Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Choroby układu pokarmowego Ciśnienie tętnicze Zdrowie

Udar mózgu. Co przyczynia się do apopleksji i czym się ona objawia?

Udar mózgu. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Atakuje nagle, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie tej choroby i podjęcie odpowiednich kroków przed decydującym uderzeniem. Profilaktyka jest tu niezwykle ważna, a zastosowanie się do jej zasad może zaoszczędzić wielu przykrych problemów, może też ocalić życie.

Udar mózgu jest niebezpieczny, często prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu, nierzadko bywa przyczyną śmierci. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby i zasad postępowania w przypadku jej ataku? Jak pomóc sobie i innym ludziom w walce z udarem? W tym artykule postaramy się przedstawić wszystkie najważniejsze wiadomości związane z udarem mózgu.


Przyczyny udaru

Najważniejszą sprawą jest rozpoznanie udaru, którego najczęstszą przyczyną jest problem związany z dotlenieniem mózgu. Zasady powstawania takiej choroby są dość proste – problemy z naczyniami krwionośnymi lub zator związany z nieprawidłową pracą serca sprawiają, że krew transportująca tak ważny tlen ma problemy z docieraniem do mózgu i odpowiednim odżywianiu tego ważnego narządu. Takie problemy zazwyczaj wiązane są z starzeniem się, jednak udar mózgu jest zagrożeniem nie tylko osób starszych.

Warto przejrzeć:  Dlaczego wsparcie bliskich jest tak ważne podczas terapii uzależnień?

Podstawową przyczyną udaru mózgu jest brak drożności w naczyniach mózgowych. Stany zapalne, miażdżyca oraz zator są głównymi przyczynami pojawiania się problemu z niedrożnością naczyń mózgowych. Często występującą przyczyną udaru mózgu są wcześniejsze urazy głowy, które doprowadzić mogły do niewielkiego krwotoku. Skutki takich urazów nie muszą być odczuwalne od razu, a bardzo często problem ujawnia się po kilku miesiącach, a nawet latach.

Nie brak i błędów żywieniowych, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia udaru. Jednym z nich jest zbyt obfita w tłuszcze zwierzęce dieta, prowadząca do miażdżycy oraz problemów z cholesterolem.


Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Jednym z tych czynników, które wskazywane są najczęściej, jest wiek. Im człowiek starszy, tym większe problemy z miażdżycą, która z kolei sprzyja udarom. Najbardziej podatne na udary są osoby po 60. roku życia, którym zaleca się przede wszystkim systematyczne wizyty u lekarza oraz wykonywanie badań kontrolnych.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku ludzi młodych. Tu udar często pojawia się jako skutek wrodzonej wady serca oraz problemów związanych z krzepnięciem krwi.

Często udarowi towarzysza inne, wcześniejsze choroby, które można potraktować jako jeden z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Są to przede wszystkim choroby związane z sercem (głównie choroba niedokrwienna serca) oraz nadciśnienie.

Warto przejrzeć:  Warszawa: jak wygląda leczenie nakładkami invisalign?

Objawy udaru mózgu

Największym problemem związanym z udarem mózgu jest to, że trudno ją wykryć z odpowiednim wyprzedzeniem. Atak jest nagły, a choroba od razu ma bardzo ostry przebieg. Przed samym atakiem pojawia się kilka niepokojących sygnałów. Są to przede wszystkim bóle głowy oraz problemy związane z chwilowymi utratami przytomności.

W kolejnej fazie rozwoju choroby pojawiają się kolejne symptomy, jak osłabienie, zaburzenia związane z wzrokiem oraz problemy z percepcją. Szwankuje mowa oraz pamięć, a choremu trudno jest się skoncentrować na jednej rzeczy. Chory traci też panowanie nad kończynami, a wreszcie – całkowicie traci świadomość. Im szybciej trafi do szpitala, tym większe zyskuje szanse na wyleczenie.


Skutki udaru mózgu

Udar mózgu może stać się przyczyną zgonu lub poważnego paraliżu. Im słabszy organizm, tym większe szkody może wyrządzić ta choroba. Najpoważniejsze konsekwencje ma ona oczywiście dla tych najbardziej bezbronnych – osób starszych, w przypadku których najczęściej pojawiającym się skutkiem udaru mózgu jest trwały paraliż i utrata samodzielności.

Życie pacjenta po udarze nie jest usłane różami, zwłaszcza gdy udar poważnie osłabi jego stan zdrowia i ograniczy samodzielność. Wielu chorych po przebytym udarze wymaga stałej opieki. Ważnym elementem w życiu pacjenta po wyjściu ze szpitala staje się rehabilitacja.

Warto przejrzeć:  Elektrostymulacja mięśni - zastosowanie i przeciwwskazania do zabiegu

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *