Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby genetyczne Choroby układu krążenia Jelito grube Zdrowie

Objawy hemoroidów i sposoby leczenia

Objawy hemoroidów, czyli żylaków odbytu, powinny natychmiast zaprowadzić każdego chorego do lekarza. Co pojawia się najczęściej?

  • świąd – nie tylko po oddaniu stolca, ale także ogólnie,
  • czujemy pieczenie oraz sączenie,
  • na stolcu i papierze po podtarciu się widzimy jasnoczerwone ślady krwi,
  • pojawia się także dyskomfort po oddaniu stolca. Mamy wrażenie, że nie wypróżniliśmy się całkowicie.

Osoba cierpiąca na hemoroidy czuje ogromny dyskomfort. Jest to problem nie tylko wstydliwy, ale również zdecydowanie utrudniający nam normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Obniżają satysfakcję życiową oraz pewność siebie.

Objawy hemoroidów i sposoby ich leczenia. Fotografia: zovon.s3.amazonaws.com.
Objawy hemoroidów i sposoby ich leczenia. Fotografia: zovon.s3.amazonaws.com.

Czy jesteśmy pewni, ile osób obecnie na świecie cierpi na hemoroidy? Niekoniecznie. większość osób tak bardzo się wstydzi, że ignoruje problem bądź kupuje leki bez recepty, byleby tylko uśmierzyć podstawowe objawy. Szacuje się, że tak naprawdę aż co trzecia osoba po trzydziestce ma kłopot z hemoroidami, ale się do tego nie przyznaje. Najczęściej jednak jest to schorzenie osób starszych.


Rozpoznanie żylaków preludium do leczenia

Niektóre osoby mylą hemoroidy z zupełnie innymi schorzeniami. Wiele osób zapomina, że tak naprawdę skóra niedaleko odbytu jest niezmiernie wrażliwa – czasem przyczyną świądu bądź krwawień mogą być po prostu uszkodzenia mechaniczne w postaci podrażnień, skaleczeń bądź też zapaleń. Z powodu poważniejszego urazu dochodzi do powstania tak zwanej szczeliny odbytu – czyli głębokiego pęknięcia lub owrzodzenia śluzówki odbytnicy. W tym pęknięciu, po jakimś czasie, może rozwinąć się poważniejsze zapalenie. Czasem szczelina nieznacznie krwawi, w większości przypadków jej obecność wywołuje u chorego spory ból i dyskomfort.

Warto przejrzeć:  Kluczowe elementy wyposażenia każdego hospicjum – w co zainwestować, aby zwiększyć komfort chorego?

Inną chorobą, jaką można pomylić z hemoroidami przez wzgląd na objawy, jest egzema okołoodbytnicza, a także łagodne, guzkowate płatki skóry.


Rola guzków krwawniczych i ich prawidłowe funkcjonowanie

Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, są tak naprawdę potrzebne każdemu z nas. To one wraz z mięśniami zwieracza sprawiają, że nasz odbyt jest szczelny. Dzięki nim możemy powstrzymać nie tylko oddanie stolca, ale także gazy. Same hemoroidy ma zatem każdy z nas – problem powstaje wówczas, kiedy działają one nieprawidłowo. Jakie powinny być zdrowe guzki?

  • przede wszystkim – niewidoczne oraz niewyczuwalne. W przypadku pojawienia się w nich stanu zapalnego nagle stają się większe i bardziej bolesne,
  • hemoroidy to po prostu większe sploty naczyń krwionośnych. Kiedy przypatrujemy się im z bliska, możemy dojść do wniosku, że są one podobne do zwykłej gąbki,
  • guzki te to niewielkie, wypełnione krwią poduszeczki. Podczas oddawania stolca krew znajdująca się w nich cofa się, robiąc dla niego więcej miejsca.

Podczas oddawania stolca w przypadku wystąpienia hemoroidów są one wypełnione nadmierną ilością krwi. Z tego powodu nie cofa się ona całkowicie, trochę jej zostaje. Przeciskający się stolec podrażnia je i sprawia, że zdecydowanie tracą one na elastyczności. Jeżeli bardzo się one powiększą, mogą nawet wysunąć się na zewnątrz. Wówczas jesteśmy w stanie nawet je zobaczyć, ponieważ znajdują się poza odbytem.

Pierwszym objawem choroby niekoniecznie jest ból. Bardzo często na samym początku pojawia się raczej pieczenie i świąd – w miarę upływu czasu dochodzi do tego krwawienie (jest ono bezbolesne). Dopiero wówczas, kiedy choroba jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, zaczyna boleć. Jest to podstawowy objaw w chorobie dłuższej, kiedy hemoroidy wysuwają się już poza odbyt.

Warto przejrzeć:  Marskość wątroby - objawy i rokowania

Jak można zwalczyć i leczyć hemoroidy?

  • Zmieniając dietę – to właśnie ona najbardziej daje się we znaki!
  • Na rozwój choroby wpływa przede wszystkim dieta, w której jest mało owoców i warzyw, natomiast sporo ostrych przypraw, alkoholu oraz słodyczy.
  • Bardzo na rozwój choroby wpływa brak ruchu, skłonność do otyłości oraz… nadmiernie długie przesiadywanie w toalecie.
  • Hemoroidy wywołują także niektóre dyscypliny sportowe. Przede wszystkim ich rozwojowi sprzyja kolarstwo, prowadzenia auta, dźwiganie ciężarów, a nawet… jazda konna.

Pamiętaj, by natychmiast po zauważeniu pierwszych symptomów po prostu udać się do lekarza. Do proktologa potrzebne nam będzie skierowanie. Zwykle badanie per rectum w zupełności wystarczy, aby stwierdzić wystąpienie żylaków odbytu, potwierdzeniem przypuszczeń będzie anoskopia wykonana za pomocą charakterystycznego wziernika, którego zadaniem będzie pokazanie obrazu końcowego odcinka jelita grubego. Dzięki temu unikniesz poważniejszego leczenia w przyszłości – a przecież nikt nie chce trafić na stół operacyjny.

Przy niewielkim dyskomforcie lekarz może zalecić różnego rodzaju kremy, maści, czopki. Produkty te zawierają takie składniki jak hydrokortyzon leszczyny, który pomoże złagodzić ból i swędzenie, przynajmniej na jakiś czas.

Nie należy korzystać z kremów ​​lub innych tego typu produktów dłużej niż tydzień, chyba że za zaleceniami lekarza. Produkty te mogą powodować bowiem działania niepożądane, takie jak wysypka i stany zapalne skóry.


Hemoroidy i chirurgiczne leczenie

Czasami jednak zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych nie wystarczy, aby wyleczyć hemoroidy. W tej sytuacji musimy sięgnąć po leki lub w cięższych sytuacjach czeka nas interwencja chirurgiczna.

Warto przejrzeć:  Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

Chirurgia mniej inwazyjna

  • Jeżeli mamy do czynienia z hemoroidami zewnętrznymi, lekarz może usunąć skrzep prostym cięciem powodując wyraźną ulgę.
  • W przypadku utrzymywania się krwawienia lub bolesności hemoroidów, lekarz może zalecić inną procedurę. Zabiegi te mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim lub ambulatorium.
  • Inna metodą mniej inwazyjną jest umieszczenie małych gumek wokół podstawy wewnętrznego hemoroidu celem odcięcia dopływu krwi, co powoduje jego odpadnięcie w ciągu tygodnia.
  • Skleroterapia. W ramach tej procedury lekarz wstrzykuje roztwór chemiczny do tkanki hemoroidalnej celem jej pomniejszenia. Podczas wtrysku występują niewielkie dolegliwości bólowe.
  • Technika krzepnięcia (na podczerwień, laser lub dwubiegunowe). Wykorzystywany jest laser, światło podczerwone lub ciepło. Powoduje ona małe krwawienia, na skutek zabiegu hemoroidy wewnętrzne twardnieją i kurczą się.

Hemoroidy – leczenie inwazyjne

Gdy inne metody leczenia nie poskutkują lub gdy żylaki odbytu są zbyt duże, wówczas lekarz może zalecić interwencję chirurgiczną bardziej inwazyjną. Operacja może być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, czasami jest konieczność pozostania przez pacjenta przynajmniej na jeden dzień w szpitalu na obserwacji.

  • Usuwanie hemoroidów. Podczas hemoroidektomii chirurg usuwa nadmiar tkanki, która powoduje krwawienie. Mogą być stosowane różne techniki. Operacja może odbywać się w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Hemoroidektomia jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia poważnych lub powtarzających się hemoroidów. Powikłania mogą obejmować przejściowe trudności w opróżnianiu pęcherza i infekcje dróg moczowych związane z nieregularnym wypróżnianiem się. Wiele osób odczuwa ból po zabiegu, dlatego często lekarz zapisuje leki pomagające złagodzić ból. Gorąca kąpiel w wannie również może pomóc.
  • Zszywanie hemoroidów (metoda Longo). Celem zabiegu jest blokowanie przepływu krwi do tkanki hemoroidalnej. Zszywanie na ogół wiąże się z mniejszymi dolegliwościami bólowymi w porównaniu z ich usuwaniem i pozwala na szybszy powrót do aktywności. Zszywanie wiąże się z większym ryzykiem nawrotu hemoroidów.

OPINIE - 1

  1. Ból i swędzenie też miałam, jak tylko nabawiłam się hemoroidów. Ach to były ciężkie chwile.. Ból wielki. Dlatego teraz kiedy mam zaparcia, działam szybko i stosuję dicopeg by nie mieć więcej do czynienia z tymi żylakami.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *