Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby skóry Zdrowie

Czym jest trądzik niemowlęcy i jak go leczyć?

Częstą przypadłością spotykaną także u niemowlaków jest trądzik, który dotyka nawet co piątego malucha.

Powstałe na ciele wypryski częściej są domeną chłopców, a jest to objaw zmian hormonalnych po stronie matki bądź też samego dziecka, szczególnie wahania androgenów, które wytwarzają w nadmiarze sebum.

Trądzik niemowlęcy z reguły nie jest poddawany leczeniu i znika po kilku tygodniach.

leczenie trądzika niemowlęcego
leczenie trądzika niemowlęcego

Wykwity na ciele maluszka

Trądzik niemowlęcy jest charakterystycznym schorzeniem skórnym, dotykającym przede wszystkim dzieci w od kilku miesięcy wzwyż. Zdarzają się przypadki, że utrzymuje się on przez dłuższy czas – nawet kilka lat. Częstym powodem jego wystąpienia jest przegrzanie organizmu, co jest pospolitym objawem nadopiekuńczości rodziców. W ten sposób następuje zatkanie gruczołów łojowych, a kończy się to czasami trądzikiem na skórze.

Trądzik niemowlęcy może mieć postać łagodną – wykwity powstające na skórze to z reguły zaskórniki, które zanikają bez terapii farmakologicznej. Cięższe postaci torbielowate pozostawiają natomiast często blizny.

Istnieje także podział trądzika niemowlęcego ze względu na okres jego występowania i jest to:

  • trądzik noworodkowy (pierwsze miesiące życia noworodka),
  • trądzik niemowlęcy (okres między 3 a 16 miesiącem).
Warto przejrzeć:  Elektrokoagulacja na niepożądane zmiany skórne i rozszerzone naczynia krwionośne

Podwyższone stężenie androgenów

W przypadku trądzika noworodkowego najpewniejszą przyczyną jego wystąpienia jest podwyższony poziom stężenia androgenów, czyli hormonów płciowych odpowiedzialnych za generowanie cech męskich, w tym także wzmożonej aktywności samych gruczołów łojowych. Androgeny mogły się także przedostawać do organizmu noworodka przez łożysko razem z substancjami odżywczymi oraz tlenem. Po samym porodzie natomiast, jeżeli obserwuje się podwyższony poziom androgenów, najpewniej maluch otrzymuje je poprzez karmienie piersią.

Zmiany skórne o podłożu trądzikowym u niemowlaka utrzymują się najczęściej przez maksymalnie kilka miesięcy i występują w łagodnej postaci – z reguły na twarzy. Delikatne wykwity nie wymagają podawania środków farmakologicznych, gdyż po pewnym czasie poziom hormonów u dziecka normuje się.


Krostki na ciele niemowlaka

Trądzik niemowlęcy charakteryzuje się bezbolesnością, a najczęściej pojawia się on w okolicach:

  • czoła,
  • szyi,
  • samej twarzy.

Charakterystyczne krostki wraz z ogrzewaniem powierzchni ciała są bardziej widoczne – przybierają intensywny kolor czerwony; przy ochładzaniu natomiast są one prawie niewidoczne, gdyż przybierają barwę zlewającą się z kolorem samej skóry.

Nie ma postępowania farmakologicznego w przypadku trądziku niemowlęcego, zalecane jest jedynie stosowanie preparatów nawilżających skórę, zwanych emolientami. Skóry nie należy natomiast przemywać rumiankiem czy też mydłem.

Warto przejrzeć:  Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Jeżeli kuracja emolientami nie daje oczekiwanych efektów i stan trądzikowy utrzymuje się dłużej niż kilka miesięcy, wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

OPINIE - 1

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *