Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Zdrowie Żołądek

Wrzody żołądka – jak się objawiają i co jest ich przyczyną? Dieta i leczenie choroby wrzodowej

Schorzenie związane z występowaniem wrzodów żołądka jest bardzo powszechne. Sprzyja mu tempo życia, z jakim borykają się współcześni ludzie, jak również stres, używki, oraz ciężka i niezdrowa dieta.

Wrzody żołądka i ich przyczyny oraz objawy. Fotografia: amazonaws.com.
Wrzody żołądka i ich przyczyny oraz objawy. Fotografia: amazonaws.com.

Objawy i przyczyny wrzodów żołądka

Choroba wrzodowa i związane z nią bolesne dolegliwością biorą swój początek w ubytkach, jakie występują w błonie śluzowej żołądka. Ubytki te mogą być bardzo różnej głębokości i wielkości. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Jeśli w odpowiedniej chwili nie podejmie się leczenia, będą się one pogłębiały. Ponieważ wrzody wiążą się z owrzodzeniem i raną na ściance żołądka, stają się źródłem bólu, który może przybierać bardzo mocną postać. Dzieje się tak głównie w chwili, gdy ubytek jest podrażniany przez wpadający do żołądka pokarm i działające soki żołądkowe. Właśnie dlatego objawy choroby wrzodowej najczęściej dają o sobie znać właśnie po zjedzonym posiłku.

Początkową fazę choroby wrzodowej można przeoczyć, ponieważ często nie daje ona wyraźnych sygnałów i może być mylona z nadkwasotą. Kiedy ubytki na błonie ścian żołądka się powiększają, dochodzi do poważniejszych objawów, związanych głównie z bólem odczuwanym do godziny po spożyciu posiłku. Zdarzają się również wymioty, mdłości, uczucie zgagi i odbijanie. U niektórych osób po przebudzeniu mogą występować bóle ssące, tak zwane głodowe, które zanikają po spożyciu jakiegokolwiek pokarmu.

Warto przejrzeć:  RTG (rentgen) - na czym polega to badanie? Wskazania, przygotowanie, przebieg

Choroba wrzodowa jest schorzeniem poważnym i zagrażającym życiu pacjenta. Nieleczone ubytki pogłębiają się, a sam wrzód powiększa. Trzeba wiedzieć, że nie przypomina on czyraka czy guzka, jak przyjęło się myśleć, raczej wgłębienia czy nadżerki. Jeśli nieleczony wrzód żołądka się pogłębia, może dojść do przerwania ściany żołądka, które często określane jest jako pęknięcie wrzodu. Towarzyszy temu nagły i ostry ból, wstrzymanie stolców i gazów, napięcie powłok brzusznych. Może dojść również do krwotoku wewnętrznego i gwałtownego pogorszenia samopoczucia. Konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

Istnieje kilka znaczących przyczyn występowania wrzodów żołądka. W ostatnich latach udowodniono naukowo, że w około 80% przypadkach za chorobę wrzodową odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Bakterią tą można zarazić się drogą pokarmową lub podczas pocałunku. Jej nosicielstwo wcale nie oznacza jednak, że na pewno zachoruje się na wrzody. Wiele osób żyje z tą bakterią i nie zapada na chorobę wrzodową.

Występowanie choroby wrzodowej łączy się również z nadmiarem kwasu solnego w sokach żołądkowych. Kwas solny może niszczyć barierę ochronną błony śluzowej, co skutkuje powstawaniem ubytków. Na występowanie wrzodów wpływają także geny, niektóre leki i stres. Ten ostatni pobudza organizm do wydzielania większych ilości kwasu, co niszczy powłoką ochronną.

Warto przejrzeć:  Protetyka stomatologiczna Bielsko - rodzaje uzupełnień, protez i koron

Diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka

Osoba, która podejrzewa u siebie chorobę wrzodową, powinna wykonać badanie endoskopowe. Lekarz przez przełyk wprowadza do żołądka aparat gastroskopowy, bada błonę śluzową i pobiera wycinki z ewentualnych owrzodzeń. Jest to konieczne, gdyż mogą się one przekształcić w zmiany nowotworowe. Badanie endoskopowe uzupełnia się badaniem RTG po wypiciu kontrastu. Leczenie wrzodów najczęściej polega na spożywaniu specjalnych leków zawierających blokery pompy protonowej. W skrajnych przypadkach dochodzi do operacji.

Wrzody żołądka – jak leczyć?

Podstawą leczenia wrzodów żołądka jest pozbycie się infekcji w przypadku zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Choremu podawane są odpowiednie antybiotyki oraz leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Schemat leczenia opiera się głównie na inhibitorze pompy protonowej (różne kombinacje leków), podawaniu metronidazolu oraz amoksycyliny – kuracja trwa mniej więcej 10-14 dni. Różne kombinacje leków przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia lekooporności oraz zwiększenia skuteczności eredykacji. W terapii leczniczej niezwykle istotna jest samodyscyplina pacjenta.

Skutki objawów wrzodów żołądka mogą być minimalizowane przez podawanie preparatów zobojętniających działanie lub zmniejszających produkcję soku żołądkowego. Przy powikłaniach choroby wrzodowej stosuje się leczenie chirurgiczne. Dzieje się tak w przypadku przewlekłego krwawienia i krwotoku wewnętrznego, perforacji ścian przewodu pokarmowego, a także niedrożności mechanicznej spowodowanej bliznowaceniem w okolicach połączenia żołądka z dwunastnicą.

Warto przejrzeć:  Jak usunąć kaszaki, prosaki i włókniaki na skórze?

Dieta przy wrzodach żołądka, czyli domowe sposoby

Chorujący na wrzody muszą dość bacznie pilnować swojej diety i stosować się do żywieniowych zaleceń lekarza. Lista zakazanych produktów jest bardzo długa, a otwierają ją produkty zawierające kofeinę, potrawy ciężkostrawne, ostre i tłuste.

Dieta czyli domowy sposób zminimalizowania objawów. Podstawa to posiłki lekkostrawne, które nie podrażniają ścian żołądka. Regularność posiłków odgrywa również ważną rolę. Czego nie powinniśmy uwzględniać w naszym menu? Przede wszystkim tłustego mięsa, grzybów, wywarów z mięsa, przypraw ostrych i roduktów marynowanych, smażonych oraz wędzonych. O tym, jak powinna wyglądać nasza dieta przy wrzodach żołądka i czego należy unikać, można znaleźć na stronie http://idietetycznie.net/dieta-przy-wrzodach-zoladka/.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *