Prąd elektryczny ma różnorodne zastosowanie, nie tylko w klasycznej energetyce. Swoją niepośrednią rolę odgrywa również w medycynie, a przede wszystkim w fizjoterapii. To właśnie dzięki niemu możemy w odpowiedni sposób oddziaływać na mięśnie, warunkiem jest jednak należyte dawkowanie jego napięcia oraz natężenia.
Elektrostymulacja (oddziaływanie na mięśnie prądem) potrafi dzięki swoim właściwościom zastępować w wielu przypadkach intensywny wysiłek fizyczny, co bardzo pomaga szczególnie podczas rehabilitacji pourazowej.
Zastosowanie elektrostymulacji
Elektrostymulacja znajdująca zastosowanie w fizjoterapii znakomicie nadaje się w przypadku pacjentów z urazami oraz chorobami mięśniowymi, którzy mają ograniczoną zdolność wykonywania niezbędnych ćwiczeń fizycznych. W tego typu przypadkach istotne jest bowiem zachowanie odpowiedniej aktywności, aby schorzenie nie postępowało.
Nie tylko jednak w leczeniu tego typu przypadków elektrostymulacja ma zbawienne działanie. Niewielu wie, że stymulacja mięśni za pomocą prądu elektrycznego może zastępować wysiłek fizyczny i przyczynić się do leczenia otyłości. W tym celu emitowany prąd posiada odpowiednie parametry napięcia i natężenia, co de facto odpowiada określonemu poziomowi wysiłku fizycznego, który jest niezbędny, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Mięśnie praktycznie bez naszej woli pracują, dzięki czemu możliwe jest spalanie tłuszczu. Ulegają one naprężeniu we wszystkich warstwach, dodatkowo elektrostymulacja:
- stymuluje tkankę podskórną,
- wzmaga produkcję kolagenu,
- przyczynia się do wzmożonej przemiany materii w komórkach,
- uelastycznia same tkanki,
- w sposób znaczny eliminuje zwiotczenia.
Pod względem wpływania na nasze samopoczucie, podobnie jak tradycyjny wysiłek fizyczny, przyczynia się także do podniesienia poziomu endorfin (hormony szczęścia).
Przeciwwskazania do elektrostymulacji
Elektrostymulacji nie mogą się natomiast poddać osoby:
- cierpiące na epilepsję,
- nowotwory,
- mające wszczepiony rozrusznik serca,
- kobiety w ciąży.