Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Dlaczego wsparcie bliskich jest tak ważne podczas terapii uzależnień?

Walka z uzależnieniem to długi proces. Chory, nawet jeśli podejmuje próbę wyjścia z nałogu, nie zawsze jest ona skuteczna. Statystyki pokazują, że osoby, które podczas terapii i pobytu w ośrodku leczenia uzależnień mogą liczyć nie tylko na pomoc specjalistów, ale i rodziny, mają o wiele większe szanse na sukces. Dlaczego wsparcie bliskich jest tak ważne? Wyjaśniamy.

wsparcie w terapii uzależnień - fotografia główna - rozmowa mężczyzny z terapeutą


Walka z własnymi słabościami to największe wyzwanie

Osoba uzależniona, nawet gdy przebywa w ośrodku leczenia uzależnień, potrzebuje wsparcia najbliższych. Nie powinna pozostawać sama ze swoimi problemami. Musi czuć bliskość rodziny i wiedzieć, że może jej zaufać i na nią liczyć. Jednak wszystko powinno odbywać się w granicach rozsądku. Uzależniony nie może żyć „pod kloszem”. Powinien zderzyć się z rzeczywistością, ale też musi wiedzieć, że w każdej chwili ma z kim porozmawiać o swoich emocjach i wątpliwościach. Przechodząc terapię, nie może manipulować uczuciami bliskich i na ile to możliwe musi sam próbować walczyć z własnymi słabościami.

Warto przejrzeć:  Zalety wszywki alkoholowej esperal

Wsparcie jako motywacja do wyzdrowienia

Często rodzina alkoholika jest zmęczona jego nałogiem. Przez długi okres nałogu bliscy wyręczali go w wielu sprawach, wspierali, a niekiedy nawet brali na siebie odpowiedzialność za jego czyny. Pomagali mu finansowo, prowadzili dom, usprawiedliwiali podczas jego absencji w pracy, gdy ten był pod wpływem alkoholu czy na kacu. Pojawiały się chwile zwątpienia, wybaczania, a u niektórych rozwinęło się nawet współuzależnienie. Trzeba jednak wiedzieć, że dla człowieka w nałogu wsparcie bliskich jest dużą motywacją do wyzdrowienia. Co ważne, jego rodzina również może skorzystać z terapii dla współuzależnionych. Korzystanie z pomocy pozwoli im uniknąć długotrwałych konsekwencji przebywania i współżycia w patologicznej relacji. To pomoże im między innymi:

  • zrozumieć, na czym polega nałóg,
  • poznać sposoby wsparcia,
  • wspólnie przejść terapię, np. głód alkoholowy, gdy taki się pojawi,
  • całkowicie zmienić styl życia i niektóre nawyki.

Obecność jako emocjonalne wsparcie

Okres leczenia i abstynencji zawsze jest bardzo trudny dla osoby uzależnionej. Dlatego tak ważna jest pomoc rodziny. Czasami fizyczna obecność najbliższych może być cennym źródłem emocjonalnego wsparcia dla osoby, która przebywa w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. Niekiedy niepotrzebne są słowa ani czyny, wystarczy, że chory wie, że nie jest sam – rodzina jest w pobliżu i zawsze może na nią liczyć. Ważne, żeby w razie potrzeby mógł się wyżalić i opowiedzieć o trudnościach, jakie musi pokonać, przechodząc terapię uzależnień, zarówno indywidualną, jak i grupową – detoks, głód alkoholowy, psychoterapię. W takich przypadkach pomoc bliskich jest nieoceniona – uzależniony czuje, że nie jest osamotniony.

Warto przejrzeć:  Rak żołądka i konsekwencje z nim związane. Jakie są jego objawy i metody leczenia?

Najbliżsi jako forma podtrzymywania zdrowych nawyków

Trzeźwienie od alkoholu, hazardu czy innych substancji psychoaktywnych to proces długotrwały. Terapia uzależnień wymaga czasu i wypracowania przez chorego własnego planu zdrowienia. Wychodzenie z nałogu jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze, gdy ma się obok bliskich, którzy są wsparciem, pewną formą podtrzymywania zdrowych nawyków. Jednym z podstawowych czynników wspomagających trzeźwienie i zapobiegających nawrotom picia czy zażywania narkotyków jest zachowanie równowagi w życiu. Osoba podejmująca leczenie musi poświęcić odpowiednią ilości czasu na:

  • sen,
  • pracę,
  • obowiązki,
  • relaks bez używek,
  • zawiązywanie relacji z bliskimi – unikanie mechanizmów uzależnienia, np. kolegów od picia, zakrapianych alkoholem imprez czy unikanie miejsc, w których się piło, uprawiało hazard czy zażywało narkotyki.

Niezwykle ważne jest uczestnictwo w terapii indywidualnej i grupowej w ośrodku uzależnień pod okiem specjalistów. Służą oni wsparciem i pomocą na każdym etapie leczenia.

wsparcie w terapii uzależnień - rozmowa kobiety z terapeutą


Dowiedz się więcej o terapii uzależnień w prywatnym ośrodku Vita Libera

Samodzielne wyjście z nałogu może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Osoby uzależnione bardzo często wstydzą się swojej choroby, a do tego boją się detoksu i odwyku. Dlatego wsparcie bliskich może okazać się kluczowe. To właśnie rodzina ma największe szanse na przekonanie alkoholika, narkomana czy hazardzistę do podjęcia leczenia. Dowiedz się więcej o terapii uzależnień w prywatnym ośrodku Vita Libera. Spróbuj zmotywować bliską osobę do zmiany swojego życia.

Warto przejrzeć:  Przyczyny i objawy oraz sposoby na biegunkę. Co robić w przypadku rozwolnienia?

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *