Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

RTG (rentgen) – na czym polega to badanie? Wskazania, przygotowanie, przebieg

rentgen rtg

Prześwietlenie, RTG jest techniką obrazową wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), będące rodzajem promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego podczas wyhamowywania elektronów. Badaniem tego typu promieniowania zajmowało się wielu naukowców. Pierwsze potwierdzenie  istnienia promieni rentgenowskich i nazwę promieniowanie X, zawdzięczamy niemieckiemu uczonemu Wilhelmowi Röntgenowi dzięki publikacji z 28 grudnia 1895 roku w czasopiśmie Würzburgskiego Towarzystwa Fizyczno-Medycznego.

Promieniowanie wytwarzane za pomocą lampy rentgenowskiej charakteryzuje się dużą przenikliwością, przechodzi częściowo przez ciało pacjenta, następnie przechodzi przez czułą błonę fotograficzną, na której jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie niepochłonięte przez tkanki powoduje zaczernienie na zdjęciu, im większa część promieniowania jest  zatrzymana przez tkanki, tym mniejsze jest to zaczernienie. Różnice w pochłanianiu promieniowania rentgenowskiego przez kości i przez tkanki miękkie umożliwiły wytworzenie znakomitego  narzędzia diagnostycznego, wykorzystywanego w medycynie od 1896 roku.


Wskazania, przygotowanie do badania RTG

Badanie RTG umożliwia wykrywanie nieprawidłowości takich jak: zmiany pourazowe, zwyrodnieniowe, zapalne i nowotworowe w wielu narządach. Wykonanie zdjęcia RTG jest podstawową metodą obrazowania zmian w układzie kostnym ze względu na dużą dostępność, krótki czas badania, szybki wynik i stosunkowo niski koszt badania. Na podstawie zdjęcia RTG można szybko ocenić strukturę tkanki kostnej, zobaczyć ewentualne złamania czy pęknięcia i zaplanować leczenie.

Warto przejrzeć:  Zdrowe napoje energetyczne dla młodzieży i osób dorosłych

Badanie RTG nie umożliwia oceny tkanek miękkich (więzadeł, mięśni), gdyż pokazuje jedynie ich zarys, nie strukturę. Najczęściej jest zlecane po urazie i w przypadkach bólu kończyny. Badanie rentgenowskie umożliwia ocenę osi kończyn i ustawienia kończyn oraz ocenę patologii układu kostnego takich jak zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne stawów w przebiegu schorzeń metabolicznych czy układowych. Wskazania do badania ocenia lekarz, który wystawia skierowanie.

Aparaty rentgenowskie są wykorzystywane do badań ogólnodiagnostycznych, badań układu kostnego, badań czynnościowych i innych. Badanie RTG nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy zdjęcie elementów zawierających metal. W przypadku diagnostyki przewodu pokarmowego oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego należy być na czczo, zalecany jest środek  przeczyszczający jelita przed badaniem. Przeciwwskazaniem jest ciąża.


Przebieg badania RTG

Badanie jest bezbolesne. Po rejestracji i weryfikacji danych osobowych technik pomaga odpowiednio ułożyć części ciała, tak żeby wykonane zdjęcie było, jak najlepszej jakości, optymalne dla zakresu badania. Bezpośrednio po badaniu można uzyskać wynik nagrany na płytę CD, w przeciągu kilku dni wykonywany jest opis radiologa. W Szpitalu Carolina do badań wykorzystywane są nowoczesne aparaty rentgenowskie, stosujące techniki cyfrowe pozwalające znacząco zmniejszyć dawkę promieniowania stosowanego podczas badania.

Warto przejrzeć:  Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *