Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Ciśnienie tętnicze

Prawidłowe ciśnienie krwi jest ważnym wskaźnikiem informującym o dobrostanie organizmu. Zbyt niskie jego wartości oraz wartości zbyt wysokie są niebezpieczne i mogą świadczyć o groźnych dla życia i zdrowia chorobach. Jakich? – o tym dowiesz się w tym dziale.

Prawidłowe ciśnienie – wartości

Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie powinno wynosić 120/80 mmHg. Wartości przekraczające 140/90 mmHg definiuje się jako nadciśnienie tętnicze, a te poniżej 90/50 mmHg jako niskie ciśnienie krwi. Obie te nieprawidłowości mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Tak więc nadciśnienie tętnicze może objawiać się silnymi bólami głowy, osłabieniem, uczuciem kołatania serca, ale i doprowadzić do utraty wzroku, czy też udaru krwotocznego mózgu. Jeśli chodzi o niskie ciśnienie tętnicze, to jego najczęstszymi objawami są senność, osłabienie. W skrajnych przypadkach niedociśnienie może być również objawem rozwijającego się wstrząsu.

Podsumowując, ciśnienie krwi jest ważnym i bardzo łatwym do zmierzenia parametrem dającym dobry wgląd w funkcjonowanie organizmu pacjenta.