Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Przeciwwskazania do masażu – co musisz wiedzieć

Istnieje wiele rodzajów masażu, które wykonuje się, aby rozluźnić klienta i zminimalizować nieprzyjemne doznania bólowe. Podczas zabiegu masażysta może używać wyłącznie własnych rąk i wybranych kosmetyków lub może też zastosować gorące kamienie, bańki próżniowe, a nawet aromatyczne świecie. Przed każdą sesją klient powinien odpowiednio się przygotować. A jakie są najczęstsze przeciwwskazania do masażu?


Rodzaje przeciwwskazań

Niezależnie od tego, jaki rodzaj masażu wybierze klient, może się okazać, że jego stan zdrowia nie pozwala na udział w zabiegu. Przeciwwskazania dzieli się na względne i bezwzględne. Pierwsza grupa obejmuje czynniki, które wykluczają możliwość przeprowadzenia wybranego typu masażu. Przeciwwskazaniem względnym jest ciąża lub menstruacja. W tym okresie kobieta może poddać się tylko określonym rodzajom zabiegów, które będą bezpieczne dla niej i dla dziecka. Przeciwwskazaniem względnym jest także uraz lub złamanie kończyny, która danego dnia nie będzie masowana. Czynniki bezwzględne całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia masażu i są to na przykład:

  • wysoka gorączka
  • ostry stan zapalny
  • choroby zakaźne
  • tętniaki
  • choroby krwi

Przeciwwskazania do masażu leczniczego

Masaż leczniczy jest bardzo często stosowaną i niezwykle skuteczną formą terapii. Jeśli zabieg ma być w pełni bezpieczny, to klient nie może być chory. Masaż usprawnia krążenie krwi i przyspiesza bicie serca, co może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia osób z nadciśnieniem tętniczym lub niewyrównanymi wadami serca. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju terapii są także infekcje i zmiany skórne, ponieważ silny nacisk na tkanki może doprowadzić do rozprzestrzenienia się wyprysków lub ich zaognienia. Z masażu leczniczego powinny zrezygnować również osoby cierpiące na nowotwory i inne choroby, które znacząco osłabiają organizm. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także łamliwość kości, epilepsja i wysoka gorączka.

Warto przejrzeć:  Zapalenie trzustki - czym się objawia i jakie są jego przyczyny?

Przeciwwskazania do masażu limfatycznego

Masaż limfatyczny polega na stymulowaniu wybranych punktów na ciele. Jego celem jest pobudzenie krążenia krwi i limfy. W efekcie tkanki są lepiej ukrwione i dotlenione, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Przed zabiegiem specjalista musi wykluczyć istnienie przeciwwskazań do jego wykonania. Klient powinien zrezygnować z terapii, jeśli cierpi na obrzęki, które wynikają z ostrych stanów zapalnych lub na zapalenie naczyń chłonnych. Przeciwwskazaniem do masażu limfatycznego jest również ostry zakrzep żylny, choroby śledziony i otwarte rany. Zabieg będą musiały przełożyć osoby, które chorują na astmę, gruźlicę lub ostry obrzęk płuc. Za czynniki ryzyka uważa się także ciążę, jaskrę i wszczepiony rozrusznik serca. Przed masażem limfatycznym klient nie może spożywać obfitych posiłków i powinien też zrezygnować z niezdrowych używek.

Przeciwwskazania do zabiegu mogą występować tylko czasowo i wówczas warto umówić się ze specjalistą w innym terminie. Jeśli czynnik ryzyka uniemożliwia udział w masażu, to można rozważyć inną formę terapii, która będzie uwzględniała stan zdrowotny klienta. Prawidłowe dobranie metody do indywidualnego przypadku spowoduje, że klient szybko odczuje pozytywne skutki zabiegu i wróci do dawnej sprawności.

Warto przejrzeć:  Zrozumieć swoją skórę: co mówią czerwone plamki?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *