Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby genetyczne Choroby układu krążenia Jelito grube Zdrowie

Hemoroidy w ciąży – rozwiązujemy bolesny problem żylakowy

W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia, nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie. Jest poddawane wielu próbom. Stan ciąży wpływa na zmiany w metabolizmie, zmiany hormonalne, a także zmiany w ciele kobiety. Jednym z bardzo często pojawiających się i uciążliwych problemów są hemoroidy, zwane również żylakami odbytu. Warto poznać ich etymologię i jakoś sobie z nimi radzić.

Hemoroidy w ciąży - jak je leczyć? Fotografia: pregnantchicken.com.
Hemoroidy w ciąży – jak je leczyć? Fotografia: pregnantchicken.com.

Przyczyny i objawy hemoroidów w ciąży

Przyczyną tak często pojawiających się w ciąży, szczególnie w jej ostatnich trymestrach, hemoroidów są przede wszystkim:

  • zmiany hormonalne,
  • zmiany w metabolizmie, prowadzące do zaparć,
  • niższa aktywność fizyczna, zmiana trybu życia i diety.

Czym są hemoroidy?

Hemoroid, pomimo swojej niewdzięcznej nazwy, to naturalna część ciała każdego człowieka. Mówiąc więc komuś, że „mamy hemoroidy” po prostu wchodzimy w neutralny temat anatomiczny, który nie powinien nikogo dziwić. Hemoroid to bardzo gęste naczynia krwionośne, znajdujące się w ścianach odbytu, które sprawiają, że jest szczelny i lepiej kontrolowalny. Problem rozpoczyna się wtedy, kiedy któryś z hemoroidów znacznie się powiększa. Silne ukrwienie odbytu od razu nas o tym poinformuje. Będziemy odczuwać swędzenie, pieczenie, nierzadko ból, w szczególności podczas oddawania stolca.

Zmiany hormonalne w ciele kobiety ciężarnej sprzyjają nadmiernemu powiększaniu się hemoroidów, doprowadzając do ich pękania, krwawienia i coraz większego dyskomfortu, wskutek czego powstają żylaki odbytu. Nie musimy jednak cierpień i nie każda ciąża musi wiązać się z tego typu problemami. Wystarczy już na samym początku ciąży, a najlepiej – jeszcze przed jej początkami – rozpocząć zdrowy tryb życia i wdrożyć zdrowe żywienie.

Warto przejrzeć:  Przyczyny i objawy oraz sposoby na biegunkę. Co robić w przypadku rozwolnienia?

Ciąża sprawia, że kobiety są bardziej podatne na hemoroidy, jak również żylaki na nogach, a czasami nawet w okolicach warg sromowych. Rozwijająca się macica wywiera nacisk na żyły miednicy i dolną żyłę główną. Może to spowolnić powrót krwi z dolnej połowy ciała, co zwiększa nacisk na żyły poniżej macicy i powoduje ich rozszerzenie lub obrzęk.

Zaparcia – kolejny wspólny problem w czasie ciąży, mogą również spowodować lub pogłębić hemoroidy.

Ponadto wzrost progesteronu podczas ciąży jest jednym z powodów powstawania opuchlizn. Progesteron również przyczynia się do zaparć, spowalniając działanie i funkcjonowanie przewodu pokarmowego.


Hemoroidy w ciąży a dieta i leczenie

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które z pewnością pozwolą wam uniknąć dyskomfortu związanego z hemoroidami podczas ciąży:

  • przede wszystkim – bardzo dużo wody, niegazowanej, lekko mineralnej. Należy ją pić często, w małych ilościach, wtedy jest lepiej przyswajalna i trafia do dalszych odcinków przewodu pokarmowego;
  • błonnik to nasz kolejny sprzymierzeniec, jednak z nim trzeba uważać. Zbyt duża ilość błonnika, wprowadzona do jadłospisu nagle może spowodować skutek odwrotny, a więc jeszcze większe zatory kałowe i bolesne zaparcia. Błonnik powinien pochodzić z naturalnych źródeł, a więc przede wszystkim z pełnoziarnistych zbóż, warzyw i owoców;
  • pamiętaj o aktywności fizycznej – ciąża to przecież nie obłożna choroba. Możesz spokojnie udać się na szybki spacer, bądź zapisać się na zajęcia aerobiku w wodzie dla przyszłych mam.
Warto przejrzeć:  Elektrostymulacja mięśni - zastosowanie i przeciwwskazania do zabiegu

To były rady profilaktyczne. Co jednak zrobić, kiedy hemoroidy już dokuczają? Mimo wszystko należy zmienić dietę, wprowadzić bardzo regularne posiłki i nauczyć swój organizm wypróżniania się o określonej porze. Trzeba zrobić z tego, co może nie każdemu się podoba, codzienny, świąteczny rytuał. Istnieje także szereg preparatów, które pomogą nam złagodzić objawy hemoroidów. Są to:

  • różnego rodzaju żele do higieny odbytu, które pozwolą nam zachować równowagę PH, a jednocześnie nie przesuszą tego wrażliwego miejsca,
  • kora dębu w naparze – naturalne sposoby są zazwyczaj najlepsze, można go stosować codziennie, ulgę przynosi niemal od razu,
  • przemywanie delikatnym mydłem,
  • różnego rodzaju maści np. z nagietka, czy ciepłe kąpiele.

OPINIE - 1

  1. rzeczywiście hemoroidy w ciąży to poważny problem z którym mi także przyszło się zmierzyć:/ polecam na tą dolegliwość procto glyvenol który stosowałam w ciąży. czopki przynoszą szybką ulgę na pieczenie i swędzenie

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *