Peeling chemiczny – usuwanie martwego naskórka za pomocą naturalnych kwasów owocowych
Zastosowanie peelingu to nie tylko efekt typowo kosmetyczny, to również zabieg mający podłoże medyczne. Nie inaczej jest w przypadku peelingu chemicznego, którego działanie polega na aplikowaniu na skórę odpowiednich naturalnych związków chemicznych mających określone właściwości.
Istotna kwestia to odpowiednie dobranie stężenia substancji pod kątem indywidualnego stanu skóry pacjenta.
Czym się charakteryzuje peeling chemiczny?
Peeling chemiczny dzięki stosowanym substancjom wpływa na przebudowanie struktury skóry, a konkretnie elastynę i kolagen.
Do najczęściej stosowanych w peelingu chemicznych substancji zaliczają się kwas glikolowy pozyskiwany z trzciny octowej, kwasy owocowe AHA oraz kwas trójchlorooctowy. Bardzo popularne jest także zastosowanie kwasu migdałowego.
Efekt odmłodzonej skóry po zabiegu to niewątpliwa zaleta peelingu chemicznego, podobnie jak usuwanie przebarwień, zmarszczek o niewielkim charakterze i innych doskonałości. Odnowa naskórka i samej skóry jest zauważalna już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym.
Wskazania do zastosowania peeelingu chemicznego
Osoby uskarżające się na wszelkie zmiany barwnikowe na skórze, spowodowane stanami zapalnymi, plamami soczewicowatymi, piegami oraz ostudą mogą z powodzeniem poddać się peelingowi chemicznemu.
Zabieg ten jest także wskazany dla osób cierpiących na rogowacenie słoneczne, zaburzenia rogowacenia (objawy suchości skóry, rogowacenie przymieszkowe), blizny, trądziki, a także w przypadku niedoskonałości skóry ściśle związanych z wiekiem (zmarszczki, zmniejszenie się jędrności skóry).
Peeling chemiczny – przeciwwskazania
Zabieg peelingu chemicznego nie jest wskazany w przypadku osób mających skłonność do powstawania blizn, cierpiących na alergie skórne, kobietom w ciąży, cierpiącym na trądzik ropny, opryszczkę w formie aktywnej, nadmierną opaleniznę, mającym za sobą zabieg chirurgiczny twarzy w ciągu ostatnich 2 miesięcy, znamiona melanocytowe, poddanych krioterapii w okresie ostatnich 6 miesięcy, posiadających podrażnienia oraz uszkodzenia skórne, przechodzących terapię pochodnymi witaminy A w ciągu 6 ostatnich miesięcy (terapia Roaccutane w formie doustnej).
Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu peelingu chemicznego podejmuje lekarz albo kosmetolog salonu na podstawie wywiadu, badań dermatologicznych, zaleceń. Dzięki zdobytym informacjom podejmowana jest ostateczna decyzja o zakwalifikowania lub też nie pacjenta do zabiegu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, wówczas dobierana jest optymalna dawka oraz stężenie substancji na podstawie stanu pacjenta i jego oczekiwań.