Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Wątroba Zdrowie

Przewlekłe zapalenie wątroby – co jest jego przyczyną? Jak rozpoznać objawy i jak leczyć?

Wątroba to organ pełniący bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Spełnia funkcję detoksykacyjną, usuwa szkodliwe substancje, bierze udział w przemianie materii stabilizując poziom glukozy we krwi, magazynuje ważne mikroelementy. Dlatego choroby dotyczące tego narządu są bardzo poważnymi jednostkami, z którymi należy walczyć szybko i intensywnie.

Niestety, zdiagnozowanie chorób wątroby nie jest proste, ponieważ objawy są mocno niecharakterystyczne. Proces chorobotwórczy wirusowego zapalania wątroby, jednej z popularniejszych jednostek, trwający ponad pół roku, powodujący zmiany martwicze, w nomenklaturze medycznej nazywa się chorobą przewlekłą.

Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C - przyczyny, objawy oraz leczenie. Fotografia: medicalnewstoday.com.
Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C – przyczyny, objawy oraz leczenie. Fotografia: medicalnewstoday.com.

Pierwsze objawy

Jak już zostało wspomniane, objawy wirusowego zapalenia wątroby są mocno niecharakterystyczne. Może to być zmęczenie, osłabienie, ból pod prawym żebrem, często mylony z nerwobólem, a także problemy z trawieniem. Wszystko to można podciągnąć pod jakąkolwiek chorobę, nieodpowiednią dietę, czy przemęczenie. W ten sposób spośród prawie 400 mln ludzi zakażonych wirusem zapalenia wątroby typ B, wielu nie jest świadomych, że toczy się w nich proces chorobowy. Najprostszym sposobem jest zrobienie testu diagnostycznego na obecność określonych przeciwciał, a także badania USG jamy brzusznej i badania biochemiczne.

Warto przejrzeć:  Kiedy warto iść na termy? Wymieniamy kilka dobrych powodów

Grupy ryzyka i przyczyny zachorowań

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C rozprzestrzeniają się drogą pozajelitową oraz płciową. Zazwyczaj do przekazania chorobotwórczego wirusa dochodzi podczas zabiegów np. przetaczania czy pobierania krwi w szpitalu, czy w gabinecie stomatologicznym, kosmetycznym, a nawet u fryzjera. Jak widać, codzienne życie, nawet z ostrożnym podejściem do wielu sytuacji, nie uchroni nas przed zakażeniem. Badania wskazują, że wirus typu B rozwija się w znacznej większości u noworodków, tylko niewielka część przypadków zostaje zdiagnozowana u osób dorosłych.

Szczególnym ryzykiem obarczeni są lekarze oraz badacze pracujący z zakażonym materiałem – nawet niewielka ilość krwi, która dostanie się przez zadrapanie może spowodować zakażenie.


Jak skutecznie chronić się przed wirusem?

Najbardziej popularnym, najlepiej poznanym i najskuteczniejszym z dotychczas wynalezionych sposobów na obronę przed wirusem typu B jest szczepienie. Niestety wirus typu C, który dotyka znacznie szerszą rzeszę chorych, jest póki co nieśmiertelny. Dlatego tak istotna jest rozwaga i wiedza na temat możliwości zakażenia.


Leczenie

Rokowania w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby nie są najlepsze, zazwyczaj ze względu znacznego postępu choroby w momencie jej wykrycia. Leczenie polega na podawaniu hamujących rozwój wirusów, rzadko kiedy jednak dochodzi do jej całkowitego wyleczenia. Warto powiedzieć, że u dzieci widać znacznie lepsze efekty leczenia, dlatego baczna obserwacja, szybka diagnoza, a przede wszystkim wiedza i świadomość na temat możliwości rozwoju wirusa typu B i C jest bardzo ważna.

Warto przejrzeć:  Zmniejszanie piersi. Chirurgiczne zmniejszenie biustu i wskazania do zabiegu

Powikłania związane z rolą wątroby

Przebyte zapalenie wątroby doprowadza do licznych powikłań. Jest to między innymi marskość i rak wątroby, choroby układu krwionośnego, skóry, czy stawów. Istotna rola wątroby wpływa na zaburzenia w całym organizmie w sytuacji, kiedy przestaje prawidłowo działać.


Jak wspierać leczenie?

Leczenie farmakologiczne przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby warto wspierać dietą wątrobową, pozbawioną cukrów i tłuszczu. Bezwzględnie należy unikać alkoholu, papierosów oraz innych substancji, powodujących zatrucie organizmu. Jednym słowem – pacjent powinien maksymalnie odciążać wątrobę, aby mogła się zregenerować. Niestety nie zawsze, ze względu na zaawansowanie choroby, jest to możliwe. Kolejnym krokiem w takiej sytuacji i nierzadko ostatnią deską ratunku jest przeszczep tego organu.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *