Peeling medyczny i jego właściwości lecznicze oraz kosmetyczne
Stosując zabieg peelingu chcemy oczyścić, ujędrnić oraz odżywić naszą skórę niezależnie od reprezentowanej cery. W tym celu stosujemy różne rodzaje peelingu, które charakteryzuje nieco odmienna skuteczność oraz moc działania. Sporą ich część można wykonywać w warunkach domowych według ściśle wyznaczonych procedur, w przypadku niektórych warto powierzyć swoją skórę w ręce specjalistów.
Stosowane peelingi enzymatyczne, chemiczne, fizyczne oraz mechaniczne mają wspólny cel – zastosowane substancje aktywne działają na martwe struktury naskórka, przez co jest on usuwany. Pobudzenie mikrokrążenia znacząco poprawia również zdrowie naszej skóry, dlatego peeling ma również właściwości lecznicze.
Głębokie działanie peelingu medycznego
Salony kosmetyczne i profesjonalne gabinety oferują swoim klientom peeling medyczny, który w stosunku do domowych kuracji działa na głębsze warstwy skóry za pomocą odpowiednio zastosowanych substancji o dobranym indywidualnie pod kątem pacjenta stężeniu.
W zależności od klasyfikacji pacjenta stosuje się wtedy peeling o działaniu średnio głębokim lub też głębokim. Odpowiedni dobór substancji aktywnych to bardzo ważna kwestia, dlatego zajmuje się tym wykwalifikowana kosmetyczka lub też dermatolog.
Najczęściej na potrzeby peelingu medycznego stosuje się:
- kwasy migdałowe,
- kwas glikolowy,
- kwas jabłkowy,
- kwas cytrynowy,
- kwas winowy,
- kwas mlekowy.
Efekty zastosowania peelingu medycznego
Peeling medyczny daje znakomite efekty przy usuwaniu zmarszczek oraz występujących na skórze bruzd. Ważnym czynnikiem przemawiającym za ich stosowaniem jest naturalność kwasów alfa-hydroksylowych.
Szczególnie poleca się go przy występowaniu zmarszczek mimicznych, w rejonach ust czy też często spotykanych kurzych łapek.
Silne właściwości owych kwasów pozwalają znakomicie rozjaśnić skórę, eliminują miejsca przebarwień występujących na skórze (różnego rodzaju przebarwienia), piegi oraz plamy powstające przy oddziaływaniu promieni słonecznych.
Bardzo istotnym plusem jest bez wątpienia głębokość ingerencji kwasów w strukturę skóry, co daje znakomite działanie antybakteryjne na poszczególne warstwy skóry, co przyczynia się także do eliminacji kłopotów z rozszerzonymi porami, wypryskami o charakterze trądzikowym oraz występującymi zaskórnikami.
Kolejnym sporym atutem jest możliwość indywidualnego dopasowania preparatów pod katem stężenia, dzięki czemu peeling medyczny można zastosować dla dowolnego rodzaju cery. W zależności od potrzeb oraz stanu skóry pacjenta kosmetyczna lub też dermatolog ocenia, który kwas będzie najbardziej odpowiedni.
Dla delikatnej oraz wrażliwej cery poleca się szczególnie peeling kwasem migdałowym. Niezależnie od zastosowanej substancji każdy peeling ma właściwości powodujące rozjaśnienie skóry oraz jej głębokie oczyszczenie. Ze względu na intensywność działania kwasów alfa-hydroksylowych zaleca się wykonywanie zabiegów w gabinetach kosmetycznych, nie zaś w warunkach domowych.