Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Leczenie kriochirurgią – charakterystyka zabiegu oraz przeznaczenie

Lecznicze działanie ekstremalnie niskiej temperatury na miejsca zmienione chorobowo znane jest już od wielu lat. Zabiegi krioterapii i kriochirurgii cieszą się coraz większą popularnością oraz uznaniem wśród pacjentów.

Substancją leczniczą w tym przypadku jest podtlenek azotu w stanie ciekłym, który posiada temperaturę około -90 stopni Celsjusza. Emisja tej cieczy aplikowana jest miejscowo, a jej zadaniem jest zamrożenie chorych tkanek, co w konsekwencji oznacza ich uszkadzanie (tylko miejsca zmienione chorobowo). Tkanki te są następnie odbudowywane przez organizm.

Leczenie zmian chorobowych za pomocą kriochirurgii. Fotografia: abelldermatology.com.
Leczenie zmian chorobowych za pomocą kriochirurgii. Fotografia: abelldermatology.com.

Strumień podtlenku azotu emitowany jest przez specjalistyczne i bardzo precyzyjne aparaty, które znakomicie nadają się do usuwania guzków.


Bezinwazyjność zabiegu

Głębokość działania sprawia, że kriochirurgia potrafi usuwać zmiany zarówno na powierzchni skóry, jak i wewnątrz naszego organizmu. W przypadku tych drugich najczęściej są to choroby w rejonach błon śluzowych, w przypadku powierzchniowych zmian najczęściej są to brodawki występujące na palcach, dłoniach, szyi, stopach, kolanach, łokciach oraz twarzy.

Podtlenek azotu aplikowany na chore miejsca powoduje zamrożenie i zniszczenie tych tkanek, które następnie są odizolowane od zdrowych tkanek. Bezinwazyjność tego zabiegu powoduje, że w przypadku kriochirurgii nie mamy do czynienia z bliznami będącymi częstymi efektami ubocznymi interwencji chirurgicznych. Chore tkanki i ich ubytki są odbudowywane przez nasz organizm w sposób samoistny.

Warto przejrzeć:  Skleroterapia sposobem na usuwanie żylaków

Zalety kriochirurgii

Szybkość gojenia miejsc, które poddane były zabiegowi kriochirurgii, to kolejna zaleta tej metody obok wspomnianej już bezinwazyjności. Ponadto z powodu braku ingerencji czysto chirurgicznej nie mamy do czynienia z możliwością zakażenia i dostania się bakterii wewnątrz organizmu.

Bezpieczeństwo kriochirurgii powoduje, że metoda ta jest zalecana i coraz chętniej stosowana. Nie ma również przeciwwskazań odnośnie preferowanego wieku pacjenta.


Leczenie kriochirurgią

Zabieg ten wykorzystuje się również z powodzeniem w przypadku leczenia żylaków różnej postaci oraz tak zwanych schorzeń o charakterze proktologicznym.

Zmiany skórne chorobowe są również usuwane przez kriochirurgię, nie mogą to być jednak zmiany nowotworowe – w ich przypadku zalecana jest klasyczna interwencja chirurgiczna.

Po wykonanym zabiegu kriochirurgii pacjent może normalnie funkcjonować.

Ceny pojedynczego zabiegu są mocno zróżnicowane i zależą w dużej mierze od rozległości zmian chorobowych tkanek, które mają zostać zaleczone. Przez to koszt zabiegu waha się od kilkudziesięciu zł do nawet kilku tysięcy.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *