Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Krioterapia miejscowa i ogólna – przeznaczenie oraz zastosowanie zabiegu

Organizm ludzki w różny i indywidualny sposób reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych oraz od zahartowania, zatem nie dziwi fakt, że jednym szkodzi wysoka temperatura, a innym wręcz pomaga.

Analogiczna sytuacja jest w przypadku niskich temperatur. Istnieją zabiegi lecznicze mające dobroczynny wpływ na nasz organizm, które wykorzystują właśnie odpowiednie warunki celem jego powrotu do prawidłowego funkcjonowania.

Zastosowanie krioterapii miejscowej i ogólnej. Fotografia: shape.com.
Zastosowanie krioterapii miejscowej i ogólnej. Fotografia: shape.com.

Krioterapia miejscowa i ogólna

Leczyć organizm ludzki możemy za pomocą zarówno wysokich, jak i niskich temperatur, oczywiście w odpowiednich warunkach. W tym drugim przypadku bardzo popularną metodą jest krioterapia, polegająca na emitowaniu zimnego strumienia powietrza w sposób miejscowy lub też ogólny (temperatura strumienia to nawet minus kilkadziesiąt stopni Celsjusza).

Mówiąc o krioterapii miejscowej działamy na wybrany fragment ciała za pomocą specjalnego aparatu emitującego strumień zamrażający dany fragment ciała, a zabieg ten wykonywany jest w kriokomorze przez z reguły kilka minut.

Krioterapia ogólna ma natomiast na celu głownie dodatkowe pobudzenie krążenia naczyniowego w naszym organizmie. Dzięki temu, pod wpływem zimnego powietrza, naczynia krwionośne kurczą się, co prowadzi do usprawnienia procesu przepływu krwi.

Warto przejrzeć:  Rak żołądka i konsekwencje z nim związane. Jakie są jego objawy i metody leczenia?

Zastosowanie krioterapii

Krioterapia znajduje znakomite zastosowanie w medycynie przy stwierdzonych chorzeniach takich jak choroby stawów czy też o charakterze kostno mięśniowym. Krótkie zabiegi w komorach mają za zadanie powstrzymywać ich rozwój. W przypadku krioterapii ogólnej (na całe ciało) przedmiotem uwagi są często kwestie urazowe pacjenta – skręcenia czy też stłuczenia lub złamania. Krioterapia łagodzi również znacząco ból w przypadku stwierdzonych zapaleń stawów i zmian zwyrodnieniowych czy też o charakterze reumatycznym. Niskie temperatury gwarantowane przez zabieg wpływają zatem kojąco na problemy z kręgosłupem oraz z kończynami.

W przypadku krioterapii miejscowej zimno dociera do skóry bądź też błon śluzowych przy pomocy aparatu emitującego strumień mroźnego powietrza. Powoduje to uszkodzenie zmutowanych chorobą komórek poprzez zamarznięcie substancji komórkowej znajdującej się w nich, co prowadzi do pękania błon. Proces zamrażania i odmrażania powtarza się kilka razy w trakcie zabiegu. Efekt zamrażania to spowolnienie przepływu krwi w naczyniach znajdujących się płytko pod skórą, natomiast przyspiesza to jej krążenie w tkankach znajdujących się głębiej w organizmie, co prowadzi do ich przekrwienia.

Krioterapię miejscową stosuje się przy zmianach skórnych mających zarówno łagodny, jak i złośliwy charakter.

Warto przejrzeć:  Atak serca. Czy można się obronić przed zawałem mięśnia sercowego?

Mrożenie podczas zabiegu krioterapii miejscowej utrzymuje efekty naczynioruchowe nawet jeszcze przez kilka godzin. Znakomicie się ono nadaje do:

  • usuwania zmian skórnych w postaci brodawek czy też w strukturach błon śluzowych (np. eliminacja zmian nowotworowych w błonach jamy brzusznej, naczyniaków będących guzami wątroby),
  • leczenia reumatyzmu,
  • stanów zapalnych i przewlekłych problemów kostno stawowych,
  • leczenia efektów poparzeń, urazów kości, ścięgien czy też kości.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Krioterapii nie mogą się poddawać osoby cierpiące na choroby serca lub też nadciśnienie tętnicze. Przed wizytą w komorze kriogenicznej należy dokładnie skonsultować się z naszym lekarzem prowadzącym, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Przeciwwskazane jest również stosowanie krioterapii przez osoby cierpiące na klaustrofobię (mała komora zabiegowa może powodować lęk).

Zmiany ciśnienia tętniczego i obciążenie układu sercowego eliminują również cierpiących na nadciśnienie oraz choroby wieńcowe, niedoczynność tarczycy czy też niedokrwistość.

Zażywanie leków psychotropowych również nie jest wskazane, podobnie jak choroby płuc (w przypadku stwierdzonych przecieków żylno-tętniczych).

Osoby z dusznicą o charakterze spontanicznym, wysiłkowym oraz bolesnym również nie powinny poddawać się zabiegowi, podobnie jak cierpiący na problemy z ukrwieniem oraz miażdżycę.

Warto przejrzeć:  Czy Esperal Radom jest bezpieczny?
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
  • kriokomora a miesiączka

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie publikowane na naszym portalu poradniki, artykuły i treści mają charakter informacyjny. Mają one na celu dostarczenie ogólnych wskazówek i wiedzy, jednak w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej opinii lekarza, kosmetologa, dietetyka czy innego specjalisty. W przypadku pytań dotyczących zdrowia lub indywidualnych potrzeb zawsze zalecamy skonsultowanie się z odpowiednim ekspertem.
Redakcja naszego portalu o zdrowiu i urodzie to zespół pasjonatów w dziedzinach m.in. fitnessu, dietetyki, kosmetologii i wellness. Tworzymy treści, które pomagają naszym czytelnikom dbać o zdrowie, dobre samopoczucie oraz piękny wygląd każdego dnia. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, praktycznych porad oraz najnowszych trendów, które wspierają świadome decyzje związane ze stylem życia i pielęgnacją. Wierzymy, że zdrowie i uroda idą w parze, a nasze artykuły są inspirowane nauką i doświadczeniem. Zapraszamy do odkrywania świata harmonii ciała i ducha razem z nami!