Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Jakie krople do oczu wybrać?

Coraz większa grupa osób ma problemy ze wzrokiem. Przyczyną tego stanu jest długie przebywanie przed monitorami komputerów i telefonów, mała ilość czasu, spędzanego na świeżym powietrzu. To powoduje, że oczy pieką, są zmęczone i przesuszone. Dobrym rozwiązaniem są krople do oczu. Jakie wybrać? Jakie składniki powinny się w nich znaleźć?

krople do oczu dla dzieci


Jakie są rodzaje kropli do oczu?

W aptekach dostępne są różnego rodzaju krople do oczu, które pomagają walczyć z wieloma problemami. Niektóre można kupić bez recepty, inne są tylko sprzedawane z przepisu lekarza. Krople różnią się składem, a także przeznaczeniem. Można wyróżnić m.in. krople do oczu z antybiotykiem, leczące takie choroby jak zapalenie spojówek czy alergiczne zapalenie spojówek, krople nawilżające, pozwalające zwalczyć zespół suchego oka, krople do oczu zmęczonych, krople dla dzieci itp. Najczęściej wybierane są krople do oczu nawilżające, które wpływają na codzienne funkcjonowanie i poprawiają komfort widzenia

Krople do oczu – kiedy stosować?

Jest wiele sytuacji, kiedy stosowanie kropli jest wskazane. Z kropli nawilżających, dostępnych bez recepty mogą korzystać osoby w różnym wieku, dzieci i dorośli, którzy chcą poprawić komfort widzenia, a także zredukować zmęczenie i zaczerwienienie oczu. Główne wskazania to:

  • Wielogodzinna praca lub nauka przed ekranem komputera,
  • Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • Często prowadzenie samochodu, zwłaszcza w godzinach nocnych,
  • Noszenie soczewek kontaktowych,
  • Stosowanie leków np. przeciwuczuleniowych, antydepresyjnych,
  • Praca w suchym, zapylonym otoczeniu.
Warto przejrzeć:  Diagnostyka i objawy nietolerancji glutenu. Jak rozpoznać celiakię u dzieci i dorosłych?

Do zastosowania kropli do oczu powinny skłonić takie objawy jak: uczucie piasku pod powiekami, uczucie zmęczonych oczy, zaczerwienie i łzawienie oczu, pieczenie itp. Krople nawilżające do oczu można również stosować w przypadku występowania zespołu suchego oka, a także jako wspomaganie leczenia zapalenia spojówek. Przed zastosowaniem kropli warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Krople do oczu – podstawowe składniki

Głównym składnikiem nawilżających kropli do oczu jest woda i polimery, czyli substancje, dzięki którym woda zatrzymywana jest na powierzchni oka. Inne, często występujące składniki to:

  • Kwas hialuronowy – jest naturalnym składnikiem występującym w oku. Hialuronian sodu doskonale wiąże wodę i dobrze przylega do oka, tworząc warstwę ochronną.
  • Świetlik – wyciąg z tego zioła ma właściwości lecznicze, łagodzi podrażnienia oraz odświeża oczy.
  • Heparyna – to substancja, która ma właściwości nawilżające, łagodzące, a także przyspieszające regenerację rogówki i spojówki,
  • Dekspantenol – to składnik, który skutecznie łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację powierzchni oka.
  • Ektoina – ma potwierdzone działanie łagodzące stany zapalne, dobrze stabilizuje film łzowy.
  • Witamina E – występuje w wielu kroplach do oczu, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Pomaga łagodzić objawy suchego oka, ma działanie nawilżające oraz regenerujące.
Warto przejrzeć:  Zdrowe napoje energetyczne dla młodzieży i osób dorosłych

Dobrym wyborem są nawilżające krople do oczu, które nie zawierają substancji konserwujących. Minimsy, czyli jednorazówki występują w opakowaniach wyposażonych w filtry wyjaławiające. Są idealnym rozwiązaniem dla alergików oraz dla osób noszących soczewki kontaktowe. Dostępne są także krople zawierające konserwanty zanikające, które nie wykazują niekorzystnego działania. Substancje konserwujące mogą wpływać negatywnie na film łzowy i powodować wysychanie gałki ocznej.


Jak prawidłowo stosować krople do oczu?

Krople do oczu są bezpieczne, ale powinny być dobrane do występującego problemu oraz stosowane według wskazań producenta. Dostępne są krople w formie płynnej lub żelowej. Aplikowanie może odbywać się w pozycji stojącej, siedzącej lub na leżąco. Należy odchylić dolną powiekę i wpuścić zalecana ilość kropli. Aby zablokować odpływanie łez, należy ucisnąć palcem kącik oka przy nosie. Oko po aplikacji powinno być zamknięte przez 1-2 minuty, aby preparat mógł się wchłonąć. W trackie aplikacji należy zachować higienę, a także sprawdzić, jak długi jest okres przydatności kropli po otwarciu. Po zastosowaniu kropli może wystąpić przejściowe zamglenie widzenia, które szybko znika.

Dobre krople do oczu pozwalają zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości tj. uczucie suchości czy zaczerwienienie oczu. Warto sprawdzić ofertę, poradzić się specjalisty i wybrać preparat, który dobrze wpłynie na nasze oczy.

Warto przejrzeć:  Co wyróżnia dobrego laryngologa?

Artykuł sponsorowany 

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *