Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Leczenie kriochirurgią – charakterystyka zabiegu oraz przeznaczenie

Lecznicze działanie ekstremalnie niskiej temperatury na miejsca zmienione chorobowo znane jest już od wielu lat. Zabiegi krioterapii i kriochirurgii cieszą się coraz większą popularnością oraz uznaniem wśród pacjentów.

Substancją leczniczą w tym przypadku jest podtlenek azotu w stanie ciekłym, który posiada temperaturę około -90 stopni Celsjusza. Emisja tej cieczy aplikowana jest miejscowo, a jej zadaniem jest zamrożenie chorych tkanek, co w konsekwencji oznacza ich uszkadzanie (tylko miejsca zmienione chorobowo). Tkanki te są następnie odbudowywane przez organizm.

Leczenie zmian chorobowych za pomocą kriochirurgii. Fotografia: abelldermatology.com.
Leczenie zmian chorobowych za pomocą kriochirurgii. Fotografia: abelldermatology.com.

Strumień podtlenku azotu emitowany jest przez specjalistyczne i bardzo precyzyjne aparaty, które znakomicie nadają się do usuwania guzków.


Bezinwazyjność zabiegu

Głębokość działania sprawia, że kriochirurgia potrafi usuwać zmiany zarówno na powierzchni skóry, jak i wewnątrz naszego organizmu. W przypadku tych drugich najczęściej są to choroby w rejonach błon śluzowych, w przypadku powierzchniowych zmian najczęściej są to brodawki występujące na palcach, dłoniach, szyi, stopach, kolanach, łokciach oraz twarzy.

Podtlenek azotu aplikowany na chore miejsca powoduje zamrożenie i zniszczenie tych tkanek, które następnie są odizolowane od zdrowych tkanek. Bezinwazyjność tego zabiegu powoduje, że w przypadku kriochirurgii nie mamy do czynienia z bliznami będącymi częstymi efektami ubocznymi interwencji chirurgicznych. Chore tkanki i ich ubytki są odbudowywane przez nasz organizm w sposób samoistny.


Zalety kriochirurgii

Szybkość gojenia miejsc, które poddane były zabiegowi kriochirurgii, to kolejna zaleta tej metody obok wspomnianej już bezinwazyjności. Ponadto z powodu braku ingerencji czysto chirurgicznej nie mamy do czynienia z możliwością zakażenia i dostania się bakterii wewnątrz organizmu.

Bezpieczeństwo kriochirurgii powoduje, że metoda ta jest zalecana i coraz chętniej stosowana. Nie ma również przeciwwskazań odnośnie preferowanego wieku pacjenta.


Leczenie kriochirurgią

Zabieg ten wykorzystuje się również z powodzeniem w przypadku leczenia żylaków różnej postaci oraz tak zwanych schorzeń o charakterze proktologicznym.

Zmiany skórne chorobowe są również usuwane przez kriochirurgię, nie mogą to być jednak zmiany nowotworowe – w ich przypadku zalecana jest klasyczna interwencja chirurgiczna.

Po wykonanym zabiegu kriochirurgii pacjent może normalnie funkcjonować.

Ceny pojedynczego zabiegu są mocno zróżnicowane i zależą w dużej mierze od rozległości zmian chorobowych tkanek, które mają zostać zaleczone. Przez to koszt zabiegu waha się od kilkudziesięciu zł do nawet kilku tysięcy.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *