Enzymy roślinne znajdują swoje znakomite zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym. Przy ich użyciu przygotowywany jest peeling enzymatyczny, który dzięki określonym składnikom wnika głęboko w skórę usuwa martwy naskórek rozszerzając połączenia międzykomórkowe.
W porównaniu do tradycyjnego peelingu odmiana enzymatyczna nie posiada drobinek odpowiedzialnych za ścieranie naskórka, metoda ta jest również nieco mniej tłusta. W peelingu enzymatycznym najczęściej stosuje się enzymy z ananasa (bromelaina) oraz enzymy z papai (papaina).
Dobór odpowiedniego stężenia enzymów
Dzięki właściwościom enzymów peeling ten nie podrażnia skóry, jest mniej intensywny od klasycznego. Ponadto podczas jego stosowania na trądzik nie ma ryzyka rozsiewania go po innych miejscach. W warunkach domowych stosuje się enzymy o mniejszym stężeniu, bardziej intensywne są stosowane przez gabinety kosmetyczne celem uzyskania lepszych efektów w znacznie krótszym czasie. Doborem optymalnego stężenia zajmuje się kosmetyczka lub też dermatolog.
Zaleca się w przypadku peelingu enzymatycznego ostrożne dobieranie stężenia enzymów, zwłaszcza przy skórze:
- z tendencją do trądzika,
- alergii,
- z zapaleniem atopowym,
- naczynkowej,
- suchej.
Nie ma ograniczeń wiekowych co do stosowania peelingu enzymatycznego. Przed jego stosowaniem warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty w dziedzinie wpływu enzymów na skórę – dermatologa lub też kosmetyczki. Posiadając cerę suchą, wrażliwą lub też normalną zakupując zestaw do peelingu w drogerii zaleca się jego stosowanie raz w miesiącu, częściej można go stosować w przypadku skóry tłustej.
Zbytnie poddawanie się peelingowi enzymatycznego może szybko podrażnić naszą skórę.
Peeling enzymatyczny dobry w każdym wieku
Podobnie jak przed każdym wykonywanym peelingiem, skórę należy dokładne oczyścić celem uzyskania bardziej zadowalającego efektu. Polecane są „parówki” (para woda z naczynia z gorącą wodą rozszerza pory) czy też przemycie skóry letnią wodą oraz zastosowanie toniku. Przy dużym stężeniu enzymów nie powinno się trzymać peelingu dłużej niż 3 minuty na powierzchni skóry, jeżeli natomiast mamy do czynienia z substancjami o mniejszym stężeniu, może to być nawet kilkanaście minut. Zdarzają się także przypadki stosowania maseczki peelingującej z enzymami przetrzymywanej przez całą noc, jednak wówczas należy dokładnie wyważyć proporcje stężenia enzymów wraz z maseczką. Po wykonaniu zabiegu skórę oczyszczamy z peelingu i nakładamy krem nawilżający.
Peeling o łagodnym stężeniu enzymów stosuje się najczęściej w warunkach domowych. Dobór intensywności zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji naszej cery, istotne jest także skonsultowanie się ze specjalistą.
Efekt po zabiegu to skóra gładsza, wypoczęta, z jej powierzchni usuwane są niewielkie niedoskonałości. Pieczenie pojawiające się podczas zabiegu jest delikatnym dyskomfortem charakterystycznym praktycznie dla każdego rodzaju peelingu. Po zabiegu nie należy wystawiać skóry na nadmierne opalanie.
Tak użytkownicy znaleźli artykuł:
- peeling enzymatyczny