Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Zdrowie Żołądek

Rak żołądka i konsekwencje z nim związane. Jakie są jego objawy i metody leczenia?

Problemy z rakiem żołądka częściej dotykają mężczyzn niż kobiet. Jednak bez względu na płeć problem ten jest bardzo poważny, ponieważ ten nowotwór najczęściej diagnozuje się bardzo późno, gdy leczenie bywa trudne lub praktycznie niemożliwe. Właśnie dlatego nie można lekceważyć nieprawidłowości związanych z działaniem układu pokarmowego i wagi badań takich jak gastroskopia czy endoskopia.

Rak żołądka i jego najczęstsze objawy. Fotografia: europa.eu.
Rak żołądka i jego najczęstsze objawy. Fotografia: europa.eu.

Rak żołądka i objawy towarzyszące

Nowotwory występujące w żołądku to:

  • chłoniaki,
  • rakowiaki,
  • guzy stromalne.

Rak żołądka zalicza się do nowotworów złośliwych i stanowi aż w 90% wszystkich nowotworów tego narządu. Każdego roku w Polskich klinikach rejestruje się aż 5 tysięcy nowych przypadków tej choroby. Badania wykazują jednak, że w ostatnich latach liczba osób zapadających na raka żołądka zaczęła się zmniejszać, co może mieć związek między innymi z większą świadomością dotyczącą zdrowego żywienia, jak i polepszenia nawyków higienicznych.

Lekarze alarmują, że większość wykrytych przypadków raka żołądka znajduje się już w bardzo poważnym stadium zaawansowania. Wiąże się to głównie z faktem, że przez długi czas rak żołądka nie daje o sobie znać w istotny sposób. Towarzyszące mu objawy takie jak: poczucie sytości, brak apetytu, bóle w nadbrzuszu czy utrata wagi mogą być symptomem wielu innych schorzeń. Pacjenci często przypisują je innym dolegliwościom i w rezultacie trafiają pod opiekę lekarza, gdy choroba jest już rozwinięta.

Warto przejrzeć:  Objawy hemoroidów i sposoby leczenia

W przypadku gdy dolegliwości żołądkowe utrzymują się przez dłuższy czas, należy odwiedzić gabinet lekarski i poddać się badaniu endoskopowemu. Wiele osób unika tego badania, bojąc się dyskomfortu, a nawet bólu. Trzeba jednak wiedzieć, że przed wykonaniem badania podaje się środki przeciwbólowe oraz uspokajające, by pacjent czuł się spokojniej i nie odczuwał bólu. Diagnoza raka żołądka zostaje ostatecznie potwierdzona przez wykonanie badania histopatologicznego wyciętego fragmentu żołądka.

Rak żołądka a przerzuty. Zdarzają się przypadki naciekania na sąsiadujące organy i przerzuty do innych narządów oraz tkanek przez naczynia naczynia krwionośne i drogi chłonne. Przerzuty najczęściej lokalizuje się w kościach, płucach oraz wątrobie.


Rak żołądka i leczenie oraz rokowania

Za jedyny skuteczny sposób leczenia raka żołądka uznaje się operację, która polega na usunięciu części lub całego żołądka oraz okolicznych węzłów chłonnych.

Zdarza się, że po operacji stosuje się także chemioterapię. Nad jej skutecznością w przypadku raka żołądka wciąż prowadzone są badania. Nowotwór złośliwy żołądka charakteryzuje się specyficzną budową, przez co nie zawsze jest wrażliwy na działanie radioterapii. Przy nowotworach bardzo zaawansowanych, w których nie można wyciąć całego guza, stosuje się połączenie chemioterapii z leczeniem chirurgicznym paliatywnym. Chirurg zespala zdrową część żołądka z jelitem cienkim, dzięki czemu pokarm może swobodnie przepływać, omijając miejsce występowania guza nowotworowego. W przypadku wczesnego raka żołądka podejmuje się leczenia metodami endoskopowymi, np. poprzez wycięcie błony śluzowej.

Warto przejrzeć:  Wrzody żołądka - jak się objawiają i co jest ich przyczyną? Dieta i leczenie choroby wrzodowej

Najlepsze rezultaty leczenia raka żołądka stwierdza się u osób, u których rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium. Badania pokazują, że aż 80% chorych przeżywa 5 lat od momentu wykonania operacji. Niestety, bardzo niewielki odsetek pacjentów trafia pod opieką lekarzy na tak wczesnym etapie choroby. Aż 80-90% diagnozowanych pacjentów ma postać zaawansowanych nowotworów. W takim wypadku ich szansę przeżycia 5 lat po operacji spadają do 30%.

Rak żołądka a styl życia i dieta

Osoby, które przeszły operację usunięcia raka żołądka powinny wieść zdrowy tryb życia, ale nie powinny unikać aktywności fizycznej. Statystyki pokazują, że osoby aktywne zawodowo, pełne życia i optymizmu mają większą szansę na wygraną z chorobą.

Wiele osób zdaje sobie pytanie, co zrobić, by uniknąć tej groźnej choroby. Według lekarzy spożywanie dużych ilości surowych warzyw i owoców, oraz zmniejszenie użycia soli, znacznie zmniejsza ryzyko raka żołądka.

Rekomendowane jest, aby w naszej diecie profilaktycznej zastępować węglowodany pokarmem bogatym w białko. Produkty należy spożywać świeże oraz naturalne, bez konserwantów. Unikajmy za wszelką cenę spożywania produktów, w przypadku których istnieje ryzyko gnicia lub pleśnienia. W czasie posiłku nie jest ponadto rekomendowane popijanie posiłków płynami, gdyż rozcieńczając soki żołądkowe przyczyniają się do powstania środowiska o zbyt niskim poziomie kwasowości, który z kolei doprowadzić może do powstawania i rozwoju stanów zapalnych błon śluzowych żołądka.

Warto przejrzeć:  Jak zioła wpływają na nasze samopoczucie?

Przy zakażeniu bakteriami Helicobacter pylori należy podjąć kurację antybiotykami, gdyż zmniejszy to ryzyko uszkodzenia błony śluzowej lub też rozwijania się stanu zapalnego.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *