Zapalenie trzustki – czym się objawia i jakie są jego przyczyny?
Zapalenie trzustki może się nam kojarzyć jako następstwo choroby alkoholowej. Tymczasem wcale nie trzeba nadużywać tej substancji psychoaktywnej, by jej doświadczyć w pełni. Choroby tej nie powinno się życzyć nawet największemu wrogowi – nie tylko sam jej przebieg jest wyjątkowo nieprzyjemny, ale również bardzo prawdopodobne, że zakończy się śmiercią.
Grupy ryzyka
Zapalenie trzustki może mieć postać przewlekłą lub ostrą. Często do zachorowań dochodzi poprzez prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia.
Na zapalenie trzustki narażone są przede wszystkim osoby palące oraz takie, które nieodpowiednio się odżywiają bądź spożywają zdecydowanie za dużo leków. Tak samo jest w przypadku, jeżeli dojdzie nawet do mniejszego urazu w obrębie jamy brzusznej – dookoła niego tworzy się wówczas niebezpieczne zapalenie. Co gorsza, nawet jeżeli to wszystko nie wystąpi i tak mamy szanse na zachorowanie – jeżeli choroba występowała wcześniej w naszej rodzinie.
Trzustka i jej funkcje
Nie jest istotne, czy zachorujemy na zapalenie o przebiegu przewlekłym czy ostrym, w każdym przypadku istnieje ogromne zagrożenie dla życia. Dlatego też należy jak najszybciej, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych i niepokojących symptomów, udać się do lekarza. Trzustka to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele i wymaga on szczególnej troski. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, ma ona kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. Dlaczego jest ona tak ważna?
- przede wszystkim – wytwarza hormony (insulina oraz glukagon) które regulują stężenie glukozy we krwi. W przypadku zaburzenia jej pracy stężenie może przechodzić od bardzo wysokiego do niskiego. Jest to jedna z funkcji wewnątrzwydzielniczych,
- druga funkcja, tak zwana zewnątrzwydzielnicza, to produkcja soku trzustkowego. Jest on wyjątkowo ważny w procesie trawienia, niezbędny, jeżeli ma być możliwe nasze życie. Z tego powodu, kiedy zapalenie jest diagnozowane późno, osoba chora nie ma tak naprawdę większych szans na przeżycie. Większość zgonów mogłaby wcale nie wystąpić, gdyby tylko chory nie ignorował objawów bo „Ma lepsze rzeczy do zrobienia niźli bieganie po lekarzach”. Sama choroba rozwija się bardzo długo, bowiem zabiera jej to nawet kilka lat.
Objawy i przyczyny zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki objawia się na różny sposób:
- przede wszystkim – bóle brzucha oraz uporczywe, występujące biegunki,
- na późniejszych etapach dana osoba traci znaczną masę ciała, a później, z powodu ciągłych problemów powiązanych z produkcją insuliny, dochodzą jeszcze problemy z cukrzycą,
- jeżeli postać choroby jest przewlekła, wówczas może dojść do ostrego zapalenia,
- to, jak choroba będzie leczona, jest bezpośrednio zależna od tego, dlaczego w ogóle pojawiła się u danej osoby i jak ma wysokie natężenie,
- w leczeniu stosuje się przede wszystkim: rezygnację z dotychczasowych używek (dotyczy przede wszystkim alkoholików, gdyż to właśnie choroba alkoholowa jest jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia samego zapalenia), przestrzeganie odpowiedniej diety oraz farmakoterapię.
Należy pamiętać o tym, że ostre zapalenie trzustki bardzo zagraża życiu danej osoby. Właśnie dlatego z powodu tej choroby stosuje się hospitalizację. Czym najczęściej spowodowane jest ostre zapalenie?
- Nadużywaniem alkoholu
- Niewłaściwą dietą
- Wrodzonymi wadami rozwojowymi
- Urazem zewnętrznym
- Rakiem trzustki
- Cukrzycą
- Przyjmowaniem niektórych leków
Postępowanie po zaobserwowaniu objawów
Chory, po zaobserwowaniu pierwszych objawów, powinien natychmiast udać się na konsultację lekarską. Jego objawy powinny zwiększyć takie zmiany w zdrowiu, jak:
- nagłe i silne bóle brzucha,
- pojawienie się nudności oraz wymiotów, którym towarzyszy gorączka.
Czasem pojawić się może także przyspieszenie tętna oraz różne zaburzenia świadomości. Często chory ma problemy z oddychaniem podczas ataku trzustkowego.
Jeżeli pojawi się atak, chory będzie musiał co najmniej kilka dni spędzić w szpitalu na obserwacjach. Podczas tego pobytu będzie on otrzymywał takie leki, które działają przeciwbólowo i hamują tworzenie się soku trzustkowego. Koniecznym jest, by dana osoba przeszła wówczas głodówkę – po to, by nie męczyła się nadmiernym trawieniem. W szpitalu przeprowadza się czasem odessanie dotychczasowej treści żołądkowej bądź też dializę otrzewną.