Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa Szczecin?

Choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę uzależnioną, lecz całą jej najbliższą rodzinę. Wraz z rozwojem uzależnienie, jednostka traci wszystko co kiedyś miało dla niej znaczenie i było w jakimś stopniu ważne. Osoba ta centralizuje całe swoje życie wokół alkoholu. Bardzo często przez swoje postępowanie traci wszystko i wszystkich. Jedną z metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej.

wszywka alkoholowa esperal

Wszywka alkoholowa Szczecin przeznaczona jest dla osób, które są uzależnione od alkoholu. Zalecana jest osobom, które podjęły świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu i chcą zmienić swoje życie. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Jej zastosowanie wymaga wyrażenia  świadomej zgody pacjenta na zabieg.


Przez jaki okres można stosować wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z indywidualnych cech oraz metabolizmu jednostki. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Wszywkę alkoholową można również w każdej chwili usunąć z organizmu.


Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga w warunkach sterylnych z zachowaniem zasad aseptyki. Wszystko to sprawia, że  zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe a następnie wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków. Dzięki niemu, specjalista może umieścić podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek w organizmie pacjenta. Stale wydzielają one substancję czynną do organizmu jednostki. Cięcie na skrze zostało wykonane tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Po skończonej pracy, lekarz zakłada pacjentowi szwy oraz przekazuje zalecenia odnośnie pielęgnacji i higieny rany. W zależności od rodzaju zastosowanych szwów lekarz wyznacza lub nie termin ich usunięcia.

Warto przejrzeć:  Wrzody żołądka - jak się objawiają i co jest ich przyczyną? Dieta i leczenie choroby wrzodowej

Co po zabiegu?

Po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji, ani hospitalizacji. Jeszcze tego samego dnia osoba może wrócić do wykonywania aktywności zawodowych i codziennych obowiązków. Zaleca się jednak, aby przez okres do czternastu dni zrezygnować z uprawiania sportu.

Wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie, uwagę i koncentrację, dlatego osoba ją posiadająca może prowadzić samochód oraz podejmować się aktywności zawodowej.

Po zabiegu jednostka ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Należy pamiętać, iż jego śladowe ilości znajdują się również w produktach spożywczych. Spożycie nawet tak niewielkich ilości alkoholu wywołać może wielogodzinny ból głowy. Należy wyeliminować więc ze swojej diety wszelkie produkty spożywcze, które zawierają alkohol. Pomocne będzie skrupulatne i uważne czytanie etykiet. Najczęściej alkohol znajduje się w cukierkach, ciastach oraz sosach wykonanych na bazie octu lub alkoholu.

Należy uważać również na stosowane kosmetyki, gdyż wiele z nich zawiera alkohol lub jest wykonanych na jego bazie. Warto wyeliminować perfumy z alkoholem, balsamy i kremy, w których skład wchodzi alkohol oraz płyny do płukania jamy ustnej, w których zawartości znajduje się alkohol. Ich dalsze stosowanie może wywołać silne reakcję alergiczne na skórze.

Warto przejrzeć:  Ostre zapalenie trzustki - objawy i leczenie. Jakie są jego przyczyny?

Po wykonanym zabiegu podskórnego podania Esperalu jednostka powinna również zrezygnować z napojów 0.00%. Co prawda nie zawierają one alkoholu jednak są jego substytutem. Ich zapach, opakowanie, konsystencja i kolor przypominają prawdziwy alkohol. Może to zachęcić osobę uzależnioną do sięgnięcia po tą substancję.


Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Niestety nie każda osoba potrzebująca pomocy w leczeniu choroby alkoholowej może skorzystać z terapii Esperalem. Spowodowane jest to występowaniem kilku przeciwwskazań do zabiegu. Jednym z nich jest stan upojenia alkoholowego jednostki oraz spożywanie przez nią alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Wykonanie zabiegu u takiej osoby przynieść mogłoby poważne konsekwencje zdrowotne oraz odczuwanie przez nią nieprzyjemnych dolegliwości. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na disulfiram oraz jakikolwiek inny składnik leku. Na zabieg nie zakwalifikują się również osoby, które cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe. Mowa tutaj o chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze lub choroba niedokrwienna serca. Zabieg nie może zostać wykonany również u osób, które próbowały popełnić samobójstwo, mają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne a takżę psychozy. Tutaj jednak wyjątkiem jest sytuacja, w której mamy do czynienia z ostrą psychozą alkoholową. Zabieg nie jest zalecany kobietom w ciąży,karmiącym piersią czy planującym ciążę w najbliższym okresie. Jednak w tych przypadkach ostateczną decyzję podejmuje lekarz.


Co po złamaniu zakazu?

Czyli co się stanie, gdy jednostka spożyje alkohol? W ciągu kilku minut zacznie odczuwać silne i nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle głowy, zawroty głowy, nudności, dreszcze, wymioty, biegunka, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca i inne. Objawy te mogą utrzymywać się nieprzerwanie do kilkunastu godzin.

Warto przejrzeć:  Nadciśnienie płucne - jak je rozpoznać i leczyć?

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu wystąpić mogą również poważne i nieodwracalne konsekwencje zdrowotne. Mowa tutaj o marskości wątroby, zapaści czy nawet śmierci.

Osoby, które cierpią na  cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może nie tylko wystąpieniem przykrych dolegliwości, ale również rozwojem choroby.


Jak działa wszywka alkoholowa?

Zaszyte w organizmie tabletki Esperalu stale uwalniają do krwioobiegu jednostki substancję czynną. Jej nazwa to disulfiram. Substancja czynna odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie.

Rozkład alkoholu w organizmie, który nie posiada wszywki alkoholowej. Dostarczony do organizmu etanol zostaje rozłożony na drodze dehydrogenazy alkoholowej do postaci szkodliwego dla organizmu aldehydu octowego. Powoduje to uruchomienie odpowiedniego enzymu, który odpowiada za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. Czyli procesu w wyniku którego niebezpieczny dla organizmu aldehyd octowy zostaje rozłożony do bezpiecznej postaci kwasu octowego.

Zatem gdzie jest różnica? W wyniku działania wszywki alkoholowej blokowany jest enzym, który odpowiedzialny jest za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. Sprawia to, że rozkład aldehydu octowego jest niemożliwy. Jego nagromadzenie wywołuje silne i nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że wzbudza ona wstręt i awersję do alkoholu u osób uzależnionych od tej substancji. Oddziałuje ona na strach jednostki. Strach ten dotyczy wystąpienia silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, które bardzo długo utrzymują się po spożyciu alkoholu. Osoby uzależnione nie sięgają po alkohol, gdyż nie chcą odczuwać wielogodzinnego bólu głowy, kołatania serca lub drgawek wywołanych spożyciem alkoholu.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *