Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Witaminy z grupy B – kompleks witamin wspierający układ nerwowy i nie tylko!

Witaminy z grupy B w większości przypadków nie są magazynowane w organizmie, zatem trzeba dbać o ich ciągłe dostarczanie wraz z pożywieniem. W sytuacji, w której ciężko jest zapewnić dzienne zapotrzebowanie, pomocne mogą okazać się suplementy diety. Warto jednak dbać o to, by jak największą ilość witamin dostarczać za pomocą zbilansowanego żywienia. Dowiedz się, co wspierają witaminy z grupy B i jaka jest najlepsza witamina B.


Najlepsza witamina B complex – czyli jaka?

Dobry zestaw witamin z grupy B powinien zawierać co najmniej kilka rodzajów tej witaminy, żeby wspierać organizm kompleksowo. W dobrych zestawach witaminowych powinny się znaleźć następujące substancje:

  • B6 – która ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, syntezę glikogenu czy produkcję przeciwciał. Przyczynia się także do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i regulacji poziomu cukru, co ma znaczenie w profilaktyce nadciśnienia i cukrzycy.
  • B9 – bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA człowieka. Uczestniczy również w produkcji czerwonych krwinek, wraz z witaminą B12. Mówi się również o jej pozytywnym wpływie na wygląd włosów i paznokci oraz działaniu przeciwnowotworowym.
  • B12 – uczestniczy w wielu istotnych procesach metabolicznych, a także wspomaga działanie układu nerwowego, krwionośnego, pokarmowego czy skóry. Jest niezbędna dla utrzymania zdrowia psychicznego. Jej suplementację powinni rozważyć w szczególności weganie i wegetarianie.
Warto przejrzeć:  Aromaterapia i jej zastosowanie w kosmetyce

Witaminy B kompleks — właściwości

Niedobory omawianych witamin mogą skutkować skurczami mięśni, obniżonym nastrojem czy pogorszoną odpornością. W przypadku witaminy niedoborów witaminy B9 mogą pojawić się problemy z płodnością. Jej odpowiedni poziom jest szczególnie istotny u kobiet w ciąży, ponieważ kwas foliowy bierze udział w kształtowaniu się cewy nerwowej u dzieci. W przypadku niedoborów witaminy B12 mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy objawy charakterystyczne dla zaburzeń depresyjnych.

Na dostarczanie prawidłowej ilości witamin z grupy B każdego dnia, powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które palą papierosy, zażywają niektóre leki lub mają problemy z prawidłowym wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia. Jeśli dostarczenie wystarczającej ilości witamin z diety jest trudne lub niemożliwe, wtedy pomocna okazuje się witamina B kompleks. Wysokiej jakości kompleks z witaminą B można znaleźć przykładowo na stronie: https://www.mito-pharma.pl/pol_m_Witaminy-Mineraly-Kwasy-Omega_Witamina-B_Witamina-B-komplex-385.html.


Kiedy zażywać witaminę B complex?

Witamina B complex to doskonały pomysł na uzupełnienie swojej diety. Suplementacji nie można jednak traktować jako zamiennika zbilansowanego żywienia. Zażywanie jakichkolwiek kompleksów witaminowych zawsze warto skonsultować z lekarzem, a nawet wykonać podstawowy pakiet badań, by stwierdzić, czy dotyczą nas niedobory. Pakiety składające się z witamin z grupy B warto przyjmować pół godziny po posiłku lub około dwie godziny po nim, gdyż są to witaminy rozpuszczalne w wodzie, a nie w tłuszczach.

Warto przejrzeć:  Pierwsze objawy celiakii – nie lekceważ ich

Warto je zażywać w szczególności, gdy przebywamy na dietach wykluczających lub prowadzimy tryb życia, który może utrudniać wchłanianie się witamin z pożywienia. Również osoby starsze i schorowane, narażone na duży stres czy wysiłek fizyczny powinny rozważyć suplementację. Zawsze przed rozpoczęciem stosowania konkretnego suplementu należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania i przechowywania.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.