Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu krążenia Zdrowie

Problemy z nadciśnieniem? Pamiętaj o regularnym USG serca!

Z nadciśnieniem tętniczym żyje niespełna 10 milionów Polaków. Jest to zatem jedno z najczęściej występujących schorzeń w naszej populacji.

badanie usg
badanie usg

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że powikłania nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza źle kontrolowanego, mogą być tragiczne. Jednym z narządów szczególnie wrażliwych na wysokie ciśnienie tętnicze krwi jest serce. U osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym warto monitorować stan serca regularnie, najlepiej za pomocą badania echokardiograficznego, zwanego także echem serca.


Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, w której przebiegu rejestruje się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Schorzenie to można zdiagnozować, gdy ciśnienie tętnicze skurczowe osiąga lub przewyższa wartość 140 mmHg, a także gdy ciśnienie tętnicze rozkurczowe osiąga lub przewyższa wartość 90 mmHg.

Zdecydowana większość przypadków tego schorzenia to nadciśnienie tętnicze pierwotne, w którym brak jest uchwytnej przyczyny wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. U pozostałych 10% osób chorujących na nadciśnienie tętnicze można wyodrębnić konkretną przyczynę choroby. Wśród nich wymienia się:

  • zwężenie tętnicy nerkowej;
  • przewlekłą chorobę nerek;
  • choroby endokrynologiczne;
  • ostry stres;
  • obturacyjny bezdech senny;
  • niektóre leki i substancje toksyczne.
Warto przejrzeć:  Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Powikłania sercowe nadciśnienia tętniczego

Nieleczone lub źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze doprowadza do patologicznych zmian w wielu układach naszego organizmu. Szczególnie narażony jest układ krążenia, a przede wszystkim serca. Wieloletnie nadciśnienie tętnicze doprowadza bowiem do powolnej przebudowy serca oraz otaczających go naczyń. Najczęstszym powikłaniem nadciśnienie tętniczego krwi jest przerost lewej komory serca. Specjaliści alarmują, że przerośnięta lewa komora upośledza efektywną pracę serca, zwiększając ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca, a nawet nagłego zgonu sercowego.


Echokardiografia serca – badanie umożliwiające ocenę budowy serca

Echokardiografia, zwana również echem serca lub USG serca, stanowi jedno z najbardziej użytecznych badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce chorób serca. Badanie to umożliwia ocenę zarówno jam tego narządu, jak i zastawek czy otaczających go dużych naczyń. Echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym – w jego przebiegu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *