Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Wątroba Zdrowie

Zapalenie wątroby. Objawy wirusowej infekcji oraz jej przyczyny

Nazywane często mylnie zapalenie wątroby nie jest jedną, konkretną chorobą, a grupą wielu jednostek, które doprowadzają do stanu zapalnego bardzo istotnego w ludzkim organizmie organu. Wątroba jest odpowiedzialna za trawienie, gospodarkę tłuszczami, cukrami i węglowodanami.

Jej udział jest niezbędny w procesie odtruwania organizmu, usuwania toksyn, które we współczesnym świecie otaczają nas z każdej strony. Pełni także rolę odpornościową w różnego rodzaju zakażeniach. Dlatego też proces zapalny toczący się w wątrobie to alarm i konieczność szybkiej reakcji. Jak rozpoznać, że coś złego dzieje się z tym organem i jak go wyleczyć?

Zapalenie wątroby i najczęściej występujące objawy. Przyczyny infekcji wirusowej. Fotografia: thoughtco.com.
Zapalenie wątroby i najczęściej występujące objawy. Przyczyny infekcji wirusowej. Fotografia: thoughtco.com.

Wirusowe zapalenie wątroby ostre i przewlekłe

W przypadku zapalenia wątroby wyróżnia się formę ostrą oraz przewlekłą. Ostre zapalenie spowodowane jest przede wszystkim czynnikami silnie toksycznymi, takimi jak nadużywanie alkoholu, leków, czy zatruciem chemicznym. Objawy ostrego zapalenia wątroby są wyraźne, a chorego charakteryzuje nagłe pogorszenie samopoczucia. W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby, u jego przyczyn leży wiele czynników. Wśród z nich znajduje się również alkohol, ale spożywany regularnie w mniejszych ilościach, to także niezdrowy tryb życia oraz szereg przebytych chorób, między innymi rozwój wirusa zapalenia wątroby typu C.

Warto przejrzeć:  Badanie aparatem ultrasonograficznym – na czym polega?

Pierwsze objawy WZW

Wśród wielu objawów zapalenia wątroby, dość charakterystyczne i łatwo zauważalne jest zżółknięcie białek oczu oraz ciemna barwa moczu. Ponadto pojawia się długotrwała i uciążliwa niestrawność – niewydolność układu pokarmowego, objawiająca się wzdęciami, nudnościami, odbijaniem, poczuciem ciężaru, a czasem też brakiem apetytu.

W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do utraty wagi oraz bólu w okolicach prawego podżebrza.


Leczenie WZW w zależności od przyczyn

Nie można jednoznacznie odkreślić drogi leczenia w przypadku zapalenia wątroby. Wszystko zależy od podłoża jego wystąpienia. Jeśli chodzi o proces zapalny spowodowany wirusami wątroby typu A, B, C, D i E – leczenie jest długotrwałe i skomplikowane, ukierunkowane przede wszystkim na ograniczanie rozwoju wirusa, rzadko prowadzące do całkowitego wyleczenia. Inną sytuacją jest ropień wątroby, który rzutuje objawami jak w przypadku większości zapaleń, a więc wysoką temperaturą, silnym bólem, potem i dreszczami. Ropień wątroby można usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego, a następnie odpowiednio prowadzonej rekonwalescencji.


Przede wszystkim dieta

Wątroba, w której toczy sie proces zapalny, musi zostać maksymalnie odciążona, co przy normalnym trybie życia, stresie i przepracowaniu nie jest możliwe. Dlatego chorym poleca się leżeć (w początkowej fazie rekonwalescencji) oraz stosować dietę wątrobową, ograniczającą do maksimum zawartość tłuszczu i cukru, soli, ostrych przypraw, nie wspominając o alkoholu, czy innych używkach. Spożywany pokarm musi być świeży, gotowany na parze, bądź pieczony w rękawie.

Warto przejrzeć:  Czym jest refluks? Objawy i leczenie choroby refluksowej

Wątroba to organ, który nie lubi być obciążany. Choroby wątroby powodowane są jednak nie przez nieodpowiednie nawyki żywieniowe, lecz przez używki takie jak alkohol czy papierosy, a także niektóre leki. Jeśli jednak cierpimy już na jakąś chorobę wątroby powinniśmy wprowadzić do naszej diety pewne zmiany. Czego nie jeść? Potraw tłustych, smażonych, fast foodów, a także posiłków zbyt zimnych lub za gorących. Unikać należy też słodyczy. Wątroba źle znosi też przejadanie się. Co zamiast wymienionych produktów? Na pewno chudy drób, cielęcina, ryby. One dostarczą nam potrzebnego białka.

Można też spożywać chude mleko i jego przetwory. Śmietanę warto zastąpić lekkim jogurtem, do sałatek dodawać oliwę, a ze smarowania chleba masłem całkiem zrezygnować. Należy też oczywiście włączyć do diety warzywa i owoce. A właściwie to one powinny w diecie dominować. Można też do niej włączyć produkty ułatwiające trawienie, takie jak świeży imbir, karczochy i winogrona. I oczywiście trzeba też zrezygnować z alkoholu.


Stopień uleczalności WZW

Rokowania chorych zapadających na zapalenie wątroby zależy od jego przebiegu – ostrego lub przewlekłego, a także przyczyny. Wirusy typu A, B, C, D i E to bardzo trudne, zarówno w diagnozie, jak i w leczeniu, przypadki. Dzięki bardzo intensywnym badaniom prowadzonym przez patomorfologów lekarze poznają i tworzą coraz to nowe i bardziej skuteczne metody walki z wirusowym zapaleniem wątroby. To duża szansa, a z drugiej strony konieczność, ponieważ choroba rozprzestrzenia się w zatrważającym tempie. Szacuje sie, że ok. 400 mln ludzi jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu C.

Warto przejrzeć:  Nadkwasota żołądka. Czym się objawia i jak się leczy nadkwaśność?

Nieco inne rokowania stosuje się wobec osób z problemami alkoholowymi, czy uzależnieniem od narkotyków i leków. Niestety sytuacji, kiedy organizm jest ogólnie wycieńczony, szanse na całkowite wyleczenie drastycznie maleją.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *