Wpływ naturalnych preparatów na nasze zdrowie jest niejednokrotnie nie do przecenienia, dlatego nie dziwi fakt, że znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, w tym także w kosmetyce. Wykorzystywane substancje poprawiają nie tylko kwestie zdrowotne, ale i te związane z wyglądem zewnętrznym i elementami mającymi charakter stricte estetyczny.
Bardzo popularnym wykorzystywanym szeroko środkiem są olejki roślinne pozyskiwane z różnych fragmentów roślin. Należy pamiętać, że ze względu na ich naturalny charakter okres przydatności do spożycia komponentów roślinnych jest znacznie krótszy niż w przypadku ich syntetycznych odpowiedników.
Skuteczność tego typu substancji powoduje wzrost zainteresowania aromaterapią wykorzystywaną z powodzeniem w kosmetyce.
Kąpiele zapachowe i masaże aromaterapeutyczne
Bardzo popularnymi zabiegami kosmetycznymi przy użyciu aromaterapii są kąpiele zapachowe oraz masaże aromaterapeutyczne przy użyciu naturalnych olejków zapachowych. Wykorzystywane olejki aplikuje się na ciało, a następnie w przypadku masażu skóra jest głaskana, w dalszej kolejności rozcierana oraz ugniatana. Szczególnie zabieg ten jest polecany w przypadku podskórnych stanów zapalnych i odczuwalnego bólu.
Natomiast kąpiele aromaterapeutyczne działają kojąco na nasz organizm, a także pomagają w osiągnięciu równowagi emocjonalnej poprzez redukcję stresu i rozluźnienie.
Dzięki ogromnej wiedzy na temat aromaterapii doskonale wiadomo, jakie naturalne preparaty są idealne na poszczególnego rodzaju zabiegi. Przykładowo:
- olejek migdałowy znakomicie nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej,
- olejki z miazgi kakaowej stosuje się w przypadku potrzeby nawilżenia skóry,
- olejek z ziaren sezamowych to idealny preparat na cerę z różowatym trądzikiem,
- dla skóry wrażliwej i przesuszonej przeznacza się olejek z awokado,
- olejek saflorowy to idealna propozycja dla osób mających skórę odwodnioną i suchą.
Olejki naturalne w kosmetykach
Preparaty naturalne stosuje się z powodzeniem jako dodatki do różnego rodzaju kosmetyków, takich jak dla przykładu wody toaletowe oraz perfumy. Ze względu na trudności w ich pozyskiwaniu olejki eteryczne są drogimi specyfikami, co powoduje, że zdecydują się na ich zakup raczej osoby z bardziej zasobnym portfelem.
Substancje myjące oraz pielęgnujące nasze włosy i skórę często również zawierają pewne ilości olejków eterycznych. W naturalne olejki roślinne wyposażone są natomiast kosmetyki ekologiczne, w przypadku których wymogiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu jakości.
Aromaterapia to znakomita propozycja dla osób szukających relaksu po ciężkim i pełnym wrażeń dniu. Relaks przy wykorzystaniu olejków eterycznych można zaplanować również w domowym zaciszu, co z pewnością zadziała na nasz organizm kojąco oraz regenerująco nie tylko pod kątem fizycznym, ale również i psychicznym.
Olejki eteryczne w kosmetyce
Olejki eteryczne wykorzystywane w aromaterapii znakomicie działają na nasz organizm, co wpływa na poprawę naszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Najczęstszym procederem jest zabieg inhalacji przy wykorzystywaniu olejków eterycznych, które udrożniają drogi oddechowe i stanowią znakomity dodatek dla tradycyjnych form leczenia.
W przypadku masażów kosmetycznych wykorzystuje się olejki roślinne z dodatkiem olejków eterycznych, co znacząco pozwala obniżać negatywne emocje u pacjenta w postaci gniewu, napięcia nerwowego czy też mięśniowego, a także wpływa na obniżenie poziomu zmęczenia organizmu i pobudza do działania w przypadku niektórych preparatów naturalnych.
Odpowiednie olejki eteryczne stosuje się również na skórę poprzez zaaplikowanie bazowych olejów z dodatkiem odpowiednich związków zapachowych o naturalnych składzie chemicznym. Wpływa to pozytywnie na powierzchnię skóry, dzięki czemu staje się ona odżywiona, lepiej natłuszczona (w przypadku suchości) i wygładzona, dzięki czemu przyspiesza się także metabolizm tkanki tłuszczowej, skóra szybciej również się regeneruje.
Stosowanie olejków eterycznych dla urody daje długotrwały i bardziej pożądany efekt niż w przypadku np. stosowania maseczek, kremów czy też peelingu.
Olejki syntetyczne tak często spotykane w przemyśle kosmetycznym cechuje znacznie niższa skuteczność działania niż w przypadku tradycyjnych i naturalnych olejków eterycznych. Odmiany naturalnych preparatów są natomiast często kupowane ze względu na ich znacznie niższą cenę w stosunku do naturalnych olejków roślinnych pozyskiwanych z roślin, które znane są pod nazwą eko kosmetyków.
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
- aromaterapia w kosmetyce