Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Zdrowie Żołądek

Zapalenie błony śluzowej żołądka – co jest ich przyczyną? Czym się objawiają?

Zapalenie błony śluzowej żołądka nazywane również zapaleniem żołądka jest schorzeniem dosyć powszechnym. Schorzenie to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, więc wymagane jest zgłoszenie do lekarza i podjęcie leczenia. Może przebiegać w fazie przewlekłej lub ostrej.

Zapalenie błony śluzowej żołądka - przyczyny i objawy schorzenia. Fotografia: amazonaws.com.
Zapalenie błony śluzowej żołądka – przyczyny i objawy schorzenia. Fotografia: amazonaws.com.

Przyczyny i objawy zapalenia żołądka

Zapaleniem żołądka określa się wszystkie uszkodzenia tworzące się na błonie śluzowej wewnątrz żołądka. Wyróżnia się trzy podstawowe typy czynników odpowiedzialnych za powstawanie tych nieprawidłowości.

  • Pierwszy czynnik wymieniany przy okazji zapalenia żołądka ma podłoże infekcyjne. Jest to zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Ta sama bakteria odpowiada w dużym stopniu za występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zakażenie bakterią Helicobacter Pylori może nastąpić drogą pokarmową, ale równie dobrze zakazić można się podczas pocałunku. Szacuje się, że nosicielami tej bakterii jest około 80% populacji, jednak nie jest to równoznaczne z zachorowaniem na wrzody czy zapalenie.
  • Za występowanie zapalenia żołądka odpowiadają również czynniki toksyczne. Zalicza się do nich przede wszystkim żółć, alkohol, niektóre środki farmakologiczne, szczególnie zaś leki niesteroidowe, w tym aspiryna.
  • Trzeci czynnik odpowiedzialny za występowanie zapalenia żołądka ma podłoże autoimmunologiczne. Do nieprawidłowości dochodzi, gdy organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane niszczące własną tkankę. Warto wiedzieć, że na zjawisko zapalenia żołądka bardzo duży wpływ ma również codziennie stosowana dieta. Potrawy podrażniające śluzówkę żołądka, mogą nasilać i prowokować objawy zapalenia błony śluzowej żołądka.
Warto przejrzeć:  Wirusowe zapalenie wątroby. Jakie są rodzaje WZW i czym się one charakteryzują?

Wielu pacjentów ma problem z rozpoznaniem u siebie dolegliwości zapalenia żołądka, gdyż często występuje ono bez jakichkolwiek objawów lub towarzyszą im bardzo lekkie objawy dyspeptyczne. W wypadku choroby powstałej w wyniku działania czynników toksycznych wyraźnym symptomem mogą być krwiste wymioty, smoliste stolce, oraz dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Przy zapaleniu o podłożu autoimmunologicznym może mieć się do czynienia z anemią i niedokrwistością.

Utrzymujące się przez okres kilku tygodni nawet lekkie dolegliwości dyspeptyczne powinny zakończyć się wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi stosowny wywiad i zadecyduje, jak dalej postępować. W wypadku objawów poważniejszych, czyli krwistych wymiotów, smolistych stolców czy bardzo ostrego nagłego bólu należy niezwłocznie udać się do szpitala.


Rozpoznanie i leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka

Rozpoznanie zapalenia żołądka odbywa się najczęściej przy pomocy przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, wspieranego przez badania endoskopowe. Lekarz wprowadza aparat zwany panendoskopem do żołądka pacjenta, dzięki czemu może obejrzeć powierzchnię błony śluzowej żołądka i występujące na niej zmiany. Może również pobrać fragment tkanki, by wykonać pełne rozpoznanie i wykluczyć np. zmiany nowotworowe. Przed wykonaniem badania podaje się leki przeciwbólowe i uspokajające, by zapewnić pacjentowi optymalny możliwy komfort podczas przeprowadzania badania.

Warto przejrzeć:  Jak schudnąć z ud, czyli ćwiczenia na uda oraz pośladki

Jak leczyć? Aby wyleczyć zapalenie żołądka stosuje się farmaceutyki. Leczenie zapalenia żołądka w przypadku wykrycia zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori wymaga podawania kombinacji dwóch antybiotyków i inhibitora pompy protonowej. Kuracja ta przeprowadzana jest przez siedem dni. W przypadku zapalenia o podłożu autoimmunologicznym dawkuje się witaminę B12.

Nawet w przypadku wyleczenia zaleca się pacjentom, by po 2-3 lat po zakończeniu kuracji wykonywali kontrolne badanie krwi pod kątem obecności bakterii Helicobacter Pylori. Można je wykonać w każdym laboratorium.


Zapalenie błony śluzowej żołądka a dieta

Zaleca się, aby w przypadku stwierdzenia zapalenia błony śluzowej żołądka stosować dietę, która znacząco odciąży żołądek i dwunastnicę. w menu nie należy uwzględniać słodkich i tłustych posiłków, smażonych i pieczonych, odgrzewanych, mocno wędzonych, mocnej kawy i herbaty, warzyw i owoców w postaci surowej. Warto kontrolować posiłki pod względem zarówno ilościowym, jak i jakościowym – jedzmy mniej, ale częściej.

Wykluczajmy na bieżąco te produkty, po zjedzeniu których pogarsza się nasze samopoczucie. Odpoczywajmy najlepiej w pozycji leżącej. Oprócz samej diety należy ograniczyć stres oraz nie leczyć się na własną rękę bez konsultacji lekarskiej.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *