Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji oczu u osób ze starczowzrocznością?

Starczowzroczność zachodzi wskutek zmian w soczewce wewnątrzgałkowej, która z biegiem czasu staje się bardziej sztywna i grubsza. Warto wiedzieć, że kształt naszej soczewki w oku ulega zmianom, tak aby można było skupiać wzrok na obiektach bliskich i dalekich. Gdy zauważymy u siebie objawy prezbiopii, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby zadbać o swoje oczy nawet podczas walki ze schorzeniem. Jak pielęgnować oczy ze starczowzrocznością? O czym musimy pamiętać?

Starczowzroczność / Obraz autorstwa Freepik
Starczowzroczność / Obraz autorstwa Freepik

Objawy starczowzroczności

Jeśli chodzi o starczowzroczność, objawy zazwyczaj występują po 40 roku życia. Mogą także wystąpić wcześniej lub później. Z wiekiem soczewka jest mniej elastyczna, dlatego dochodzi do zmniejszenia się jej zdolności do zmiany kształtu. Jakie objawy starczowzroczności powinniśmy znać? Początkowo zauważamy, że uzyskanie ostrości podczas widzenia zajmuje nam więcej czasu i wymaga większego wysiłku. Niekiedy ten problem pojawia się podczas zmęczenia i przy słabym świetle. Symptomy bywają różnorodne i mogą dotyczyć także zmęczenia oczu, bólu głowy itp. Choroby oczu mogą się pogłębiać, dlatego nie można ich lekceważyć.

Warto przejrzeć:  Niewydolność serca lewo- i prawokomorowa. Charakterystyczne objawy schorzenia

Diagnoza to podstawa

Prezbiopia powinna zostać zdiagnozowana przez specjalistę. Ma ona za zadanie ocenić stan naszego wzroku i zdrowia, tak aby dobrać odpowiednią ścieżkę leczenia. Nie zapominajmy o tym, że starczowzroczność może postępować, dlatego konieczne jest regularne badanie narządu wzroku. W przeciwnym razie dojdzie do jeszcze większych problemów.


Jakie soczewki przy prezbiopii?

Warto zauważyć, że korekcja prezbiopii odbywa się za pomocą miękkich soczewek kontaktowych. Najczęściej wybierane są wersje dwuogniskowe. Pozwalają one na komfortowe widzenie obiektów w dalszych i bliższych odległościach. Nie ma możliwości ucieczki przed objawami starczowzroczności, nawet wtedy, gdy wcześniej nie mieliśmy problemów ze wzrokiem. Zaletą jest to, że możemy sobie pomów, wybierając soczewki progresywne. Skutecznym wsparciem są zarówno modele jednodniowe, jak i kilkutygodniowe, które często wyposażone są w filtr UV. Ma on na celu chronić rogówkę przed promieniowaniem, które negatywnie wpływa na narząd wzroku. Odpowiednio nawilżony materiał soczewki sprawia, że nie ma mowy o suchości oka. Dzięki temu zachowujemy komfort i świeżość przez cały dzień.


Jak pielęgnować oczy?

Choroby oczu mogą dotknąć każdego z nas. Aby im zapobiegać, powinniśmy dbać o cały organizm. Pamiętajmy nie tylko o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, lecz także o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawi, że przez dłuższy czas nie będziemy mieć problemów z czytaniem, a nasza soczewka zachowa elastyczność i zdolność dopasowania się do odległości podczas patrzenia. W przypadku zmęczenia, pieczenia i suchości oczu, sięgnąć możemy po odpowiednie krople do oczu.

Warto przejrzeć:  Zdrowe napoje energetyczne dla młodzieży i osób dorosłych

Starczowzroczność daje przykre objawy, które odbierają nam jakość życia. Skonsultujmy swoje problemy ze specjalistą, który pomoże nam dobrać najlepsze soczewki, radzące sobie z prezbiopią.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *