaszaki, prosaki i włókniaki na skórze?

Niedoskonałości powstające na skórze z reguły nie mają charakteru złośliwego, a są tylko dolegliwościami o znaczeniu stricte estetycznym. Jak zatem postępować, gdy pojawią się na jej powierzchni włókniaki, prosaki czy też kaszaki?

Przede wszystkim należy dokładnie zdiagnozować, czym są zmiany skórne. Mogą one występować zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach grupowych w postaci krostów czy też guzków. Czasami zdarza się, że z powodu ich obecności odczuwamy dyskomfort, a powodem takiego stanu rzeczy może być rozwijający się stan zapalny w głębszych warstwach skórnych.

Kaszaki, prosaki i włókniaki - jak usunąć? Inwazyjne i nieinwazyjne sposoby.
Kaszaki, prosaki i włókniaki – jak usunąć? Inwazyjne i nieinwazyjne sposoby.

Czym są kaszaki i prosaki?

To swoiste torbiele wyrastające przy zatkanych mieszkach włosowych oraz gruczołach potowych. W dotyku mogą być one miękkie lub też twarde, odczuwa się także palcami charakterystyczny kształt jakby ziaren kaszy. Stąd właśnie kaszaki zawdzięczają swoją nazwę.

Odmianą kaszaków są natomiast prosaki, które są niewielkimi torbielami barwy żółtawej bądź białej o konsystencji wewnętrznej przypominającej ziarna prosa.


Czym są włókniaki?

Częstymi dolegliwościami występującymi na powierzchni skóry są także włókniaki, które w dotyku są miękkie z powodu ich struktury – zbudowane są one z tkanki łącznej. Zalicza się je do delikatnych zmian nowotworowych, a najczęstsze miejsca ich pojawiania się do kark oraz szyja. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, a główną przyczyną ich usuwania jest kwestia estetyczna.

Warto przejrzeć:  Depilacja rąk różnymi metodami

Sposoby usuwania zmian skórnych

Usuwaniem powyższych zmian powinien zająć się dermatolog według ustalonej przez niego metody. Może to być interwencja chirurgiczna lub też przy wykorzystaniu kriochirurgii bądź elektrokoagulacji. Prosaki natomiast usuwa się poprzez wykonanie nakłucia i wyciśnięcie ich zawartości oraz dezynfekcję miejsca ich występowania.

Jeżeli usunięcie dolegliwości wymaga interwencji chirurgicznej, wówczas podaje się pacjentowi znieczulenie miejscowe. Miejsca zmienione chorobowo są nacinane i w zależności od stopnia ich zaawansowania usuwa się je poprzez wycięcie bądź też rozcięcie i wyczyszczenie.

Drugi wariant stosuje się najczęściej, gdyż mamy do czynienia z prosakami – w ich przypadku stosuje się nakłucie igłą i wyciśnięcie ich podskórnej zawartości.

Włókniaki usuwane są z reguły za pomocą krioterapii, gdzie struktury chorobowe są zamrażane podtlenkiem azotu lub ciekłym azotem, co prowadzi do ich uszkodzenia. W ten sposób ulegają one rozdrobnieniu, a organizm dzięki metabolizmowi wchłonie je lub wydali.

Oddziaływanie impulsami prądu elektrycznego jest stosunkowo młodym sposobem pozbywania się zmian chorobowych na powierzchni skóry. Elektrokoagulacja poprzez uszkodzenie tych struktur prowadzi do likwidacji dolegliwości. W przypadku elektrokoagulacji efektem ubocznym jest stosunkowo długi okres gojenia się ran.

Warto przejrzeć:  Laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
  • prosaki
  • guzek na szyi
  • kaszaki usuwanie
  • kaszaki
  • prosaki usuwanie
  • jak usunąć kaszaki
  • kaszaki na skorze
  • prosaki jak usunac
  • usuwanie prosaków
  • włókniaki

OPINIE - 4

  1. Mój wpływowy tata ma ostatnio problemy z pojawiającymi się brodawkami na skórze. Podejrzewam, że mogą to być kaszaki, prosaki lub włókniaki. Czy pojawienie się tych zmian skórnych może być spowodowane złym stylem ubierania się w „nieoddychające” tkaniny dostępne w większości polskich sieciówek? Myślę iż przyczyną pojawienia się tych zmian skórnych może być też ciężka praca umysłowa oraz stres. Jakie są główne przyczyny powstawania tych przykrych dolegliwości? Pozdrawiam

    • Noszenie na co dzień tkanin wątpliwej jakości może wpływać na niedostateczne „oddychanie” naszej skóry. To w końcu doprowadzić może do zatkania otworów potnych i rozwoju stanu zapalnego. W tej sytuacji zalecamy wizytę u dermatologa.

      PS. Administratorzy serwisu pozdrawiają Konin 🙂

  2. ja polecam metode laserowa, ktora wyprobowalam w warszawie w klinice beautymed.Metoda bardzo skuteczna, szybka i praktycznie bezbolesna.Jestem mile zaskoczona ze taki sposob wymyslono gdyz po chirurgi nie mam milych wspomnien:(.

  3. Ja raz próbowałam usuwać te paskudztwa z twarzy….i wyglądałam ja po ciężkiej masakrze dlatego polecam wizytę w dobrym gabinecie kosmetycznym. Ja korzystam z usług na twarz w salonie kosmetycznym Tutti Beauty (tuttibeauty.pl) miła i fachowa obsługa, a moja twarz nabrała zdrowego wyglądu.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *