Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego – czynniki ryzyka, zapobieganie i leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym schorzeniem układu ruchu. Powstaje w wyniku zaburzeń ilości i jakości chrząstki stawowej, która amortyzuje ruchy stawów, zmniejsza tarcie i umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych. Najczęściej pojawia się w dużych stawach takich jak staw biodrowy i kolanowy, które przenoszą znaczne obciążenia. Zwyrodnienie stawu biodrowego związane jest ze zużyciem stawu. Schorzenie dotyczy nie tylko osób starszych, pojawia się coraz częściej u osób młodych aktywnych fizycznie.

Przyczyną przyśpieszającą rozwój  koksartrozy, czyli zwyrodnienia stawu biodrowego mogą być czynniki środowiskowe, genetyczne, schorzenia metaboliczne, autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne, przebyte urazy stawu biodrowego i wady wrodzone. Charakterystyczne objawy schorzenia to ból w pachwinie promieniujący do kolana, pojawiający się podczas obciążenia stawu, ograniczenie ruchomości, utykanie podczas chodzenia.


Czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów

Postęp zwyrodnienia stawu biodrowego zależy od wielu czynników biologicznych i mechanicznych. Podstawowe czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej, na które możemy mieć wpływ to: nadwaga i otyłość, nadmierne przeciążenia stawu wynikające z wyczynowego uprawiania sportu lub niektórych rodzajów aktywności zawodowej, osłabienie mięśni otaczających staw oraz zaniedbane zaburzeń budowy stawu (brak rehabilitacji). Czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu to wiek, czynniki genetyczne i płeć żeńska.

Warto przejrzeć:  Klamry na paznokcie wrastające w skórę

Ryzyko zwyrodnienia stawu biodrowego możemy ograniczyć, dbając o prawidłową masę ciała, podejmując aktywność ruchową wzmacniającą mięśnie, poprawiającą stabilizację stawu i płynność ruchu, zachowując prawidłową pozycję podczas aktywności zawodowej oraz stosując odpowiednie wkładki do butów i inne akcesoria poprawiające funkcjonowanie stawu. Niebagatelny pozytywny  wpływ na działanie stawów ma także dieta bogata w składniki mineralne takie jak wapń oraz w białko, a zwłaszcza kolagen.

Przeczytaj również: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/biodro/zwyrodnienie-stawu-biodrowego/.


Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego

Celem leczenia zwyrodnienia stawu biodrowego jest maksymalne złagodzenie dolegliwości i utrzymanie przez pacjenta aktywnego trybu życia. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków przeciwbólowych, niesteroidalnych leków przeciwzapalnych, maści i żeli przeciwbólowych, wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego czy zastosowaniu medycyny regeneracyjnej. W przypadkach, gdy metody zachowawcze są nieskuteczne lub gdy od postawienia diagnozy rokowania są niepomyślne, należy wykonać zabieg operacyjny.

W Szpitalu Carolina wykonywane są operacje metodą otwartą oraz zabiegi z wykorzystaniem metod artroskopowych. Endoprotezoplastyka jest operacyjnym zabiegiem ortopedycznym polegającym na wycięciu części lub całości stawu  zmienionej chorobowo i zastąpieniu go sztucznymi powierzchniami. Jedną z najmniej inwazyjnych technik jest kapoplastyka stawu biodrowego.. Jest to jedyny implant umożliwiający pacjentowi aktywność fizyczną na tym samym poziomie co przed operacją.

Warto przejrzeć:  Drenaż limfatyczny na uciążliwe obrzęki

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *