Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Wątroba

Utrzymanie wątroby w dobrej kondycji powinno być celem nadrzędnym, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Często obciążony narząd nie daje żadnych objawów i dolegliwości, więc nie zaprzestajemy prowadzenia niezdrowego stylu życia. Gdy nasilenie dolegliwości wzrasta, jest to sygnał do regeneracji i lepszego zadbania o wątrobę.

Jak wspomóc regenerację wątroby?

Regeneracja wątroby polega na odrzuceniu złych nawyków żywieniowych i wprowadzenia diety, która ułatwi pracę tego narządu. Należy stosować dietę urozmaiconą w potrawy lekkostrawne, gotowane w wodzie, na parze lub pieczone.

Posiłki należy jeść powoli i zwiększyć ich ilość do 5-6 mniejszych porcji, a także zrezygnować z alkoholu, kawy i herbaty. Zamiast tego można pić ziołowe napary, które obniżą poziom cholesterolu np. karczoch lub herbata z dziurawca.

Zaniedbanie tego organu poprzez niewłaściwe nawyki prowadzi do chorób wątroby, takich jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • alkoholowe uszkodzenie wątroby,
  • polekowe uszkodzenie wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby.

Gdzie jest wątroba?

Wątroba zlokalizowana jest pod prawym żebrem, w górnej części jamy brzusznej. Jeśli odczuwamy dolegliwości w tej części ciała, może być to sygnał do lekarskiej konsultacji.

Niewydolność wątroby i jej przyczyny oraz objawy. Fotografia: irishtimes.com.
Choroby układu pokarmowego Wątroba Zdrowie

Niewydolność wątroby. Czym grozi i jakie są jej objawy? Kiedy leczenie zachowawcze wystarczy?

Wątroba pełniąca szereg bardzo istotnych funkcji w organizmie człowieka, może zbuntować się w wyniku długotrwałej choroby, bądź niezdrowego trybu życia. Pierwsze objawy niewydolności tego organu to nudności, brak apetytu, wzdęcia, nieuzasadniony spadek masy ciała. To sygnały, których nie można lekceważyć…