Rozjaśnianie i usuwanie przebarwień – jakie metody są skuteczne?
Naturalny i zarazem piękny wygląd naszej skory to kwestia, która spędza sen z powiek wielu kobietom. Specyfików pielęgnujących jej strukturę jest całe mnóstwo, a ich stosowanie zależy w dużej mierze od wrażliwości oraz delikatności powierzchni skóry.
Przebarwienia występujące na niej nie wyglądają zbyt estetycznie, dlatego jeżeli to możliwe, staramy się je w odpowiedni sposób zamaskować.
Rodzaje przebarwień
Przebarwienia posiadają swój podział na:
- przebarwienia skórne,
- przebarwienia naskórkowe,
- przebarwienia mieszane.
Powodem występowania przebarwień na skórze może być:
- oddziaływanie promieni słonecznych,
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej,
- kontakt z metalami ciężkimi.
Bezpośrednią przyczyną ich występowania na skórze jest jednak zbytnia ilość danego barwnika, przez co powstają np. plamy soczewicowate starcze, piegi czy też ostuda.
Przebarwienia z reguły występują w takich rejonach naszego ciała jak dłonie, dekolt, policzki, czoło czy też nos.
Sposoby usuwania przebarwień
Profesjonalnym usuwaniem przebarwień przy zastosowaniu peelingów chemicznych oraz mikrodermabrazji zajmują się gabinety dermatologiczne oraz kosmetyczne, gdyż w warunkach domowych możemy jedynie pokusić się o ich maskowanie za pomocą podkładów, pudrów czy też popularnych kremów samoopalających.
Peeling chemiczny to nic innego jak złuszczanie oraz pozbycie się martwych struktur naskórka przy pomocy naturalnych kwasów owocowych oraz roślinnych. Efekt rozjaśnienia skóry i wyrównania jej barw jest bardzo widoczny, a do tego celu najczęściej stosowane są:
- kwas szczawianowy,
- kwas cytrynowy,
- kwas mlekowy,
- kwas kojowy,
- kwas azelainowy,
- kwas glikolowy.
W celu usuwania przebarwień skórnych skuteczną metodą są również głębokie peelingi mechaniczne w postaci mikrodermabrazji:
- diamentowej,
- korundowej,
- tlenowej.
Zabieg mikrodermabrazji rozjaśnia znacząco skórę działając na głębsze warstwy skóry.
Plamy soczewicowate klasyfikowane jako przebarwienia mogą być z powodzeniem usuwane przy zastosowaniu krioterapii. Aparat rozpylający wiązkę podtlenku azotu lub też ciekłego azotu powoduje zanik tego typu przebarwień, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.