Żylaki odbytu – czym są hemoroidy i jak je leczyć?
Czy hemoroidy można uznać za chorobę cywilizacyjną? Zdecydowanie tak. Mimo tego, że są one tak powszechne, to nadal większość ludzi obawia się o tym mówić. Po prostu wstydzą się oni swoich problemów. Tymczasem większość osób, które mają 30-50 lat, tak naprawdę przez tą chorobę już przeszła. Nie ma znaczenia płeć – cierpią na to i mężczyźni, i kobiety.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy nazywa się inaczej żylakami odbytu. Są to guzki krwawnicze – w przypadku ich nieprawidłowego funkcjonowania żyły w odbytnicy zdecydowanie powiększają swoją objętość i mogą się uwypuklić nie tylko na zewnątrz odbytu, ale i do wewnątrz. Mimo tego, iż same w sobie bolesne nie są, to jednak wywołują szereg innych, nieprzyjemnych objawów. Nade wszystko chorujący na nie pacjenci skarżą się na świąd oraz stan zapalny. Hemoroidy mogą zdecydowanie utrudnić codzienność!
Jakie są przyczyny hemoroidów?
Określenie tego nie jest łatwe i nawet lekarze spierają się między sobą, dyskutując na ten temat. Teorii na temat tego, jak powstają hemoroidy jest bardzo dużo. Najczęściej padają wzmianki o:
- małej aktywności fizycznej chorego. Jeżeli ruchu jest mało, a dodatkowo dana osoba cierpi na nadwagę, to prawdopodobnie niebawem będzie miała mocne hemoroidy,
- prowadzenie siedzącego trybu życia. Ci, którzy pracują i siedzą, są o wiele bardziej narażeni. Dlatego też hemoroidy okazują się zmorą kierowców oraz pracowników biurowych. Zdarza się jednak, że dopadają tych, którzy nie siedzą, ale za to noszą bardzo duże ciężary,
- na pojawienie się hemoroidów ma także wpływ nieprawidłowa dieta, a nawet – ciąża.
Żyły wokół odbytu mają tendencję do rozciągania się pod wpływem ciśnienia. Czynniki, które mogą spowodować zwiększone ciśnienie to:
- wysiłek podczas wypróżnień,
- pozycja siedząca przez dłuższy czas w toalecie,
- przewlekła biegunka lub zaparcia,
- otyłość,
- ciąża,
- dieta o małej zawartości błonnika.
Ryzyko wystąpienia hemoroidów zwiększa się wraz z wiekiem, ponieważ tkanki wspierające żyły w odbytnicy osłabiają się i rozciągają w wyniku starzenia.
Hemoroidy u kobiet w ciąży
Kobiety ciężarne chorują na hemoroidy z prostego powodu. Znacznie rośnie u nich stężenie progesteronu (jest to hormon warunkujący donoszenie ciąży). Z tego powodu zdecydowanie słabną ściany naczyń żylnych. Jeżeli twoja mama, będąc w ciąży dostała hemoroidów, to prawdopodobnie ty również będziesz mieć podobny problem.
Jest to choroba dziedziczna, związana z osłabionym podłożem tkankowym, którego zadaniem jest utrzymanie splotu tętniczo-żylnego znajdującego się w odbycie.
Sposoby walki z hemoroidami
Jak sobie jednak z tym radzić, skoro hemoroidy są tak bardzo uporczywe? Sposobów na nie jest całkiem sporo, pytanie jednak, które mogą być skuteczne:
- Wiele osób stosuje okłady na hemoroidy. Mimo, iż po ich pojawieniu się należy zasięgnąć porady lekarza (szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach) to zawsze istnieje możliwość zastosowania pewnych sposobów w domowym zaciszu. Okłady należy stosować przy użyciu ciepłej wody. Dzięki temu zdecydowanie pobudza się przepływ krwi w okolicy odbytu.
- Niektórzy stosują kąpiele – oczywiście ciepłe, łagodzące obrzęk w okolicach żył. Należy do wanny wlać 10 cm wody letniej i usiąść w niej, podkurczając nogi. Do tego bardzo dobrym pomysłem jest dolanie roztworu z odpowiednich ziół. Wystarczy nieco naparu z kory dębu – działa ona wysuszająco i ściągająco. Można spróbować również rumianku oraz nagietka, ale tylko wtedy, kiedy nie jesteśmy kobietami w ciąży.
- Najbardziej skuteczne są środki tworzone z oczaru wirginijskiego. Jest on nie tylko bakteriobójczy, ale potrafi także obkurczyć naczynia krwionośne oraz zahamować krwawienie. Warto jest sięgnąć po specjalne płyny z aptek, których można używać do przemywania hemoroidów zewnętrznych.
- Czujesz silny ból? Wtedy można zastosować woreczek z lodem bądź okłady, które robi się z ugotowanej wcześniej cebuli.
Zadbaj szczególnie o higienę
Pamiętaj, że w przypadku hemoroidów kluczową rolę odgrywa higiena intymna. Jeżeli nie zachowujesz podstawowych zasad higieny, to nie tylko będzie Cię bardziej bolało, ale również możesz zdecydowanie pogorszyć ich stan. Zawsze starannie się wycieraj i rób to delikatnym papierem, najlepiej białym, nie mającym żadnego zapachu. Jeżeli papier jest czymś nasączony, to możesz podrażnić skórę.
Kolejną rzeczą jest jak najczęstsze podmywanie się. Nie robimy tego jednak przy pomocy mydła, ale stosujemy specjalnie do tego przeznaczone środki do higieny intymnej. Można próbować smarowania chorych miejsc wazeliną czy też olejkami zawierającymi witaminę E.