Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Wątroba Zdrowie

Ostre wirusowe zapalenie wątroby. Czym objawia się WZW?

Jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jest wątroba. Jest ona jednak tak delikatna i podatna na różnego rodzaju schorzenia, że często szwankuje. Pojawia się wtedy poważny problem, którego jedynym rozwiązaniem okazuje się być często przeszczep. Poznajmy najgroźniejszą przypadłość, która może zaatakować wątrobę – wirusowe zapalenie.

Ostre wirusowe zapalenie wątroby. Fotografia: zovon.com.
Ostre wirusowe zapalenie wątroby. Fotografia: zovon.com.

Co to takiego?

Ostre wirusowe zapalenie wątroby to termin, który używany jest dla określenia zarówno martwicy, jak i zapalenia wątroby, które wywołane zostało przez wirusy. Na chwilę obecną poznanych zostało sześć czynników o charakterze wirusowym, które prowadzą do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Są to:

  • HAV;
  • HEV;
  • HBV;
  • HVC;
  • HDV;
  • HGV.

W Polsce najczęściej stwierdza się występowanie zakażeń wirusami:

  • HAV;
  • HCV;
  • HBV.

Droga zarażenia, czyli przyczyny ostrego WZW

Wirusem HBV oraz HCV najczęściej zarażamy się korzystając z usług służby zdrowia oraz kosmetyczek i tatuażystów. Chodzi o zabiegi, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości powierzchni skóry. Na szczęście współcześnie personel medyczny zdaje sobie sprawę z konieczności sterylizacji narzędzi i używania jednorazowych rękawiczek. Warto podkreślić, że nie stwierdza się też zarażeń na skutek transfuzji krwi.

Warto przejrzeć:  Niewydolność wątroby. Czym grozi i jakie są jej objawy? Kiedy leczenie zachowawcze wystarczy?

Wirusem HBV można zarazić się również na drodze ryzykownych kontaktów seksualnych. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu prezerwatyw.

Wirusy HAV oraz HEV w sposób niezwykle łatwy przenoszą się drogą pokarmową. To z tego powodu przylgnęło do nich określenie „choroba brudnych rąk”. Odmianą wirusa HAV można również zarazić się na skutek bliskiego kontaktu z osobą, która jest jego nosicielem, a także z jej stolcem. Chodzi tu nawet o tak niewielkie jego ilości, że nie zauważymy ich gołym okiem. Korzystając więc z publicznych toalet, należy zachować szczególną ostrożność. Ten rodzaj wirusa często spotykany jest w organizmach ostryg. Osoby często je spożywające są więc wyjątkowo narażone na infekcję.


Okres wylęgania wirusa

Okres wylęgania się choroby jest różny w zależności od rodzaju wirusa. Najdłuższy okres od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów dotyczy HBV oraz HCV – choroba może pojawić się nawet po upływie stu sześćdziesięciu dni. Wirus HAV wylęga się maksymalnie przez czterdzieści dziewięć dni.


Jak objawia się choroba WZW?

Większości z nas wirusowe zapalenie wątroby kojarzy się z żółtaczką. Tymczasem okazuje się, że pojawia się ona jedynie w nielicznych przypadkach. Bardzo często choroba przebiega bez żadnych wyraźnych objawów, które mogłyby skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty. Do symptomów, które odczuwa najwięcej zainfekowanych zalicza się:

  • zmęczenie, które nie ma uzasadnienia w trybie życia;
  • trudności z koncentracją uwagi;
  • problemy z realizacją swoich codziennych obowiązków.
Warto przejrzeć:  Kim jest introwertyk? Jakie są jego cechy szczególne?

Często pojawiają się również objawy przypominające grypę żołądkową, a więc:

Typowe dla chorób wątroby są dolegliwości bólowe lokalizujące się pod prawym łukiem żebrowym.


Leczenie ostrego wirusowego zapalenia wątroby

Odmiany wirusowego zapalenia typu A, B, D oraz E nie wiążą się z żadnym konkretnym leczeniem. Lekarze zalecają w takich wypadkach dużo odpoczynku, prowadzenie niestresującego trybu życia oraz stosowanie diety. Momenty lepszego samopoczucia to czas na spacer, który jest jak najbardziej wskazany.

W początkowym okresie choroby pojawia się zmniejszenie apetytu. Bardzo ważne jest, aby chorych nie zmuszać do jedzenia. Należy pamiętać, że osoby cierpiące na WZW powinny swoją dietę oprzeć przede wszystkim na węglowodanych.

W leczeniu ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu B stosuje się interferon, który podawany jest trzy razy w tygodniu.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *