Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Trzustka

Czym jest trzustka?

Trzustka to narząd, który pełni w organiźmie dwie funkcje: zewnątrzwydzielniczą, czyli wydziela do jelita cienkiego enzymy niezbędne do trawienia pokarmów, oraz wewnątrzwydzielniczą- wydziela do krwi  hormony odpowiedzialne za regulację poziomu glukozy – insulinę oraz glukagon.

Gdzie jest trzustka?

Trzustka znajduje się w jamie brzusznej po lewej stronie, za żołądkiem. Zbudowana jest z trzech anatomicznych części: głowy, trzonu oraz ogona.

Choroby trzustki

Do jednych z najczęstszych schorzeń związanych z tym narządem należy zapalenie trzustki. Objawia się ono silnym i nagłym bólem w górnej części brzucha i może promieniować w stronę pleców utrzymując się przez dłuższy czas.

Przy ostrym zapaleniu trzustki występuje również gorączka, nudności, wymioty, przyspieszone tętno, a także dochodzi o szybkiego odwodnienia organizmu.

Zapalenie trzustki może przybrać postać przewlekłą. Nie występują wtedy objawy ostrego zapalenia, chory natomiast może cierpieć na częste biegunki, chudnięcie pomimo dobrej diety, a także cukrzycę, ponieważ uszkodzona trzustka przestaje wydzielać insulinę.

 

Zapalenie trzustki – czym się objawia i jakie są jego przyczyny?

Zapalenie trzustki może się nam kojarzyć jako następstwo choroby alkoholowej….

Insulinoma, czyli czym objawia się wyspiak i jakie są jego przyczyny? Diagnostyka choroby

Schorzenia związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu zazwyczaj mają wpływ…

Rak trzustki a objawy i rokowania

Prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała jest przez nas traktowane jako coś…