Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu krążenia Zdrowie

Żylaki kończyn dolnych i ich leczenie

Ograniczony w ciągu dnia ruch może być przyczyną wielu dokuczliwych schorzeń, które z biegiem lat nasilają się. Szczególnie dotyczy to naszych nóg, którym brak aktywności fizycznej zdecydowanie nie pomaga.

W pewnym wieku pojawiają się żylaki kończyn dolnych, a ich stopień zaawansowania zależy w dużej mierze od trybu życia, na jaki się zdecydowaliśmy.

leczenie żylaków kończyn dolnych
leczenie żylaków kończyn dolnych

Początkowe zmiany żylakowe

W zdecydowanej większości na leczenie żylaków kończyn dolnych decydują się kobiety, gdyż schorzenie to dotyczy przede wszystkim przedstawicielek płci przeciwnej. Narażone na atak w pierwszej kolejności są małe naczynia włosowate, a w dalszej perspektywie następuje atak na większe żyły. Początkowo pojawiają się tak zwane pajączki, a to powinien być już dla nas sygnał do rozpoczęcia leczenia – na nogach pojawią się ciemne kreseczki oraz charakterystyczne punkty informujące o zmianach żylakowych.

Najważniejsze jest odpowiednio wcześniejsze rozpoczęcie leczenia, gdyż żylaki w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych, a nawet zatorów w chorych żyłach.

Jako że problem żylaków kończyn dolnych dotyka przede wszystkim kobiet, w początkowym stadium choroby zaleca się stosowanie pończoch albo rajstop mających działanie antyżylakowe. Ważne jest, aby odpowiednio zwiększyć naszą dawkę codziennego ruchu oraz starać się trzymać nogi na podparciu, kiedy jesteśmy zmuszeni do przyjęcia pozycji siedzącej przez dłuższy okres czasu (np. kiedy pracujemy). Wizyta u lekarza powinna również nastąpić, a to pomoże nam w określeniu stadium choroby.

Warto przejrzeć:  Homeopatia – leki homeopatyczne oraz zasady ich przyjmowania

Postępowanie w przypadku zaawansowanego stadium

W przypadku zaawansowanego stadium dochodzi do usunięcia chorych żył, a następuje to podczas zabiegu chirurgicznego. Metoda ta jest inwazyjna (ucięcie skóry, lokalizacja chorej żyły, podwiązanie jej w okolicach pachwiny oraz kolana, usunięcie martwego fragmentu), a po wykonaniu usunięcia chorych żył musi nastąpić rekonwalescencja szpitalna, wynosząca ok. 2 tygodni.

Od niedawna używa się także laserowego usuwania żylaków kończyn dolnych. Światłowód wprowadzany jest do chorej żyły, co powoduje jej uszkodzenie i po paru dniach jej obumarcie. Zabieg ten trwa około 30 minut, a okres rekonwalescencji nie wymaga pobytu w szpitalu. Skuteczność obu zabiegów jest bardzo podobna.

Nie wszystkie osoby mogą się kwalifikować do usunięcia żylaków metodą chirurgiczną lub też laserową. Pacjent posiadający problem z krzepnięciem krwi nie będzie mógł poddać się zabiegowi. Metody te stosuje się przy zaawansowanym stadium choroby, który może objawiać się zaburzeniami przepływu krwi w rejonach żył u nóg.


Usuwanie żylaków metodą laserową

Usuwanie żylaków oraz pajączków może się odbywać metodą laserową. W przypadku stwierdzenia zmian żylakowych w niezbyt rozwiniętym stadium światło lasera uszkadza chore naczynia, co powoduje ich zanikanie (efekt widoczny po paru tygodniach). Stadium choroby jest niezwykle istotne, gdyż w przypadku bardziej zaawansowanego schorzenia stosuje się znieczulenie miejscowe pacjenta.

Ze względu na inwazyjność laserowego usuwania pajączków oraz żylaków pełne efekty zabiegu zauważyć można już po kilku etapach. Przerwa pomiędzy każdym zabiegiem musi jednak wynosić przynajmniej cztery tygodnie. Najważniejsza kwestia to zahamowanie dalszego rozwoju choroby, elementy estetyczne w przypadku zaawansowanego stadium choroby schodzą na dalszy plan.

Przed wykonaniem zabiegu (trzy dni przed) pacjent powinien otrzymać od lekarzy zakaz opalania się, przyjmowania aspiryny oraz witaminy E, a także spożywania olejów rybnych i alkoholu. Ciemne owłosienie przy naświetlaniu również nie jest wskazane. W ciągu trzech dni po wykonanym zabiegu nie należy drażnić oraz rozgrzewać okolic skóry poddanej zabiegowi. Opalanie skóry po zabiegu także jest wykluczone, należy ją chronić przy pomocy kremów z wysokimi filtrami. Pojawiające się podrażnienia oraz zaczerwienienia należy chłodzić wodą, ewentualnych strupków nie należy usuwać. Przyjmowanie aspiryny do trzech dni po laserowym usuwaniu pajączków oraz żylaków również jest wykluczone, na pęcherzyki pozabiegowe należy zastosować maść z antybiotykiem.

Warto przejrzeć:  Poznaj najpopularniejsze produkty pszczele
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
  • ylaki koczyn dolnych
  • rekonWALESCENCJA
  • rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *