Kwas hialuronowy – znaczenie substancji aktywnej dla naszego organizmu
Odpowiednia zawartość kwasu hialuronowego w naszej skórze odpowiada za jej elastyczność i delikatność, przez co dzieci mają sprężystą oraz gładką jej powierzchnię. Wraz z upływem lat kwas hialuronowy znajdujący się w tkankach zaczyna znacząco ubywać (wypełnia przestrzeń międzykomórkową, szacuje się, że po 40. roku życia jego ilość zmniejsza się o połowę).
Substancja ta znakomicie wiąże wodę w organizmie, zatem nietrudno się domyśleć, że jej niedostateczna ilość powoduje utratę przez skórę zdolności wiązania wody. Efektem tego jest przyspieszony objaw starzenia się, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich preparatów uzupełniających niedobór kwasu hialuronowego w naszym organizmie.
Już jedna kropelka kwasu potrafi związać około 250 cząsteczek wody. Jako uzupełnienie stosuje się różnego rodzaju kremy liftingujące oraz przeciwzmarszczkowe, jednak efekt ich stosowania jest zadowalający jedynie w przypadku delikatnych objawów starzenia się. W przypadku większych niedoborów stosuje się zastrzyki podskórne z kwasu hialuronowego, które dają efekt wręcz natychmiastowy. Co jakiś czas jednak zabieg ten należy powtarzać.
Często stosowaną metodą uzupełniania kwasu hialuronowego w naszych tkankach jest stosowanie tabletek dających efekt długotrwały. Koszt pudełka zawierającego 100 tabletek oscyluje wokół 70-80 zł.
Kwas hialuronowy i jego znaczenie
Uzupełnianie kwasu hialuronowego w naszym organizmie przyczynia się do:
- poprawy nawilżenia naszej skóry, jej elastyczności oraz gładkości, a także wzmocnienia jej wewnętrznych struktur,
- wzmocnienia osłony warstwy rogowej naskórka, która odpowiada za ochronę przez działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych,
- przyspieszenia procesu gojenia się skóry i zmniejszenia objawów jej podrażnienia,
- poprawy transportu składników odżywczych i wzmożenia usuwania toksyn ze struktur wewnętrznych naszej skóry,
- zwalczania tak zwanych wolnych rodników,
- opóźnienia widocznych procesów starzenia się skóry, a także dodania jej naturalnego blasku oraz koloru.
Kwas hialuronowy na stawy
Kwas hialuronowy jako ważny składnik struktury naszej skóry i stawów przyczynia się w sposób znaczący do poprawy ich funkcjonowania. O ile w przypadku skóry mamy tu na myśli przede wszystkim kwestie estetyczne, o tyle jeśli chodzi o stawy mówimy tu przede wszystkim o poprawie naszego stanu zdrowia. To właśnie kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za właściwy skład znajdującego się w chrząstce stawowej płynu maziowego, co przyczynia się do odpowiedniej jakości jej funkcjonowania jako amortyzatora wraz z płynem stawowym. Odpowiednia lepkość płynu maziowego jest zasługą właśnie kwasu hialuronowego, dzięki czemu zwiększa się płynność ruchów naszych stawów.
Wraz z wiekiem kwasu hialuronowego znacznie ubywa z naszego organizmu, dlatego niezwykle istotne jest uzupełnianie jego niedoboru. Bez niego stawy tracą swoją elastyczność i ruchliwość, zmniejszają się nasze możliwości ruchowe. Efektem tego są także wydłużające się rekonwalescencje po przebytych urazach, choroby zwyrodnieniowe są zdecydowanie bardziej dokuczliwe.
Regularne uzupełniane kwasu hialuronowego przyczynia się do przywrócenia odpowiedniej masy cząsteczkowej w płynie maziowym przyczynia się również do poprawy możliwości transportu substancji odżywczych. Kwas hialuronowy przyjmowany cyklicznie przyczynia się do:
- lepszej ochrony stawów oraz poprawy ich nawilżenia, odżywienia chrząstki stawowej i zapewnienia jej prawidłowego smarowania,
- zapewnienia prawidłowej masy cząsteczkowej w płynie maziowym (mazi stawowej),
- lepszego transportu substancji odżywczych,
- poprawy odporności np. na urazy mechaniczne,
- hamowania procesu zapalnego w stawach,
- wspomagania procesu leczenia przy stwierdzeniu zmian zwyrodnieniowych,
- zmniejszenia bólu stawów i jego degradacji.
Dla kogo jeszcze kwas hialuronowy?
Zażywanie kwasu hialuronowego zalecane jest wszystkim bez względu na wiek. Szczególnie natomiast powinny dbać o jego uzupełnianie:
- osoby starsze,
- aktywnie uprawiające sport,
- osoby z wadą postawy lub nadwagą,
- osoby z problemami zwyrodnieniowymi.