Uroda oraz kondycja naszej skóry stanowi dziś priorytet dla niejednej kobiety. Istnieją różne formy zabiegów, które przyczyniają się do polepszenia jej kondycji, zatem nie dziwi fakt, że coraz więcej osób pojawia się w gabinetach kosmetycznych – wśród nich pojawia się już dość pokaźna grupa także mężczyzn.
Jedną z bardziej popularnych metod pielęgnacji jest peeling w różnych formach, wykonywany zarówno w warunkach domowych, jak i w salonach kosmetycznych. Stosuje się go nie tylko w celach kosmetycznych, ale również w przypadku stwierdzonych schorzeń skórnych. Co bardzo istotne – peeling w stosunku do innych rozwiązań cechuje duża skuteczność w dłuższej perspektywie czasu, nie stanowi on jedynie pomocy o charakterze doraźnym.
Usuwanie martwego naskórka
Eksfoliacja, czyli inaczej złuszczanie naskórka, ma na celu usuwanie jego martwych struktur, które nie są zdolne do regeneracji.
Już po kilku zabiegach powinna być zauważalna znacząca poprawa kondycji naszej skóry, nie tylko pod kątem estetycznym, ale również i zdrowotnym. Peeling znajduje zatem zastosowanie w dermatologii i w kosmetyce.
Rodzaje peelingu
Istnieje obecnie podział peelingu ze względu na sposób ich złuszczania. Są nimi:
- peeling chemiczny (chemabrazja) – peeling wykonywany jest przy użyciu odpowiednich kwasów, najczęściej stosowane to kwasy owocowe – kwas glikolowy, kwas migdałowy czy też kwas pirogronowy, kwas trójchlorooctwoy (TCA), retinol (kwas witaminy A), roztwór Jessnera, beta hydroksykwasy (np. kwas salicylowy) czy też LHA-lipo-hydroksykwasy;
- peeling mechaniczny – znany również pod nazwą mikrodermabrazji; w tym przypadku dochodzi do mechanicznego złuszczania naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej w sposób kontrolowany. Najczęściej stosuje się mikrodermabrazję korundową, diamentową oraz tlenową.
Peeling grupowany jest również na podstawie głębokości usuwania martwego naskórka. Wyróżnia się:
- peeling powierzchniowy,
- peeling średniogłęboki,
- peeling głęboki.