Estetyka oraz wygląd samych paznokci jest elementem niezwykle ważnym, zwłaszcza w przypadku kobiet. Zadbane i pielęgnowane paznokcie są obecnie niemal wymogiem koniecznym, dlatego pedicure i manicure jest w ich przypadku rzeczą bardzo popularną.
Niekiedy bywa, że zabiegowi upiększania poddawane są nie tylko paznokcie u rąk, ale również u nóg. W tym drugim przypadku często dochodzi do wrastania ich struktury, co może powodować bolesność oraz bardzo często stany zapalne.
Płytki paznokci wrastające w skórę są problemem, który zaniedbany może powodować narastające bolesności. Po zabiegu obcinania nadal mamy problem z częścią paznokcia będącą w warstwach skóry, co nie eliminuje przypadłości. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc kosmetyczki lub też nawet lekarza.
Najlepsza metoda na wrastające paznokcie
Stosowanie metalowych oraz lekkich elementów na paznokcie, zwanych klamrami, powoduje zmianę toru rozrostu płytki paznokciowej albo też w wydatny sposób ją spłaszcza eliminując zjawisko wrastania w warstwy skórne. Należy pamiętać, że klamry na paznokcie dobierane są dla każdego pacjenta w indywidualny sposób, a zajmuje się tym najczęściej pedicurzystka. Dobierane są one odpowiednio pod kątem kształtów oraz struktury paznokci. Naprężenie klamr w tym przypadku jest kluczowe, gdyż ten czynnik jest odpowiedzialny za przytrzymywanie płytki paznokciowej i nadanie jest odpowiedniego toru rozrostu.
Po prawidłowym nałożeniu klamr efekt bólu wrastających paznokci zanika. Klamry na paznokcie stosuje się w przemyśle kosmetycznym już od ponad 50 lat.
Klamry na paznokcie wpływają na znaczną poprawę komfortu oraz minimalizują ból, jaki emitują paznokcie wrastające w strukturę skóry. Samo obcinanie paznokcia nie wystarczy, gdyż odbudowując się obiera on ten sam tor rozrostu, co przyczynia się do ponownego wrastania.
Zastosowanie klamr na paznokcie
Bardzo często stosuje się klamry na paznokcie w przypadku dzieci, co daje jeszcze lepsze efekty, gdyż struktura samego paznokcia jest bardziej miękka i podatniejsza na oddziaływanie czynników mechanicznych. Optymalne wytyczne dla rodziców to stosowanie klamr dla dzieci powyżej 5 roku życia, dla młodszych stosuje się tamponadę.
Metalowa płytka klamry odpowiada za to, aby paznokieć nie rozrastał się na boki, ale kierunkował jego rozwój tylko i wyłącznie na długość, czyli de facto ku górze. Jeśli płytka paznokciowa narusza strukturę skóry i wrasta w nią, wówczas potrzebna jest interwencja poprawiająca ten stan rzeczy na prawidłowy. Klamra zastosowana na paznokcie podnosi płytkę paznokcia, napręża ją i utrzymuje w tej pozycji odpowiednio kierunkując jej wzrost.
Stosowanie klamr na paznokcie jest zabiegiem tymczasowym. Nadanie odpowiedniego kierunku rozwoju paznokcia powoduje po pewnym czasie, że jego rozwój adaptuje się do nowych torów wzrostu, przez co stosowanie jakichkolwiek klamr nie jest już konieczne.