Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Kosmetyka Medycyna estetyczna Uroda

Usuwanie pieprzyków metodą chirurgiczną lub laserową

Niedoskonałości skórne pojawiają się często w najmniej oczekiwanych i pożądanych miejscach, przez co wiele osób decyduje się na ich usunięcie. Ze względów medycznych nie wszystkie znamiona oraz zmiany skórne mogą zostać usunięte, kwalifikacją do zabiegu jest wykonywane przez lekarza specjalistę odpowiednie badanie oraz wywiad z pacjentem.

Jednym z bardziej popularnych znamion jest bez wątpienia pieprzyk, którego medycyna zalicza do znamion barwnikowych. Barwa pieprzyka jest z reguły jasna albo też ciemnobrązowa.

Chirurgiczne lub laserowe usuwanie pieprzyka. Źródło: healthline.com.
Chirurgiczne lub laserowe usuwanie pieprzyka. Źródło: healthline.com.

Kwalifikacja do zabiegu

Najważniejszy czynnik i kwalifikacja do ewentualnego zabiegu to zbadanie charakteru zmian pieprzyka, może on bowiem mieć podłoże nowotworowe. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zmianę kształtu, rozmiaru czy też barwy owej niedoskonałości. Obciążenia genetyczne w tym przypadku pozostają również nie bez znaczenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który określi charakter zmiany, szczególnie jeśli pieprzyk zmienia znacząco swój wygląd (badanie dermatoskopii). Należy także wstrzymywać się przed ingerencją w strukturę pieprzyka – drapanie, szorowanie i wystawianie na słońce nie powinno mieć absolutnie miejsca. Szczególnie także należy uważać przy wykonywaniu depilacji miejsca, gdzie występuje pieprzyk.

Warto przejrzeć:  Leczenie kriochirurgią - charakterystyka zabiegu oraz przeznaczenie

Chirurgiczne usuwanie pieprzyka

O wyborze sposobu usunięcia pieprzyka decyduje wizyta u lekarza specjalisty. On po wykonaniu odpowiednich badań wybiera optymalny sposób jego wycięcia. Jednym z nich jest laserowe usuwanie pieprzyków, cechujące się znakomitą skutecznością także przy eliminacji brodawek i innych znamion. Ogromną zaletą laserowego usuwania zmian barwnikowych jest bezinwazyjność oraz bezpieczeństwo. Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, laser nie powoduje uszkodzenia skóry w okolicach pieprzyka, metoda jest bezdotykowa, po zabiegu nie ma blizn, nie występuje również opuchlizna na skórze. W miejscu usuniętego pieprzyka utrzymuje się strupek przez około 2 tygodnie od wykonania zabiegu. Laserowe usuwanie pieprzyków nie wymusza na pacjencie przestrzegania wielu zasad rekonwalescencji, które są znakiem szczególnym innych metod usuwania zmian barwnikowych. Nie ma potrzeby noszenia opatrunków, miejsce po pieprzyku można moczyć.

Zabieg chirurgicznego usuwania pieprzyków odbywa się natomiast w warunkach ambulatoryjnych. W usuniętym miejscu zakładane są szwy, a interwencja chirurgiczna trwa około pół godziny i wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu wymagane jest noszenie opatrunku jeszcze w ciągu dwóch tygodni od interwencji chirurgicznej, nie zaleca się moczenia usuniętego miejsca. Po chirurgicznym usunięciu pieprzyka pozostają blizny znikające po pewnym czasie. Zdarza się jednak, że są one znacznie większe niż wycięte miejsce, gdzie znajdowało się znamię.

Warto przejrzeć:  Drenaż limfatyczny na uciążliwe obrzęki
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
  • usuwanie pieprzyków
  • usunięcie pieprzyka
  • usuniecie pieprzyka chirurgicznie
  • chirurgiczne usunięcie pieprzyka
  • chirurgiczne usuwanie pieprzyków
  • usuwanie pieprzyka
  • usuwanie pieprzyka chirurgicznie

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *