Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Kiedy mogę prowadzić samochód po zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Większość pacjentów po laserowej korekcji wady wzroku jest w stanie prowadzić samochód w ciągu 24 godzin od operacji. “Jest w stanie” nie oznacza, że koniecznie musi wracać za kółko.

W pierwszych dniach po zabiegu wzrok może się jeszcze stabilizować, zatem należy być bardziej ostrożnym – zwłaszcza w słońcu (trzeba sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne) oraz po zmierzchu (możemy mieć problemy z akomodacją). Jeśli nie czujesz się pewnie, nie siadaj za kółkiem.


W trakcie rekonwalescencji po laserowej korekcji wady wzroku należy liczyć się następującymi dolegliwościami:

  • Efekt halo ( aberracja polegająca na dostrzeganiu świetlistych aureoli wokół źródeł światła). Szczególnie nasilony efekt halo pojawia się po zabiegu LASIK – trapi on pacjentów głównie w nocy, zaleca się wówczas noszenie okularów ze szkłami antyrefleksyjnymi do jazdy samochodem.
  • Nadmierna suchość oka. Jeśli zdecydujesz się prowadzić, nie ruszaj w drogę bez kropli nawilżających.
  • Szybsze męczenie się oczu.
  • Nadwrażliwość na światło.

Metody powierzchniowe i głębokie – różne tempo rekonwalescencji

Towarzysząca rekonwalescencji opuchlizna oczu lub ich lekki obrzęk (związany z samym zabiegiem oraz z przystosowaniem się do nowego kształtu rogówki) także może wydatnie zniechęcać do prowadzenia samochodu. Nic na siłę! Jesteś w stanie prowadzić, jeśli zachodzi taka potrzeba, ale na krótkich dystansach. Jeśli Twoje oczy były operowane jedną z metod powierzchniowych (np. EBK, TRANS PRK), odzyskasz komfort widzenia pozwalający na dłuższą jazdę samochodem po 1-2 tygodniach. Jeśli poddano Cię zabiegowi jedną z metod głębokich (np. Lasik, Femtolasik), będziesz mógł ruszyć w dłuższą trasę już po kilku dniach.

Warto przejrzeć:  Zapalenie wątroby. Objawy wirusowej infekcji oraz jej przyczyny

Z uwagi na fakt, że tempo rekonwalescencji każdego pacjenta jest inne, może się zdarzyć, że wymienione wyżej objawy będą ustępowały wolniej niż byśmy sobie tego życzyli. Jeśli cokolwiek wzbudza naszą wątpliwość, warto udać się do lekarza. Podczas wizyty uzyskamy jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy należy np. zmienić krople albo wdrożyć dodatkowe leki, czy wszelkie niedogodności wiążą się z naszym indywidualnym tempem powrotu do pełnej sprawności i zamiast kilku tygodni, mogą potrwać kilka miesięcy.

Ostatecznie, dla wielu pacjentów prowadzenie samochodu po laserowej korekcji wzroku to niezwykłe doświadczenie, bo zaczynają widzieć drogę tak wyraźnie jak nigdy dotąd – bez okularów czy soczewek kontaktowych. Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kiedy jesteś w stanie precyzyjnie określić odległość nadjeżdżającego auta oraz wszelkich elementów infrastruktury, wykonujesz wszelkie manewry pewną ręką. Podczas jazdy po zmierzchu, w nocy i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych Twoje oczy nie męczą się tak szybko.

Czego chcieć więcej?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *