W nadciśnieniu płucnym, zgodnie z nazwą, mocno wzrasta ciśnienie w obrębie tętnic płucnych. Jest ono rozpoznawane wówczas, kiedy jego wartość przekracza 25mm Hg w spoczynku bądź 30 mm Hg wówczas, kiedy wykonywany jest wysiłek fizyczny. Oczywiście nadciśnienie płucne nie jest chorobą o jednoznacznym obrazie klinicznym, a wręcz przeciwnie – różni się, w zależności od wysokości ciśnienia w tętnicy płucnej.
Przez wzgląd na to można podzielić je na trzy główne grupy:
- łagodne – 25-36 mm Hg
- umiarkowane – 35-45 mm Hg
- nadciśnienie płucne ciężkie – powyżej 45 mm Hg
Przyczyny chorobowe nadciśnienia płucnego
Pytaniem teraz byłoby – co sprawia, że dana osoba w ogóle zapada na nadciśnienie płucne? Utrwalony wzrost tego ciśnienia może wiązać się z wcześniejszym wystąpieniem wielu różnych chorób, które niejako utorowały drogę nadciśnieniu (często powstaje przez nie nadciśnienie wtórne):
- Do takich chorób należą choroby układu krążenia i serca, różne wady zastawkowe czy też zespół Eisenmengera,
- Następnie są różne choroby płuc takie, jak pylice, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz bezdech senny, który potocznie rozpoznajemy przez wzgląd na uporczywe chrapanie,
- Choroby związane z tkanką łączna – może być to reumatoidalne zapalenie stawów czy też toczeń,
- Dolegliwości zakrzepowo-zatorowe,
- Choroby bardzo różne, o odmiennej etiologii, ale uszkadzające naczynia płucne. Mogą być to zatem przeróżne schorzenia tętnicze, żylne czy tez związane z naczyniami włosowatymi. Przykładem mogą być zatrucia, nadciśnienie wrotne a nawet HIV.
Przebieg oraz objawy nadciśnienia płucnego
Jak przebiega nadciśnienie płucne? Czego możemy się spodziewać po tej chorobie? Zawsze występuje tutaj przerost błony mięśniowej w naczyniach tętniczych bądź ich obkurczenie. Śródbłonek ulega uszkodzeniu, zmienia się także tryb reaktywności naczyń. Z tego powodu naczynia płucne stają się bardziej oporne, a prawa komora serca jest zmuszona pracować o wiele ciężej niż do tej pory. Pracując, wzrasta na objętości, co doprowadza do przerostu mięśnia sercowego oraz niedomykalności zastawki trójdzielnej. Powstaje tak zwane serce płucne, zmniejsza się jego rzut. Co stanie się, jeżeli zignorujemy sprawę i stwierdzimy, że nadciśnienie samo się wyleczy? Najprawdopodobniej doprowadzimy do własnego zgonu.
Nadciśnienie płucne może mieć wiele objawów. Przede wszystkim powinniśmy jednak zwrócić uwagę na:
- duszność wysiłkową i dużą męczliwość, przy jednoczesnym ograniczeniu tolerancji na wysiłek. Dana osoba nie jest w stanie wykonywać ciężkich ćwiczeń, ponieważ niezwykle szybko się męczy,
- w miarę upływu czasu i nieleczonego nadciśnienia tętniczego dochodzi do prawokomorowej niewydolności serca, co przejawia się obrzękami kończyn oraz znacznym powiększeniem wątroby. Pojawia się tak zwana marskość zastoinowa, a przesięki dochodzą aż do jamy opłucnej i worka osierdziowego. Chory traci apetyt, staje się zmęczony, wyniszczony, nie jest w stanie nic zrobić,
- pojawiają się nowe objawy takie, jak chrypka, czy cechy wskazujące na zapalenie tarczycy. Zdarzają się również omdlenia i zasłabnięcia.
Jak leczyć nadciśnienie płucne?
Leczenie nadciśnienia nie zawsze przebiega tak samo. W większości przypadków jest to zależne od tego, w jakiej fazie choroby jest obecnie chory. Przede wszystkim nie może on uczestniczyć w takich sytuacjach, które mogłyby nasilić objawy – czyli przebywania na dużych wysokościach. Podczas terapii będzie on korzystał z tlenu oraz ograniczał używanie soli.
Leki na to schorzenie mają przede wszystkim jeden cel – rozkurczyć naczynia, zahamować przerost śródbłonka naczyń. Czasem używane są także leki o innym działaniu: moczopędne oraz przeciwzakrzepowe.
W przypadku leczenia możliwa jest także operacja. Jest ona jednak stosowana tylko wówczas, kiedy jej celem będzie umożliwienie pacjentowi przetrwania do czasu koniecznej transplantacji płuc oraz serca. Podczas operacji przebija się przegrodę międzyprzedsionkową – daje to krwi możliwość na przepłynięcie do lewego przedsionka. Niestety, zabieg ten jest ryzykowny. Istnieje całkiem spore ryzyko, że pacjent nigdy nie dożyje zabiegu transplantacji, ponieważ umrze na stole operacyjnym.
Objawy i przyczyny nadciśnienia płucnego w moim przypadku była to bardzo częsta duszność. To normalne, że jest nam duszno raz na jakiś czas w pomieszczeniu, czy po prostu przez pogodę, ale przewlekłe duszności mogą prowadzić własnie do nadciśnienia, które jest bardzo groźne.
Tętnicze nadciśnienie płucne to bardzo groźna rzecz. Mój wujek cierpi na tą przypadłość i powiem szczerze, że jest to bardzo ciężkie do wyeliminowania i bardzo trzeba na to uważać. Dobry artykuł, z pewnością mu go polecę.